Jump to content

[Dyskusja] Oświetlenie - szyba okrywowa.


Recommended Posts

Mam potrzebę założenia szyby okrywowej na akwarium i tu rodzi się moje pytanie:

- czy koniecznie musi być to wykonane ze szkła jakie są plusy i minusy ?

- czy może być to wykonane z pleksi ? jeżeli tak to jaka może być grubość pleksi ?

- czy (pomijając zabrudzenie szyby) będą wiązały się z tym jakieś straty w świetle ?

 

mei: Przeczytaj w końcu wytyczne tego działu! Kolejny raz już Cię poprawiam!

Link to comment
Share on other sites

Te z którymi się spotkałem były ze szkła, największy plus jest taki że nie trzeba wydawać setek złotych na pokrywę, a oświetlenie można sklecić samemu lepsze niż standardowe, za 1/3 ceny oryginalnej pokrywy ;)

Do tego taka szyba [dobrze dobrana] jest idealna przy filtrach kaskadowych, bo nie trzeba wycinać żadnych dziur w pokrywie.

No i szkło ogranicza parowanie, więc nad szkłem możemy zamontować wszystko co nam się podoba a wilgoć nie będzie problemem, np. można montować bardzo tanie meblowe oprawy świetlówkowe bez obaw o jakieś zwarcie ;)

 

Największą wadą jest oczywiście to że trzeba to co jakiś czas czyścić octem [można też preparatami do zbijania ph, tylko takie rozwiązanie jest nieopłacalne], ale nie jest to jakoś szczególnie kłopotliwe.

Do tego trzeba taką szybę jakoś zabezpieczyć, np. przed domowymi zwierzętami [np. kotem który chciał podziwiać ryby od góry, a skończył razem z nimi w wodzie - przykład z doświadczenia] No i na szybie co oczywiste nie powinno się stawiać cięższych przedmiotów, albo montować halogenowego oświetlenia [pęknie przez temperaturę].

 

Co do plexi, bardzo łatwo się rysuje...

Straty świetlne są raczej małe, w każdym razie dużo większe powoduje zabrudzenie szkła niż samo szkło ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki chyba rzeczywiście zrobię coś ze szkła tylko nurtuje mnie jedno chce mieć w miarę dostęp żebym mógł bez problemu karmić albo od czasu do czasu wsadzić rękę bez potrzeby ściągania całej szyby. Na pewno szyba będzie pod lekkim spadem do przodu żeby woda która paruje i osadzi się na szybie spływała z powrotem do akwarium. Przednia część szyby będzie oparta bezpośrednio o akwarium (wiadomo podłożę coś miękkiego) a tył będzie się opierał na dwóch sporawych klockach z korka.

 

Takie pytanie odnośnie tego co powiedział Atreyu jeżeli zamontuje oświetlenie HQI to czy będzie zagrożenie że szyba pęknie od ciepła. Źródło światła będzie oddalone od szyby o około 20 cm czy to wystarczy ? :) Może jestem bojaźliwy ale to tylko z przezorności i braku doświadczenia w tej sprawie :D

Link to comment
Share on other sites

co do problemu karmienia/grzebania w akwa to możesz dać dwie mniejsze szyby i po problemie.

 

Jeżeli chodzi o problem pękania to wynika on z różnic temperatur. Od HQI ogromna dawka cieplna, a z drugiej strony skraplająca się woda. Najczęściej po nocy, gdy oświetlenie nie działa a szyba jest mokra.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...