Skocz do zawartości

Problem z rybkami


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z rybkami. Gupiki leza na dnie,kamieniu,skalce albo plywaja w rogu akwarium

Neonki jeden plywa skokowymi ruchami do gury inne stojac w miejscu maja glowy w dol,ubytki w pletwach a kilka z nich maja takie wklesle faliste brzuchy a bystrzyki czerwone chowaja sie za jakimis przedmiotami i zblednialy

-akwarium 180l

-oswietlenie 2x30w

-filtr wewn senior 750

-temperatura 24-25 st

Obsada

-2 gupiki

-5 neon czarny

-8 neon czerwony

-8 bystrzyk czerwony

-4 kiryski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium mam jakies 10 miesiecy i wczesniej nic sie nie dzialo,zaczelo sie jakies miesiac dwa temu.

Prawda taka ze na poczatku nie podmienialem wody tylko dolewalem bo brakowalo juz troche ale woda z kranu odstana tylko 10 min.

Nigdy nie sprawdzalem parametrow wody i chyba troche je przekarmilem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu... :roll: Na razie nie ma tu co diagnozować... Bez testów nie wiemy jak "wygląda" teraz stan wody i czy to nie wynik zatrucia szkodliwymi substancjami. Kiedy ostatnie porządki i podmiana były robione?

Woda powinna jednak być odstana co najmniej 24 godziny w otwartym naczyniu (nie używanym do innych celów), ostatecznie szybkie uzdatnienie wody jakimś preparatem (wtedy wystarczy 10-15 min odczekać), ale to tylko w nagłych sytuacjach.

Zrób porządne odmulanie i podmianę wody, 30%, jeśli masz jakiś uzdatniacz to jeszcze dziś, albo jutro - a dziś nalej wody do pojemników (wiaderek), żeby odstała. Zrób 1-2 dni głodówki. Kup jutro testy i podaj wyniki.

Potem zobaczymy co dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIKROSPORIDIOZA "choroba neonowa"

raczej sobie nie poradzisz... :(

No tak... To pierwsze co mi do głowy przyszło, zresztą objawy na to wskazują, ale pomyślałam, że jak kolejnej osobie napiszę, że to nieuleczalna choroba i trzeba wszystkie ryby uśmiercić, to mnie tu posądzą, że jakaś pesymistka jestem i zaraz bym uśmiercała wszystkie te biedne chore stworzenia...

 

Matrix515... decyzja należy do ciebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobilem porzadaek odmulilem dno i zrobilem podmianke wody jakies 30%,a ryba tez zrobilem mala glodowke.

Co do tej choroby neonow to moze macie racje ale gupiki tez sa chore nawet dzis mi jedna samiczka padla,moga byc na to samo chore?

Teraz mam dylemat jak bym wiedzial ze to nie uleczalna choroba to bym usunol wszystkie rybki ale na razie mi szkoda,mam tez 4 kiryski ale po nich widac ze im nic nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobilem porzadaek

Ostatnio... :roll: Tzn. kiedy?

 

Co do tej choroby neonow to moze macie racje ale gupiki tez sa chore nawet dzis mi jedna samiczka padla,moga byc na to samo chore?

Mikrosporidioza to przypadłość neonów, ale mogą zarażać inne ryby.

 

mam dylemat jak bym wiedzial ze to nie uleczalna choroba to bym usunol wszystkie rybki ale na razie mi szkoda,mam tez 4 kiryski ale po nich widac ze im nic nie ma.

Może być ciężko uratować obsadę... Można spróbować ryby bez objawów przenieść do innego zbiornika, a ogólne zdezynfekować, łącznie z podłożem i roślinami.

Ryby z objawami należy niestety uśpić... Wiem, że ich szkoda, ale chyba bardziej szkoda, żeby się męczyły, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrosporidioza to przypadłość neonów, ale mogą zarażać inne ryby.

To jest choroba pasożytnicza. Nazywa sie tylko neonową, ale mogą zachorować w zasadzie wszystkie gatunki ryb.

 

Do odkażania bardziej od chloraminy polecam NADMANGANIAN POTASU (dostępny w aptece)

nalewasz całe akwarium wody, włączasz filtry i rozpuszczasz nadmanganian potasu i wlewasz aby kolor wody był ciemnofioletowy i tak moczysz w tym wszystko około 2-3 dni.

Każde dziadostwo zginie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...