Skocz do zawartości

welonka


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hej, jestem tu po raz pierwszy więc witam wszystkich;)

mam problem z moją welonką (4 lata).

kupiłam jej miesiąc temu nowe akwarium i filtr, bo stary juz nie podołał welonkowi oraz kamyczki słowem odnowiłam otoczenie rybek.

umyłam wszytsko cieplą woda bez żadnych detergentów.

od jakichs dwoch tygodni na ogonie i płetwach welonki pojawiły sie małe kuleczki,z jeden strony wygląda ten ogon tak jakby był złamany.

koło oczu z kolei pokazały trzy małe krostki białe z czerwoną otoczką.welonek nie chciał jesc i był osowiały.

wymieniłam 1/3 wody, podniosłam temp do 26C i zastosowałam jednorazowo MFC zieleń 6ml/60l pomogło.ale na chwilę.

co prawda welonka je i zachowuje się normalnie ale pojawiły się znowu kuleczki:/

dodam że drugi mieszkaniec akwa jest zdrowy:) a zielen stosuje profilaktycznie tak jak w instrukcji co 5 dni.

może żle go zastosowalam? bo nie za bardzo sie orientuję o co chodzi w terminie "kapiel długotrwała 7-14 dni" i że "stężenie preparatu nalezy uzupełniać".nie chcę przedobrzyc i zrobic moim rybkom krzywdy wlewając go za dużo.

nie wiem co mam zrobić?

Pozdrawiam

tenebris44

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo znam się na welonkach, ale może jest jej za ciepło, a może przesadziłaś z lekiem, a tak w sumie podejrzewam, że zieleń nie jest tu właściwym preparatem; może stąd te objawy, że woda nie "dojrzewała", może welonka nie zaaklimatyzowała się w nowym otoczeniu, poza tym uściślij, wpuściłaś MFC, czy samą zieleń, pamiętaj, że preparatów się nie łączy; kąpiel długotrwała oznacza, że rybcie pływają w środku 7 do 14 dni i wtedy nie podmieniasz wody, tylko po tygodniu na przykład uzupełniasz lekarstwo (zależy chyba jak pisze na instrukcji); polecam ci przejrzyj

 

http://www.superakwarium.pl/choroby-i-leczenie-c12.html

 

A może wypowie się ktoś bardziej doświadczony.

Pozdro i trzymam kciuki za Twoją welonkę...

 

P.S.: A te kuleczki z czerwoną otoczką to może na pasożyty by wskazywało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy możesz zamieścić zdjęcie chorej rybki?

Po co podnosiłaś temperaturę do 26 stopni ?

Jak nie wiesz jaka to choroba to nie lej zbędnie lekarstw. to nie musi być ospa.

 

 

hej,

ja używam tylko MFC ( w tym jest zieleń).

a temperature miały przez 7 dni 24-26C teraz mają 19-20C i kulki wrociły:/

jak dotad welonka nie miała żadnych chorób, a woda nigdy mi nie "kwitła".

chyba się do weterynarza przejde:/

ale jakby ktos miał podobny problem to dajcie znać.

Nie jedź do weterynarza, ja ci pomogę tylko daj zdjęcie ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po Nowym Roku i zycze wszystkim udanej hodowli na ten rok !

Ja natomiast zwracam się do Was forumowicze bo już nie mam do kogo. Weterynarze to guzik wiedzą, a na inych forach nikt nie potrafi pomóc, koledzy akwaryści wszystko leczą MFC.

U mnie problemy z rybka zaczęły sie w momencie zakupu nowego akwarium....

Welonkę mam już od 4 lat i nigdy nic jej nie było. Od momentu zakupu nowego akwarium ciągle coś się dzieje, a przecież je umyłam gorąca wodą zanim wpusciłam rybki....

Podmieniam wode co 2 tyg. (1/3 akwa), średnia temp. ok 20 C, filtr dostosowany do 60 l, MFC używam profilaktycznie, ostatnio przez te przypadłości częściej, grzałki nie mam dolewam tylko cieplejszą wodę co 2 dzień jak "coś" się dzieje.

Oprócz tego nie mam zbyt dużego doświadczenia w akwarystyce.

