Skocz do zawartości

Trudne początki 120l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Naoglądałem się cudnych akwariów i padła decyzja , że również chcę mieć coś takiego na szafce :). Tak więc zacząłem przeszukiwać internet i kupiłem szkło 120l (35x45x80), grzałkę 150w (bo podobno lepiej większą bo szybciej wodę zagrzeje i mniejsze ryzyko, że się spali. Ok. Do tego doszła produkcja filtra zew z pompki i pudełka na płatki - bez śmiechu lekko weszło 2 l ceramiki i wata akwarystyczna na prefiltr. Jako podłoże poszedłem trochę za ambitnie i dałem warstwami: 1) warstwa keramzytu + szczypta zeolitu 2) włókno kokosowe warstwą 3) ziemia zmieszana z kulkami gliniano torfowymi. Przykryłem to ok 2 cm żwiru. Obsada roślinna : 2x nurzaniec śrubowy, 4x rotala rotundifolia, 3x ludwigia repens, 2x cryptocoryna wendti, 3x heteranthera zosterifolia. Miał dojść jezzcze mały i duży heniu, ale na razie plajta na rynku i z tego nici (w sumie może dobrze). Korzonek który się moczył tydzień i zatonął wreszcie też tam wylądował. Oświetlenie - samoróbka power led - 4x far red, 3x royal blue, 12x białe 6500K - każda po 3W - świeci nieźle. Zalałem dumny z siebie zbiornik, wstaję rano a tam woda koloru earl greya - ja wiedziałem że będzie trochę tych garbników ale aż tyle? I tu właśnie nasuwa mi się pytanie- jak pozbyć się trochę tego zabarwienia? Czy podmiana wody o ok 50% i zakup pół kilo rogatka to dobry pomysł na moje problemy? Chcę jeszcze dosypać 4 worki żwiru bo mało wyszło podłoża na wierzchu. Co tu zrobić, aby można było cieszyć się a nie martwić? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

2745bdfc089cb7054ad032e46921d27f.jpg

Uprzedzając pytania - tak po lewej stronie będzie szafeczka i będzie to stało stabilniej.

 

Edytowane przez skull1311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś pomysł jak dosiać 4 worki żwiru?

 

Nie widzę problemu. Żwir wsypujesz i tyle .

Zdjęcie ciemne więc nie widzę ,czy oddzieliłeś ziemię od przedniej i bocznych szyb? 

Strasznie też moim zdaniem pokombinowałeś z tym podłożem.

Edytowane przez psyho39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślałem że jak światła jest sporo to tego potrzebują

Tak sporo to tego światła nie masz znowu. Gazowanie ma sens moim zdaniem dopiero przy 0,5 W/L i więcej. Poza tym tak  jak napisałem  nie masz w tym akwarium praktycznie roślin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak zaczynać zabawę od początku? Ryby denne odpadają bo będą ryły podłoże i wzruszały ziemię, tak? Chciałem bardziej postawić na rośliny ale nie kupować ich multum tylko poczekać aż trochę to zarośnie. Miał być mały o duży henio ( i będzie za 2tyg) dziś kupuję rogatka aby zbić azot. Dzięki za rady, chyba jednak popełniłem falstart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psyho39

 

Tak sporo to tego światła nie masz znowu.

A właśnie ze ma sporo na moje oko  :cool:

 

Chodzi oto ze ryby denne wymagają piasku jako podłoża i nie chodzi tutaj o to że dokopią się do ziemi (no chyba że na niej masz taką cienką warstwę podłoża jak u ciebie) ale np czyszczą sobie nim skrzela. 

Edytowane przez misiek1784
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chyba jednak popełniłem falstart.
Chyba tak. Ale jeszcze nic straconego. Akwarium dopiero zostało założone, a więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć od początku. Piach na dno możesz kupić za parę zł w markecie budowlanym. Wystarczy atestowany piach taki jak do piaskownic. Tak jak pisałem wyżej pod korzenie roślin daj kulki git.

Jeśli jeszcze nie masz to kup testy. Na początek wystarczą testy na NO2 i NO3 które pozwolą stwierdzić czy akwarium już dojrzało, oraz testy na pH, GH, KH które pozwolą na dobranie obsady.

Tu do poczytania o testach http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale nie bardzo uśmiecha mi się wurzucanie tak dużej ilości żwiru, tylko aby można trzymać tam ryby denne. Stawiałem na neony i gurami + jeden młody zbrojnik do walki z glonami. Nie powiem kiryski też są fajnymi rybami i kupowałem żwir czarny który nie rani ryb po to, aby one również mogły czuć się tam dobrze. Sugerowałem się filmami na youtube użytkownika o nicku mokre łapska. On tam nie miał piasku a kiryski żyły, ale jak mówicie że nie to nie, spoko.

 

Edytowane przez skull1311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mokre łapska to zabawny kanał ale wykładnia wiedzy to nie jest. Osobiście nie brał bym jego rad za pewnik. Fajnie się te filmiki ogląda bo i gość dowcipny i nieźle poskladane . Sam oglądałem.

Poczytaj dlaczego piasek dla kirysków. Nie chodzi o ostre krawędzie bo to się rozumie samo przez sie. Chodzi o możliwość przesiewania piasku przez skrzela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nie dziwi ta konstrukcja podłoża. :D
 

Do tego potrzebują kirysy piachu:

1003594_10152767917333289_1553033452_n.p

 

Dadzą radę w żwirku?

 

Ja bym proponował wymienić te podłoże na piach, pod korzenie roślin dać kulki, do tego szczypta nawozu i będzie spoko. Sam kombinowałem z substratami, ziemią, żwirkami. Kończyło się problemami z glonami. Odkąd zmieniłem podłoże na piach wszystkie moje problemy zniknęły. Rośliny rosną równie dobrze. Przemyśl temat. Możesz oczywiście poeksperymentować na tym co masz, dojść do własnych wniosków i doświadczeń. Ale czasami nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie porównuję siebie do kogoś kto zajmuje się akwarystyką spory okres czasu. To normalne, że popełniłem błędy. Zgryźliwe uwagi nie wprowadzają nic dobrego do dyskusji. A za dobre rady dziękuję, jutro podmieniam wodę, jeśli nic się nie poprawi wtedy założę jeszcze raz. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda została wczoraj zmieniona. Jak do tej pory wszystko gra. Doszło sporo rogatka i moczarki kanadyjskiej - pomoże mi trochę z azotem. Filtr własnej produkcji niestety musiał wylądować na półce - ceramika wpadała w rezonans a cichym przepływem kierowało się ciężko. Z tego powodu jedzie do mnie kubeł. Włożę do niego ceramikę i watę/gąbkę na wylot. Co do testów - mam jbl'a paskowe ale zanurzone w świeżej wodzie pokazują chlor na poziomie 0. Także mogę je sobie... Ogólnie jest dużo lepiej ;-). Na ile-zobaczymy.

 

Edytowane przez skull1311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest :smile:. Jak na razie drivery do lampy zza bardzo wschodniej granicy sprawują się dobrze a opinie tego kubła też w większości złe nie są. Ps dziś zauważyłem u nurzańca odnogę z małym nurzańcem - synkiem. Jest nadzieja :).

 

Edit:

Małe pytanie - mimo dużej ilości światła rośliny nie bąblują? Do dlatego, że na razie są małe i dają radę natlenić zbiornik? A zwyżka tlenu całkowicie rozpuszcza się w wodzie?

 

Regulamin 6.2. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...