Skocz do zawartości

Praca koncepcyjna - nowy zbiornik.


Tadeus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na forum jestem nowy, więc skorzystam z okazji by się przywitać :)

 

Z narzeczoną przeprowadziliśmy się właśnie do nowego mieszkania i kombinujemy nad nowym zbiornikiem.

Stary "twór" dołączyłem na dole posta, by było widać, co mniej więcej znamy i w co się już bawiliśmy.

 

Jak to zawsze bywa przy wstępnym kombinowaniu mamy jednak pewne wątpliwości i z chęcią wysłuchamy rad i pomysłów :)

 

Pozwolę sobie pogrupować problemy, by było to bardziej przejrzyste.

 

Litraż

 

Nowe mieszkanie będziemy mieli jedynie na rok, po którym czeka nas przeprowadzka. Stąd strach przed czymś większym. Nie za bardzo jestem w stanie wyobrazić sobie nawet przenoszenie 63L, bez poświęcenia na to połowy dnia i kupy stresu, szczególnie, że samochód mamy do dyspozycji tylko "okresowo". Rozumiem, że opróżnione akwarium osobno, a ryby i zawartość osobno w innych wiadrach?

 

Dochodzi jeszcze kwestia odpowiedniego mebla. Na miejscu jest całkiem stabilnie wyglądający kredens pod telewizor, na 63L starczy na większy już nie bardzo... Oczywiście można kupić dodatkowy mebel ale jego też trzeba będzie "przeprowadzać".

 

Więc generalnie wahamy się miedzy 63L, a 112L. Większego nam zdecydowanie nie potrzeba.

 

Podłoże

 

W poprzednim akwarium, mimo trzymania się znanych nam reguł "sztuki" rośliny rosły bardzo średnio i stosunkowo często mieliśmy glony (wszystkie możliwe rodzaje - głównie watowate), może nie był to ich zalew, ale jednak wyglądały średnio. Obecnie raczej zrezygnujemy z zaciemniania wody szyszkami i torfem - może to pomoże. Zastanawialiśmy się jednak nad jakimś podłożem odżywczym dla roślin. Poprzednio mieliśmy tylko "neutralny" filtus floran i w nim kulki z nawozem. Czy wrzucenie czegoś konkretnego pod filtus może poprawić zdrowie roślinek? Światła było 0,5W/L, czyli wcale nie tak mało.

 

Filtr

 

Wcześniej była kaskada, teraz rzucilibyśmy się na coś porządnego kubełkowego. Minikani 120 wygląda ciekawie (niskie zużycie prądu przy dużej objętości, cena) ale można poczytać trochę o spadającej wydajności i wibracjach wprowadzanych przez zewnętrzną pompkę. Właśnie... co dokładnie daje pompa zewnętrzna? Bo producent reklamuje to jako zaletę produktu. Czemu miałbym wsadzać ją osobno do akwarium? Co mi to da, czego nie będę miał w filtrze z pompą zintegrowaną?

 

Ogólnie tu gotowi jesteśmy wydać do 250zł, by mieć coś w miarę przyszłościowego. Wahamy się między kubełkami Tetry, JBL, Hagena i właśnie Minikani. Co do Eheima, mamy wątpliwości, ciężko uwierzyć, by inni producenci nie byli w stanie zrobić porządnego filtra - więc nie za bardzo widzi nam się dokładać, czy kupować używkę. Unimax kusi wbudowaną grzałką - zawsze mniej śmieci w zbiorniku.

 

Niezależnie od wybranego litrażu i firmy wzięlibyśmy coś z "drugiej półki" czyli tych do akwariów do 200L. Rozumiem, że przy zastosowaniu takiego filtra do 60tki bez problemu będzie można przykręcić zawory i nie mieć pralki?