Moja rybka miała na początku białe plamki z czerwoną otoczką wokół oczu, potem białe kulki na ogonie i w paru miejscach poprzez ich nagromadzenie wygladało to jakby miała złamany ogon, potem było cos z pęcherzem bo pływała przez dwa dni do góry brzuchem, następnie na ogon wrociły te kulki, wszytsko leczyłam MFC (wg porad bardziej doświadczonych) i podniesioną temperaturą do ok. 26 C. Teraz kulki są znów na ogonie, a rybka ma oczy spuchnięte jak na kacu, dookoła sa wypełnione jakby wodą, ryba mało je, trochę siedzi przy dnie, żywo pływa. Karmię ją tylko granulkami (TetraPondSticks) i płatkami (Tropical BioVit) 2-3 x dziennie.

Przeraża mnie ta opuchlizna wokół oczu i naprawdę nie wiem już co robić. Jeśli mmieliscie kiedys z czymś takim do czynienia dajcie znać. Z gory dzieki.

Pozdrawiam

PS. Chciałabym dołączyc zdjęcia ale nie wiem jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisalas to twoja rybka ma juz policzone dni.Domyslam sie kilku chorob ktore w zaawansowanym stadium sa nieuleczalne. miedzy innymi exophthalmia ktora dotyczy raczej starych ryb i objawia sie opuchlizna i stanem ropnym oczu. N to tak samo pomaga ziielen malachitowa:). na twoim miejscu pozbylbym sie rybki wyparzyl akwarium i zalozyl od nowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rażące błędy. Po pierwsze nie leje się chemii profilaktycznie , bo to zabija wszystkie pożyteczne bakterie które neutralizują trujący amoniak w akwarium , oraz osłabia rybę, w tym momencie ryba jest narażona na wiele chorób. Mfc nie jest jakimś cudownym lekarstwem i nie na wszystko pomaga.

Czy w końcu możesz dać zdjęcie ryby, tak jak cię wcześniej prosiłem, jak poczekasz jeszcze trochę to nie będzie kogo leczyć.

 

"zastosuj mu kapiel dlugotrwala w jakims innym pojemniku. moze byc nawet wiadro"

 

Ale po co ? Przecież on nie jest chory, A jak nawet jest to skoro w akwarium ryba nie została wyleczona MFC to i teraz nie pomoże, ale pogorszy na pewno jego stan zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rażące błędy. Po pierwsze nie leje się chemii profilaktycznie , bo to zabija wszystkie pożyteczne bakterie które neutralizują trujący amoniak w akwarium , oraz osłabia rybę, w tym momencie ryba jest narażona na wiele chorób. Mfc nie jest jakimś cudownym lekarstwem i nie na wszystko pomaga.

Czy w końcu możesz dać zdjęcie ryby, tak jak cię wcześniej prosiłem, jak poczekasz jeszcze trochę to nie będzie kogo leczyć.

 

"zastosuj mu kapiel dlugotrwala w jakims innym pojemniku. moze byc nawet wiadro"

 

Ale po co ? Przecież on nie jest chory, A jak nawet jest to skoro w akwarium ryba nie została wyleczona MFC to i teraz nie pomoże, ale pogorszy na pewno jego stan zdrowia.

wroc kilka postow do tylu i poczytaj o stanie terazniejszym rybki a potem cytuj.zrozumiesz do czego sie odnosi ta kapiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię dodawac zdjęć, ale spróbuję...Poza tym nie uważam MFC za "cudowne lekarstwo" tylko bardziej doświadczeni tak mi zalecili.....również z jego porfilktycznym stosowaniu....jeden mądrzejszy od drugiego a nikt tak konkretnie nie umie poradzic, nawet widząc jak to faktycznie wygląda...

Póki co rybka ma sie lepiej, zjadła sniadanko a opuchlizna schodzi....

Tylko chce wiedziec co mam zrobić, aby uniknąć chorób w moim akwa.Nie wiem czy dobrze zrobię ale chodzi mi po głowie dokładne go odkażenie i umycie, bo widocznie gdzieś te bakterie musza siedzieć skoro ciągle cos wraca...do momentu umieszczenia rybek w obecnym akwarium nic im nie było, a to nowe to jakas porażka i nie mam pojęcia co może byc przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...