Skocz do zawartości

glony-pomocy


belveder
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

właśnie zauważyłem na roślinkach brązowy nalot. Nalot ten jest na starszych pędach roślinek (w szczególności na rogatku). Chociaż młode pędy też nie mają tej zieleni co powinny mieć. Zaatakowane są również inne rośliny ale w bardzo małym stopniu. Kupiłem je na allegro i niestety nie zrobiłem im kąpieli w roztworze kwasku cytrynowego tylko wypłukałem pod bieżącą wodą.

Niestety nie znam parametrów wody, jedynie PH - 7,2.

Akwarium 160l

Oświetlenie 2x30W

filtr kaskadowy FZN-3

grzałka 200W (temp. 25 stopni)

podłoże czarny bazalt

co2 z bimbrowni

obsada

20 neonów

6 gupików

3 molinezje

1 glonojad

czy to mogą być jakieś glony :( ? Jeśli tak proszę o poradę jak się ich pozbyć najlepiej bez wyjmowania roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że jest to okrzemek ;) ,który powstaje w wyniku słabego ale też i mocnego oświetlenia :( .

W tym przypadku niestety masz za słabe to oświetlenie,bo jak na 160L tylko 0,37W/L.

Na zdjęciach oprócz mchu pokazujesz cabombę i glosię.Niestety oba gatunki potrzebują większego oświetlenia ,a już sama glosia na pewno ;)

To,ze podajesz co2 przy tym świetle,to kurczę nie wiele daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok z dodaniem tych świetlówek,ale to nie wszystko.

Pomyśl jeszcze na barwą światła,nie montuj świetlówek o barwie 2700K--5000K.Wybierz coś dla roślinek ,czyli coś jak 8500K---10000K,a nawet wyżej.Jednak uważaj po to wiąże się przy złym połączeniu światła,co2,nawozów z powstaniem glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dobierając światło każdy powinien brać indywidualne warunki jakie panują w pomieszczeniu, Jeżeli jest nasłoneczniony pokój mimo ustawienia akwarium tak aby promienie słoneczne bezpośrednio na nie go padały to też już wzmacnia naświetlenie. akwarium. Zachowanie odpowiedniego bilansu NO3+CO2 i światła pomaga w walce z glonami.

U ciebie sprawdziłbym jeszcze NO2 - okrzemki mogą być objawem zarówno złego naświetlania jak i braku równowagi w akwarium + błąd w dojrzewaniu akwarium lub z jakieś przyczyny akwarium dojrzewa ponownie.

Możesz zrobić test zawartości krzemu w wodzie.

Ja miałem dołożoną świetlówkę 10000k ale mam nasłoneczniony pokój i nie ma gdzie przestawić akwarium :(

świetlówka się spaliła puki co mam 6500k założone i zadbałem o bilans właśnie NO3 <30 + CO2 i glony mam w regresie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...