 

Następne pytania pojawią się, gdy będziemy mieli testy nowej kranówy - zdecydujemy czy Ameryka Południowa, czy Azja :)

 

Pozdrawiam i gratuluję osobom, które przebrnęły przez tekst :)

 

 

******

 

 

Stare śmieci

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Filtracja - AquaClear 20 - prefiltr >gabka>ceramika> skarpeta z szyszkami

Grzalka - Aquael 100W

Oswietlenie - 15W Philips Aquarelle + 15W Philips 840

Nocne - 4 biale diody

 

Parametry

PH 7,0

GH 10

KH 4

No3 ~10mg/l

PO4 - test zooleka nie wykrywa

 

Podloze to filtus floran mieszany 1+1 z szarym zwirem z akwarystycznego.

 

Podmiany 20% tygodniowo

Bimbrownia 1410 z kostka lipowa.

 

Fauna:

- 4 otoski

- 5 neonkow innesa

- 5 kiryskow karlowatych

- 1+2 borelli opal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przebrnąłem przez tekst :) Bardzo dużo tych pytań, ale widać że znacie się na rzeczy. Jest późno także się nie będę rozpisywał bo można pisać i pisać. Widzę że pytasz o produkty np. o filtr kubełkowy. Ja mam Tetre ex 700 do 135 l. Mówię ci już że opinie w stylu wydajność filtra spada z czasem są trochę dla mnie przesadzone. Fakt na początku było tak że robił pralkę z deszczownicą też, a za jakiś czas ledwo działał. Rozwiązałem ten problem w następujący sposób. Kupiłem ciemniejsze rurki, które się nie zaglaniają. Filtr teraz działa tak jak fabryka chciała żeby działał :) Teraz prędzej źródłem przytykania się i spadania wydajności są glony które porastają deszczownicę i rurę zasysającą. Jeżeli nie chciałbyś kupować takich rurek (wiadomo dodatkowy wydatek) wystarczy że owiniesz tetrową rurkę taśmą izolacyjną czarną to powinno odciąć dopływ światła do rurki a tym samym zahamować wzrost glonów. Wadą Tetry może być to że wyposażyli ją w małe łopatki w głowicy, ale prędzej sądzę że ten osąd bierze się z tąd że jak komuś rurka porośnie glonem to nie szuka w tym przyczyny. Raz będą w pewnym Kakadu oglądałem akwarium oczywiście z każdej strony.Nawet od tyłu. Spostrzegłem że tam też jest Tetra ale rurki to były tam czarne fakt, ale nie od koloru plastiku z jakiego zostały wykonane tylko z powodu multum glonów jakie tam się znajdowały. Nawiązałem rozmowę ze sprzedawcą. W Kakadu czasem się znają bo pracują tam młodzi ludzie pasjonaci. Facet zapytał mnie o mój filtr powiedziałem jaki mam. On na to że to kompletny niewypał w ogóle się nie sprawdza w akwariach i w ogóle. Jakoś nie chciało mi się przekonywać go żeby z półki wypożyczył sobie JBL Cleany :D i oczyścił rurki. Także mówię zdaje mi się że dużo problemów z Tetrą wzięło się z powodu rurek które porastają glonami. Sam zauważyłem dużą poprawę po wymianie rurek. Teraz nie muszę co dzień przystawiać ręki do wylotu, by sprawdzić czy woda leci :D Może mój mały wywód na temat produktu cię jakoś natchnie. Mam nadzieję że w kwestii twoich innych problemów pomogą ci inni doświadczeni userzy. Bo ja się coś znam, ale prawie żadnego rozeznania w produktach. Jeśli chodzi o nawóz to ja używam w płynie Gainera classic i rośliny (mam bardziej cieniolubne) rosną bardzo ładnie, a rośliny szybko rosnące szybko wykorzystują te sole mineralne zapobiegając glonom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie porady. Wydaje mi się, że jednak, że może trochę namieszałem, opisując o co mi chodzi.

 

Opisane po gwiazdkach akwarium już od ponad roku nie istnieje i wszystko będzie robione od nowa. Stąd stare oświetlenie, czy podłoże nie są tu istotne.

