Skocz do zawartości

co mi zawyza ph.


_RastaMan_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ten związek między parowaniem a wzrostem twardości wody a tym samym często wzrostem Ph,nie jest taki trudny do zrozumienia.Chemicznie czysta woda ma ph obojętne czyli 7,ale ph 7 w akwarium nie oznacza że woda jest chemicznie czysta ale to co wyparowuje to należy przyjąć za wodę czystą chemicznie(destylowaną)więc w zbiorniku rośnie stężenie jonów wszystkich związków chemicznych w niej rozpuszczonych.Weźmy na przykład krople wody która wyschła na szybie,pozostaje zawsze po niej ślad,to są substancje w niej rozpuszczone.Skala Ph jest oparta na aktywności jonów hydroniowych [H3O+] w roztworach wodnych,więc ph nie jest wartością stałą. Dla przykładu podaję związki wapnia,magnezu,sodu, potasu,ich wodorotlenki,rozpuszczając się w wodzie powodują i wzrost ph i wzrost twardości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale powiedzcie mi ze swojego doswiadczenia czy lupek filitowy badz grys bazaltowy podniosl wam kh i ph bo widze ze gh raczej nie rosnie bardzo,bo mnie krew juz zalewa nie daweno w 30 litrowym akwa dolalem 8 l ro i (przed dolaniem paramertry byly gh 9 kh 4 ph kolo 8 )po dolaniu spadlo gh do 6 a kh do 3 al co z tego jak na 3 dzien ph znowu kolo 8 i kh 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale powiedzcie mi ze swojego doswiadczenia czy lupek filitowy badz grys bazaltowy podniosl wam kh i ph bo widze ze gh raczej nie rosnie bardzo,bo mnie krew juz zalewa nie daweno w 30 litrowym akwa dolalem 8 l ro i (przed dolaniem paramertry byly gh 9 kh 4 ph kolo 8 )po dolaniu spadlo gh do 6 a kh do 3 al co z tego jak na 3 dzien ph znowu kolo 8 i kh 4.

Ani łupek, ani grys nie zatwardza wody. Prawdopodobnie mocno napowietrzasz wodę, a nie dostarczasz CO2 stąd Twój problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie napowietrzam wcale,a ostatnio parowania tez duzego nie ma.ten gtys kupilem w ogrodniczym nie w zoologu wiec moze to nie jest grys za jai sie podaje;)ale w sumie w duzym akwarium podobna sytuacja tyle ze bialy grys ale tez duze ph.no juz mi rece opadaja myslalem ze to ro mi pomoze a tu guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biały grys? Jeśli to nie kwarc to marmur, a on już nie jest obojętny dla parametrów.

 

Skoro ten drugi kupiony w zoologicznym to też nie do końca wiadomo co to za skała...

 

A nawet jeśli to czysty naturalny bazalt to też spotkałem się z opinią że może wpływać na parametry:

viewtopic.php?f=43&t=21297&p=192173&hilit

Ale szczerze wątpię w taką możliwość. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zupełnie nie masz pomysłu, przyjrzyj się wypełnieniu filtra. Jest na sieci trochę doniesień, że trefne rodzaje bioceramiki mogą zatwardzać wodę, sam też miałem taki przypadek (ceramika dodawana do kaskad AquaClear). Wyjmij jedną granulkę, zalej w plastikowym kubeczku wodą z RO na parę dni, sprawdź parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym grysem bazaltowym jest różnie,bo w dzisiejszych czasach trudno dojść prawdy skąd pochodzi kruszywo. A przytoczę Ci cytat encyklopedyczny w tym temacie:

"O chemicznej klasyfikacji skał decyduje zawartość krzemionki (SiO2) w składzie wyjściowej magmy. Jej nadmiarem charakteryzują się skały kwaśne, natomiast niedoborem – zasadowe. W skałach kwaśnych krzemionka tworzy krzemiany i glinokrzemiany oraz krystalizuje w postaci kwarcu. Typowym przedstawicielem skał plutonicznych kwaśnych (granitoidów) jest granit. Odpowiednikiem granitoidów wśród skał wulkanicznych są porfiry kwarcowe. Obydwa rodzaje skał cechują się najczęściej jasnym zabarwieniem.

Skały zasadowe to skały ubogie w krzemionkę zawierające takie minerały jak np. oliwin czy skaleniowce, pozbawione zaś w swoim składzie kwarcu. Występują one zdecydowanie rzadziej na powierzchni Ziemi niż skały kwaśne i obejmują niektóre bazalty (wulkaniczne) czy gabra (plutoniczne). Skały zasadowe są najczęściej ciemne."

Więc widzisz powyżej co może być grane,natomiast na temat fyllitu też posłuże się cytatem:

" Fyllity powstają w wyniku płytkiej metamorfozy skał ilastych, czasem także mułowców,

skał piaszczystych i arkozowych. Charakteryzują się strukturą bardzo drobnoblastyczną, o blastach trudno rozpoznawalnych makroskopowo. Tekstura fyllitów jest wybitnie łupkowa, z wyraźnie zaznaczoną podzielnością na cienkie płytki. Głównymi składnikami mineralnymi są tu: kwarc, serycyt i chloryty. Czyste fyllity mają barwę szarą, rzadziej niebieskawą lub brunatnawą. W wyniku wietrzenia skał fyllitowych powstają gleby gliniaste zasobne w potas, o dużej zawartości łupkowej zwietrzeliny."

Idąc dalej widać tu nie mający wpływu na ph kwarc ale już zacytuje wzór:

"SERYCYT KAl2[(OH,F)2AlSi3O10] zwykle jednak zawiera więcej SiO2, a mniejszą alkaliów na rzecz H2O."

Natomiast chloryty to: glinokrzemiany metali dwu i trójwartościowych, głównie: magnezu, glinu, żelaza, rzadziej: chromu, niklu, manganu, cynku.I tu kruszywo takie gdy zawierać będzię więcej alkaliów(magnez,glin) w pewnych warunkach też będzie oddziaływać na wzrost ph.

Powyższe kruszywa są uważane w akwarystyce za "prawie obojętne ,bezpieczne" nie znaczy to jednak że nie mają wpływu na ph wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem male doswiadczenie ,do szklaneki wsypalem troche grysu bazaltowego z malego akwarium a do drugiej szklanki troche grysu dolomitowego,nalalem wody ro i zmierzylem ph wyszlo w obu 6,5,na drugi dzien w szklance z grysem bazaltowym bylo juz ph 7-7,5 a z dolomitowym bylo 7,5,czyli wniosek ze oba grysy zawyzaja ph.musze je wymienic i tu kolejne pytanie czy jak kupie w zoologicznym grys bazaltowy czy tez nie bedzie mi tak samo podnosil ph jak ten kupiony w ogrodniczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...