Jump to content

co robić?


Recommended Posts

Nie będę wnikać w to jak przebiegało leczenie i dlaczego nie udało się uratować obsady i tak jest już za późno, chociaż warto byłoby się nad tym zastanowić, żeby na przyszłość nie popełnić tych samych błędów (jeśli takowe były)...

W zasadzie akwarium pozostawione na około 10 dni z podniesioną temperaturą (30-32*C) sprawi, że kulorzęsek, wywołujący ospę sam "zniknie" ze zbiornika. Ale jak chcesz wszystko odkazić, tak dla pewności, to nadmanganian potasu jest do tego dobry. Ale wtedy na nowo startujesz akwarium i obowiązkowo 2-3 tygodnie dojrzewania.

Link to comment
Share on other sites

Ale ona nie chce leczyć, tylko odkazić.

 

W każdym razie, jeśli nie chcesz restartować całego zbiornika a chcesz odkazić wodę to możesz wlać do niej jakiś lek przeciwbakteryjny. Tylko w takim wypadku musisz później taki lek usunąć - najlepiej poprzez włożenie na jakiś czas węgla aktywnego do filtra, lub kilka większych podmianek.

Oczywiście po takim odkażaniu akwarium musi później dojrzewać biologicznie przez przynajmniej dwa tygodnie bez ryb. Środek przeciwbakteryjny zabija nie tylko bakterie wywołujące ospę, ale i te pożyteczne nitryfikacyjne.

 

Później zadbaj o dobre parametry wody i warunki w zbiorniku. Częste podmiany na odstaną wodę, filtr 24/7, nie lanie chemii do już działającego akwarium, odpowiednia temperatura - wtedy szansa że ryby znów zaczną chorować jest dużo mniejsza.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...