 

Posiedziałem trochę w internecie, przeczesując niemieckie testy filtrów (a mają tego niewyobrażalne ilości) i wychodzi na to, że Tetry puszczają wodę, Fluvale puszczają wodę albo są głośne, a JBLe tylko bywają głośne (oczywiście we wszystkich to tylko znikomy ułamek ocen - cała reszta pozytywna). Przyznam też, że JBL najbardziej podobał mi się ze względu na prawie nieprzezroczyste, czarne węże i końcówki. Tło będzie czarne, więc idealnie będzie pasować. Te zielone i niebieskie, żarówiaste przewody innych firm jakoś do mnie nie przemawiały.

 

Oglądałem jeszcze Eheimy Ecco. Fajne, drogie filtry ale objętość wkładów strasznie malutka jak na taką cenę. Ratuje je tylko legendarna niezawodność i malutkie zużycie prądu.

 

Więc chyba skończy się na JBL e700, za leciutko ponad 200zł z allegro. Boli tylko aż 13W pompy, rachunki za prąd zabijają, a ma ciągle drożeć :)

 

Czekam oczywiście na dalsze komentarze i rady :)

 

EDIT: O właśnie. Ten JBL ma sterowanie siłą "ciągu" wirnika, czy da się w nim tylko regulować przepływ zaworami? Jak to pierwsze, to może uda się zaoszczędzić trochę prądu nie dając na maxa :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra.

 

Jest już akwa 63L + 30W światła + JBL e700 + Jaeger 75W :)

 

Niestety, po przeprowadzce parametry wody tak samo słabe jak w poprzednim mieszkaniu :/

PH 7,5 - 8, GH 14, KH 7

Testy mam niby Zooleku przeterminowane, więc może jak w sklepie sprawdzą będzie lepiej ale wątpię.

 

Tu testy PH są w dwóch zakresach. Na jednym pokazuje 7,3 do 7,6, a na drugim koło 8. Wrr.

 

Znowu trzeba będzie walczyć z wysokim PH (no chyba, że tanganika i muszlowce...).

 

Jeśli by się jednak okazało, że PH będzie bliżej siedmiu, to zapytałbym jeszcze o roślinki. W sklepach strasznie drogie. Opłaca się zamawiać te paczki z allegro? Nawet jak tylko część dotrwa to i tak taniej chyba wyjdzie.

 

Myślimy też o podłożu z wymieszanego florana filtusa i czarnego grysu. Ktoś może polecić jakiś nieostry (może pielęgniczki będą), neutralny chemicznie czarny żwir?

 

Jeszcze raz dzięki za dotychczasowe rady. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Ktoś może polecić jakiś nieostry (może pielęgniczki będą), neutralny chemicznie czarny żwir?[...]

Może bazalt, nic lepszego do głowy mi nie przychodzi.
Nieostry?

Bazalt w takim razie odpada.

Pochodź po akwarystycznych, na świecie jest więcej kamieni niż bazalt i kwarc - są różne żwiry ;)

 

Z popularnych są czarne podłoża, ale często robione jako specjalne żyzne podłoża dla roślin, np nowe podłoże Aquaela ActiSubstrate Pro, czy Aqua Art ASII+, nie wiem czy fitus nie ma też jakiegoś czarnego podłoża w tym stylu.

 

Testy, przeterminowane - najlepiej wyrzuć ;)

Po to jest data ważności żeby wiedzieć do kiedy testy się nadają, a wieczne na pewno nie są.

Kup nowe, kropelkowe i wtedy można obiektywnie sprawdzać parametry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Większość przeglądanych czarnych żwirów miała ostre krawędzie. No ale jeszcze poszukam.

 

A co do testów, to sprawdzę wodę na nowych, w sklepie dla pewności. Jeśli pokażą to samo (oby nie :>), to moje wcale nie są tak bardzo przeterminowane:) Inna sprawa, że to PH Zooleku u mnie zawsze dwa różne wyniki pokazywało, a procedura jest idiotoodporna więc raczej nic złego nie robię :/

 

W każdym razie, według strony wodociągów obecna woda powinna być kwaśniejsza i bardziej miękka, a jest na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...