Skocz do zawartości

mech leśny


Rekomendowane odpowiedzi

witam

a więc czy ktoś kiedys włożył do akwarium mech taki z lasu ?? Bo ja wpadłem na taki pomysł ale jestem ciekaw czy coś z tego wyjdzie

To jest bardzo dobry pomysł - w ten sposób wiele gatunków mchów weszło do kanonu akwarystyki. Ale te eksperymenty powinieneś przeprowadzać bez udziału zwierząt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopie... wiesz co mówisz? mech lądowy ma zupełnie odmienną budowę niż mech np. jawajski :P

choćby z tego względu, że składa się z gametofitu oraz sporofitu oraz posiada 'korzenie' których nie posiada mech wodny, mech lądowy jest znacznie bardziej zróżnicowany tkankowo - poczytaj zanim coś napiszesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

a więc czy ktoś kiedys włożył do akwarium mech taki z lasu ?? Bo ja wpadłem na taki pomysł ale jestem ciekaw czy coś z tego wyjdzie

Osobne akwarium bez ryb - możesz testować do woli, ale wątpię że odkryjesz nową roślinę akwariową. Prędzej już z jakiejś rzeczki/bagna/strumyczka niż z lasu, ale to tak samo w osobnym akwarium ;)

 

Zwykłe akwarium z obsadą - lepiej nie kombinować, eksperymenty na żywych organizmach często kończą się źle dla tych organizmów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopie... wiesz co mówisz? mech lądowy ma zupełnie odmienną budowę niż mech np. jawajski :P

choćby z tego względu, że składa się z gametofitu oraz sporofitu oraz posiada 'korzenie' których nie posiada mech wodny, mech lądowy jest znacznie bardziej zróżnicowany tkankowo - poczytaj zanim coś napiszesz ;)

Zaguglaj i obejrzyj sobie choćby fontinalisa w paludariach, jak pięknie rozrasta się zarówno pod, jak i nad wodą...

 

Słówka posiłkowe: emers, submers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście słyszałem, że większość mchu, który można kupić w sklepach akwarystycznych jest zwykłym mchem lądowym. Przystosowanym właśnie do środowiska wodnego.

 

Czytałem, że mech ma możliwość przystosowania się do środowiska wodnego. W tym zakresie, ze zwykłego mchu również wyrosną wydłużone gałązki. Są też gatunki mchu lądowego, które od razu są przystosowane do "wodnych" warunków, tak jak np. 'Mech zdrojek' http://www.superakwarium.pl/mech-wodny-zdrojek-id417.html.

 

Nie reklamując innego forum, dla zainteresowanych tematem mchu mogę zaproponować odwiedzenie:

http://www.wszim-sochaczew.edu.pl/mchy/default.asp

 

Osobiście w akwarium mam Pelię, która równie ładnie wygląda i dość szybko rośnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej znaleźć roślinę akwariową zdolną do hodowli emersyjnej - niż stricte lądową znalezioną z daleka od cieków wodnych która przetrwa w akwarium ;)

Natomiast mchy to specyficzna gromada roślin, może się uda może nie [gwarancji nikt nie da :roll:] - w każdym razie nie należy tego sprawdzać w ogólnym baniaku ;)

Chyba o to chodziło autorowi tematu - tylko o to ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś kombinowałem z mchem leśnym w ten sposób...

I powiem że 2 tygodnie poleżał w wodzie i nic się z nim nie działo, był nadal zielony jak po włożeniu, ale później go wywaliłem.

Z innego punktu widzenia on raczej nie powinien się rozrastać pod wodą chociaż by ze względu na to, że do rozrodu potrzebne mu są zarodniki a w akwarium raczej ich nie wypuści.

A tak poza tym to rośnie w lesie bo w lesie jest cień... Ja swój trzymałem w małym pojemniczku bez oświetlenia.

Z tego co pamiętam to u sąsiada w studni jak się wiadro na dno spuściło to jakieś kawałki mchu się wyciągało

z tym prędzej można pokombinować ale to też nie będzie łatwe przystosować go do akwariowej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...