Skocz do zawartości

sterownik jomputer LAJON 115


Apocalypt0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

ja zastanawiam się nad kupnem tego sterownika http://allegro.pl/item1058744099_elemac_sa_03_b_komputer_ph_sterownik_akwariowy.html

ponieważ wkurzają już mnie te przedłużacze a tu mam wszystko w jednym nawet wentylatory które mam zamiar zamontować na lato.

ma ktoś może ten sprzęt lub podobny interesują mnie opinie na temat tych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że do tego potrzebujesz elektrodę ph i płyn kalibrujący. Jak doliczysz je do sterownika + koszt przesyłki to masz już 500zł... Nie lepiej kupić kilka sterowników manualnych po 15zł? Podłączasz do elektrozaworu i nawalasz CO2 godzinę przed zapaleniem i kończysz godzinę przed gaszeniem. Zakładam, że masz ph wyższe niż 6.5 i CO2 będzie cały czas nawalał czy ze sterownikiem czy bez ;) Szkoda kaski. Kiedyś zastanawiałem się nad sterownikiem SKALAR i po przemyśleniach zrezygnowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz mam wszystko to o czym mówisz elektrozawór i czasowy włączniki ale ph mi tak skacze przez noc że zastanawiam się na tym sterownikiem żeby oszczędzić rybom tych skoków. Tak wiem że potrzebna jest jeszcze sonda ale chyba wszystkie mają ten płyn kalibrujący?

Też się zastanawiam nad tym skalarem zważywszy na to że nowa wersja będzie miała kartę sieciową i możliwość sterowania i sprawdzania parametrów na odległość co w moim przypadku było by na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbym taką potrzebę, to kupiłbym Skalara, który steruje gazem, oświetleniem, wentylatorami, ogrzewaniem, karmnikami, dozownikami nawozów itd. Można sobie wyjechać do Egiptu i na lapku sprawdzić online, co tam słychać w baniaczku.

Lajon, Elemax itp. to po prostu drogie włączniki elektrozaworu od butli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I 3‰ potwierdza moją tezę :D CO do płynów kalibrujących trzeba je kupić do każdej sondy. I koszt nie jest mały. Ale z drugiej strony do skalara też trzeba kupić sondę i płyn :( Ogólnie patent skalara został już sprzedany, więc jego cena też będzie nowa (może nawet już jest). Rozmawiałem kiedyś prawie 40 minut z człowiekiem, który te skalary budował. Jego działanie jest ciekawe, jednak też ograniczone. Na wyjścia poszczególnych wtyków nie można przekroczyć jakiś wartości, bo inaczej spalisz procesor, który nie jest pierwszej generacji. Do tego niektóre oprogramowania zawieszają sterownik co może doprowadzić do katastrofy. Fajnie, że obsługuje np stateczniki 1-10V co pozwala na delikatne gaśnięcie i zapalanie świetlówek, ale to też koszt ok 200zł (sam statecznik, który de fakto trzeba dokupić :/ ). Obsługa z sieciówki fajna sprawa, jednak nie powie Ci dokładnie jaka jest sytuacja w baniaku. Wg mnie nasze akwaria i tak są zautomatyzowane i ograniczamy się do podmian wody i karmienia/dozowania nawozów. Widziałem też patent DIY do dawkowania nawozów zrobiony ze spryskiwaczy samochodowych :D Jak wyjeżdżasz na wakacje to:

światło - automatyka jak na codzień

temperatura - --||--

CO2 - --||--

napowietrzacz - --||--

 

Brakuje tylko karmika elektrycznego za 70zł :D

 

A z tymi wahaniami ph to podajesz CO2 cały dzień czy wyłączasz na noc? Stosujesz napowietrzacz w nocy? Może wystarczy podać napowietrzanie w nocy i sprawa się unormuje?

 

 

Przemyśl sprawę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...