Skocz do zawartości

[40L] Ogrzewanie - 50W ?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ja mam grzałkę Elite 25W w akwa 40L i problemów niema/nie było, a i nie chodzi non stop tylko załącza się od czasu do czasu. Chociaż bałem się przed okresem grzewczym, że może być w mieszkaniu za zimno i grzałka nie da rady to właściciel sklepu, w którym się zaopatruję odradził mi zakupu na zapas na rzecz obserwacji - dziwne :P przecież to dla niego zarobek.

W zasadzie to zapytam jeszcze do tego tematu: czy skorzystałbym na zakupie grzałki 150W? Planuję około czerwca postawić ten odkładany już 2 mies. nowy zbiornik 120L i nie wiem czy jest sens zaopatrzyć się w taką grzałę już teraz. (znaczy czy w związku ze znacznym wzrostem wydajności wzrośnie też koszt grzania, czy raczej się nie zmieni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka 150 wat pobiera 150 wat mocy, czyli 6cio krotnie więcej niż 25W. Ale z drugiej strony będzie krócej nagrzewała całe akwarium, wiec będzie pobierać 150wat przez dużo krótszy czas niż 25tka.

I to największa wada. Ryby źle znoszą szybkie zmiany parametrów, w szczególności jak chodzi o szok termiczny ;)

W 120l, 25W może być jednak za słaba, ale możesz to sprawdzić jak już będzie baniak, może wcale nie będzie potrzeby kupować mocniejszej - a jak będzie to 50W sprawdzi się wyśmienicie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Grzałka 150 wat pobiera 150 wat mocy, czyli 6cio krotnie więcej niż 25W. Ale z drugiej strony będzie krócej nagrzewała całe akwarium, wiec będzie pobierać 150wat przez dużo krótszy czas niż 25tka.

Witam was, mam dylemat ponieważ pękła mi grzałka w akwarium :( Aktualnie mam wsadzoną jakąś starą (nie wiem ile ma z może 40-60W, taka stara piaskowa jeszcze). Zakupiłem nową ( według zasady 1l = 1W), akwarium ok. 125l więc grzałka 200 W. Ale zauważyłem że stara grzałka doskonale sobie radzi w akwarium, bez problemu nagrzewa wodę i utrzymuje ją na stałym poziomie. Teraz się zastanawiam czy wsadzić tą nową grzałkę, krótszy czas nagrzewania, ale i większy pobór prądu, czy zostawić tą słabszą skoro daje rade –dłuższy czas nagrzewania, ale mniejszy pobór prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem nową ( według zasady 1l = 1W), akwarium ok. 125l więc grzałka 200 W. .

Pogmatwana logika ale ok ;)

Swoją drogą lepiej przyjmować 0.5W/l, ta nowa grzałka ma prawie 2W/l... czyli jest bardzo mocna jak na takie akwa.

 

Ta stara grzałka jest z termostatem?

Jeśli nie to działa cały czas.

Żeby obliczyć ile prądu zużywa trzeba znać jej dokładną moc.

No i przydało by się jakbyś napisał jaką masz temperaturę w domu, a jaką chcesz osiągnąć w akwarium.

Bez takich danych trudno cokolwiek dokładnie policzyć...

 

Jeśli stara grzałka, ma termostat i moc ok 60W, lepiej się sprawdzi w 120l akwarium niż 200W - która będzie bardzo szybko nagrzewać wodę [to wada]... W każdym razie ja bym wybrał to 60W skoro daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...