Skocz do zawartości

Przelicznik wymiarów akwarium na jego litraż


mati1531
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem że taki przelicznik się przyda.

Tu macie przelicznik wymiarów akwarium na jego litraż:

 

http://andrzej_radomski.users.sggw.pl/aqua/aquamass.php

 

Dodam że przelicznk jest jeszcze niedopracowany. :|

Jeżeli podałem zły przelicznik proszę kogoś o poprawienie mnie :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jest to przydatne powinno być podklejone ;)

 

czyli miałem racje co do mojego baniaka :lol:

Dla akwarium prostokątnego o wymiarach: 198×50×60(h) cm i grubości szkła 12mm, przy prześwicie nad lustrem wody 4.0cm, obliczone zostały:

 

objętość brutto (wg wymiarów zewnętrznych):594.0L

objętość netto (razem z podłożem):510.2L

masa własna akwarium (samo szkło):116.3kg

masa akwarium z wodą:626.6kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

to jest akurat łatwe. jeśli twoje akwa ma wymiary 30,0cm/30,0cm/60,0cm to musimy to zamienić na decymetry czyli podzielić przez 10 czyli przesunąć przecinek czyli wymiary tego akwa w decymetrach to: 3dm/3dm/6dm czyli objętość w litrach wynosi 54l. prosta matma na poziomie podstawówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spoko. Prosty prostopadłościan. Podstawówka.

 

Ale gdy przychodzi policzyć objętość akwarium z profilowaną przednią szybą [spora część akwariów, szczególnie u początkujących], albo - jeszcze lepiej, akwarium narożnego, to matma z podstawówki nie wystarczy.

 

Przykładowo typowe akwarium profilowane, takie jak w powyższym przykładzie tylko profil.

60 x 25 po bokach i 30cm na środku wypukłej szyby x 30. Tu wzór [a*b*h]/1000 nie zadziała i z dokładnym matematycznym obliczeniem objętości takiej bryły nie poradziłby sobie niejeden maturzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim wypadku jeżeli ten łuk jest symetryczny wystarczy z niego wyciągnąć średnią czyli jeżeli w najwęższym miejscu ma 24cm a w najszerszym 35cm to robimy działanie 35cm+24cm/2=59/2=29.5cm i z czystym sumieniem możesz wstawić tę liczbę do obliczeń. co do innych obliczeń. no cóż ja też jestem dopiero w 3gim więc wszystkiego nie policze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim wypadku jeżeli ten łuk jest symetryczny wystarczy z niego wyciągnąć średnią czyli jeżeli w najwęższym miejscu ma 24cm a w najszerszym 35cm to robimy działanie 35cm+24cm/2=59/2=29.5cm i z czystym sumieniem możesz wstawić tę liczbę do obliczeń. co do innych obliczeń. no cóż ja też jestem dopiero w 3gim więc wszystkiego nie policze...

No nie bardzo. ;)

Wtedy można uzyskać tylko przybliżony wynik, ale niższy od poprawnego.

Obliczenie średniej byłoby dobrym [i dokładnym] sposobem gdyby przednia szyba była [patrząc od góry] trójkątem równoramiennym. Jednak jest ona wypukła, można przyjąć że stanowi ona część walca o wysokości 30cm. Można to co prawda obliczyć, ale są lepsze rzeczy do roboty po 11 w nocy. :D

no cóż ja też jestem dopiero w 3gim więc wszystkiego nie policze...

Dlatego też nie nazywaj innych tumankami, bo nie wszystko da się tak łatwo i przyjemnie policzyć jak widzisz. ;)

Co prawda czuje się dziwnie tłumacząc komuś kto maturę ma dawno za sobą jak wyliczyć objętość, ale kalkulatory akwarystyczne czasami też są przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest akurat łatwe. jeśli twoje akwa ma wymiary 30,0cm/30,0cm/60,0cm to musimy to zamienić na decymetry czyli podzielić przez 10 czyli przesunąć przecinek czyli wymiary tego akwa w decymetrach to: 3dm/3dm/6dm czyli objętość w litrach wynosi 54l. prosta matma na poziomie podstawówki

chodzi o odliczenie grubości szkła

objętość brutto (wg wymiarów zewnętrznych):594.0L

objętość netto (razem z podłożem):510.2L

 

czaisz :aniol_diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...