Skocz do zawartości

Tępienie ślimaków


Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze, nic nie "szybko" - każdy tu odpisuje jak ma akurat czas i chęć, nikomu za to nie płacą więc i nie powinno się stawiać wymagań ;)

 

Po drugie, preparaty, na ślimaki chyba nie istnieją-w każdym razie w sklepach nie widziałem, natomiast widziałem na inne pasożyty i wszystkie mają jedną wspólną cechę - szkodzą a zamiast nich można urzywać mniej inwazyjnych a skuteczniejszych metod.

 

Po trzecie, twój "wróg" to najprawdopodobniej zatoczek.

Najlepszym ich mordercą są helenki, inny ślimak ale ozdobny [b. dużo osób trzyma je ze względów dekoracyjnych] i mnoży się o wiele trudniej niż zatoczek i nad nimi cały czas panujemy. Niektórzy mawiają że bojowniki też polują na ślimaki, ale jak już to na te bardzo małe i w małych ilościach więc to nie jest wyjście na plagę. Z kolei bocje, nie psują do tego litrażu - do tego ryba stadna i musiałbyś ich sporo kupić aby "działały" bo pojedyncze same osobniki nie są szczególnie ślimakożerne - więc w tym litrażu to zła metoda.

 

Podsumowując, kup helenki, co jakiś czas wybieraj ręcznie, tym sposobem bez większego problemu uporasz się z plagą, nie w dzień czy dwa więc nie "szybko" - ale za to skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja do 45l kupiłem 3 helenki i widzę, że populacja spada. Liczebność będzie się wahać, aż do prawdopodobnego wyginięcia zatoczków (Helenki wytępią starsze, ale w tym czasie tamte złożą już jaja, przez jakiś czas będzie spokój, po czym małe podrosną itd.).

 

Bardzo obszerny temat o Helenkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

skorzystam z tematu i się zapytam jaki to gatunek ryb te helenki ? mam parę ślimaków w akwa i przydatna była by taka wiedza. dzięki i nie przeszkadzam :geek:

helenki to nie gatunek ryb tylko ozdobny ślimak najczęściej z czarno żółtą skorupką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...