Skocz do zawartości

OSPA RYBIA! POMOCY


blacksunbeam
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z góry przepraszam, bo pewnie pojawiły się różne tematy na temat tej choroby jednak jestem wielkim strachu o stan mojego akwarium.

Z racji że jestem początkująca nie wiem co mam zrobić.

Codziennie doglądam ryb, roślin czy wszystko jest ok, i jak do tej pory było, bynajmniej mi się tak wydawało. Wczoraj wieczorem zauważyłam że na rybach są białe plamki, doczytując się podejrzewam że to rybia ospa. Wcześniej nie zauważyłam żadnych objaw jak podają na forum, ryby nie ocierały się były bardzo aktywne i łakome. Teraz pływają (zmienniaki plamiste i mieczyki) przy dnie. Neonki chowają się w kokosie.

1. Litraż zbiornika - 112l
2. Założony 3 miesiące temu, bez ryb stał półtorejtygodnia ( tak powiedziano mi w zoologicznym, udając sie do innego juz po zakupie ryby dopiero wtedy dowiedziałam się, że to za krótko :( )
3. Gatunki i ilość ryb. danio, zmienniaki plamiste, 2xzbrojniki (lamparci i niebieski), mieczyki, 7xneoniki, 5xgupiki
4. Ilość i rodzaj roślin. Dużo roslin -Heterandra, Mech, Rotala, Heydotis salzmani, Poprotnica thalicroides
5. Temperatura w zbiorniku. 24st - wczesniej, teraz podwyższona do 28st
6. Wymiana wody 30-40% wody raz na tydzień

 

Następnie, roślinki zaczęły czarnieć po bokach, początkowo pomyślałam ze to przez podgryzanie przez ryby zastosowałam Aquaflorin wg sposobu użycia ale to nic nie pomogło.

Proszę o pomoc, co mam zrobić w  tej sytuacji, wyjeżdzam 27.12 i wracam dopiero 04.01. a jak wiadomo sklepy są teraz pozamykane.

Uruchomiłam teraz stare 25l, powłączałam cały sprzęt, dodałam Antychlor, temperatura 28st.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w domu jakieś preparaty na ospę? Ichtio Tropicala, Costaforte Sery lub chociaż CMF Tropicala?

Uruchomiłaś to małe akwarium, żeby przenieść chore ryby do leczenia, czy w jakim celu?

Nie przenoś ryb, trzeba leczyć wszystkie, nawet te, które nie mają objawów.

Zdjęcia chorych ryb by się przydały, żeby potwierdzić czy to na pewno ospa. Obniż temperaturę do 27*C ze względu na neony, danio i gupiki.

Lektura o ospie obowiązkowa:

http://forum.superakwarium.pl/topic/9497-rybia-ospa-kompendium-wiedzy/

Jak długo oświetlasz zbiornik i w jakich godzinach?

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie przenoś ryb, trzeba leczyć wszystkie, nawet te, które nie mają objawów.
Dokładnie. Jeśli jest to ospa rybia to i tak całe akwarium jest już skażone, a więc przenoszenie ryb mija się z celem.

 

Ja osobiście do leczenia ichtioftiriozy stosowałem preparat ichtio z tropicala z bardzo dobrym skutkiem. Należy jedynie stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na etykiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci wcześniej że

 

Należy jedynie stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na etykiecie.

 

A jak mam to teraz zrobic zeby im pomoc skoro wyjezdzam..

Ja Ci powiem tak: jeśli jest to ospa rybia to leczenie trzeba podjąć jak najwcześniej - czym później tym gorzej dla ryb.

 

O ile dobrze pamiętam ( sprawdź to na etykiecie ) to po podaniu pierwszej dawki preparatu ichtio należy po trzech dniach podmienić 20% wody i uzupełnić preparat połową wcześniejszej dawki.  A więc jeśli wyjeżdżasz na krócej niż 3 dni to nie powinno być problemu.

 

W każdym bądź razie jeśli jest to ichtioftirioza i nie podejmiesz leczenia w miarę szybko to po powrocie do domu może być już za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam każdy się z tym problemem boryka czasami tak to jest,ja kiedyś to załapałem w baniaku 112L profilowane akwarium już miałem je rok i zakupiłem rybki w sklepie Tęczanka Neonówka i na drugi dzień miałem na większości ryb takie białe bąbelki i pomogła mi sól akwarystyczna i kąpiele w nich ryb.

 

SÓL KUCHENNA niejodowana – działa odkażająco. Dodajemy jednorazowo dawkę 1 łyżeczki na 10L wody (najlepiej jest wcześniej rozpuścić ją w osobnym naczyniu). Nie wszystkie ryby dobrze znoszą taką kurację – szczególnie neony czy kardynałki;

  • ZIELEŃ MALACHITOWA – działa odkażająco i przeciw pasożytniczo. Podajemy 1ml na 10L wody. Preparat ten wchłaniany częściowo jest przez rośliny oraz może zabarwić elementy akwarium;
  • FMC - działa odkażająco (przeciw pasożytniczo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie), jest to mieszanina formaliny, zieleni malachitowej i błękitu metylowego. Podajemy 10-15ml na 100L wody, kąpiele stosujemy kilka razy w ciągu 7-14 dni, najlepiej w osobnym zbiorniku (silnie napowietrzanego, bez filtra). Przed dodaniem nowej dawki podmieniamy 50% wody. Preparat może zabarwić elementy akwarium;
  • SERA COSTAFORTE – działa przeciw pasożytniczo. Środek podaje się w dawce 1ml na każde 40L wody w 1, 3, 5 i 7 dniu leczenia. Przed podaniem pierwszej dawki podmieniamy 30% wody oraz podnosimy jej temperaturę do max. 30°C. Podając wraz z Sera Ectopur wzmacniamy efekt leczenia. Środek nie jest szkodliwy dla ryb i roślin – można go stosować w zbiorniku ogólnym;
  • TROPICAL ICHTIO – preparat przeciw pasożytniczy. Podajemy 10ml na każde 100l wody. Stosować do długotrwałych kąpieli – do 2 tygodni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...