Skocz do zawartości

[126l] Ogólne - moje pierwsze - akt. str. 2.


radik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium zalane wodą 23.10.09,

Rośliny, korzenie, kamienie dołożone 31.10.09

 

Baniak

80x35x45 - prosty (126 l)

 

Oświetlenie

2x18w T8 (standardowe)

1x20w T8 PowerGlo + odbłyśnik asymetryczny

0,44W/l

 

Grzałka

Easyheater 100W Aquael

 

Filtracja

Fan 3 Plus Aquael

 

Podłoże

JBL AquaBasis plus 5L (warstwa 2cm)

Zolux Quartzite Noire (warstwa 4-7cm)

 

Technika CO2

Brak

 

Rośliny

 

Te, których jestem pewien:

 

Vallisneria Corksrew

Cryptocoryne wendtii Tropica

Echinodorus bleherae – bleheri

Cabomba caroliniana

 

I te, których tożsamość mnie zastanawia :)

 

Bacopa caroliniana

Ludwigia repens

Rotala rotundifolia

 

Obsada (planowana)

Skalar (Pterophyllum scalane) – 2

Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) 10-15

Kirysek panda (Corydoras panda) – 5

Otosek (Otocinclus affinis)

Bojownik syjamski (Betta splendens) – 1 samiec

 

Woda

Temp. 27C

NO3 25

NO2 0,5

GH 21, może trochę mniej

KH 10

PH 7,6

Pomiar na podst. testów paskowych JBL robiony 1.11. Był to jednocześnie pierwszy pomiar.

 

Tło

Będzie już niedługo

 

 

Akwarium powstało w wyniku licznych konsultacji na forum – jeszcze raz wielkie dzięki!

 

 

Mam jeszcze kilka pytań – liczę na fachową jak zawsze poradę:

 

Aranżacja:

To moje pierwsze akwarium więc wszelkie krytyczne uwagi mile widziane.

 

Oświetlenie:

Na razie nie zamierzam dokładać nic więcej. Czy jednak powinien wymienić standardowe świetlówki na jakieś specjalistyczne? Jak długo powinno świecić światło? Jakie programatory polecacie (mechaniczne/elektroniczne)

 

Filtracja:

Wiem, że lepszy filtr zewnętrzny, ale uwierzcie, że ten wewnętrzny to jedyne możliwe rozwiązanie i jestem świadom jego wszystkich ograniczeń.

 

Rośliny:

Czy powinien używać jakichś nawozów, np. kulek?

Czy moglibyście mi pomóc zidentyfikować rośliny wyróżnione na zdjęciach?

 

Obsada:

Ten bojownik to decyzja mojej żony, warunek sine qua non istnienia akwarium ;) Czy lepiej trzymać samego bojka, czy dokupić mu dwie koleżanki?

Jakie pokarmy dawać rybkom?

 

Woda:

Czy mam czekać na ustabilizowanie się parametrów czy trzeba zacząć coś działać? Trochę wysokie jest szczególnie GH. Czy mam dolewać więc wody destylowanej, a jeśli tak to ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży zbiornik dużo pytań ;)

 

-Światło ok, jak zmieniać te standardowe to Philips Aquarelle + tld965 lub 865.

 

-Filtr, mogłeś się zdecydować choć na kaskadę...jak by to było tylko i wyłącznie bojownikarium nie widzę potrzeby zmiany, natomiast jak będziesz dokładał więcej ryb - a możesz i chcesz - to zainteresuj się np FZN2 lub FZN3, lub kubełkiem.

To "ograniczenie" do wew. wynika zapewne z strachu cięcia pokrywy, przy kaskadzie tego wycięcia z tyłu nie widać i wygląda to estetycznie, a przy kubełku otwory są naprawdę minimalne.

 

-Możesz pomyśleć nad bimbrownią.

 

-Masz podłoże roślinne, pełni ono taką samą rolę jak kulki.

Puki co możesz nie nawozić.

 

-Co do obsady:

Na skalary za małe akwa.

Neonów możesz spokojnie 25.

Kirysów możesz też więcej.

Bojkowi możesz dokupić dwie albo trzy samiczki.

 

-Od założenia powinieneś czekać min 2tyg na ustabilizowanie się zbiornika.

 

-Aranżacja - ok, nie podobają mi się białe kamienie i bardzo dużo miejsca zajmuje wewnętrzny filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do programatorów to ja mam mechaniczny i działa ok tylko za każdym razem ja odłączysz go od źródła prądu to musisz ponownie ustawić godz :) elektronicznego nie używałem ale pewnie jest bardziej przejrzysty w użyciu niż mechaniczny :D Ładne akwarium, dobrze że najpierw pytałeś potem robiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr

Może dojrzeję do kaskady za jakiś czas. Problem jest taki: kubełka nie mam jak postawić poniżej akwa (mebel bezpośrednio styka się ze ścianą i nie mam jak przeprowadzić rurek). Kaskada za to jest chyba trochę zbyt głośna. Ale jeszcze będę nad tym myślał pewnie wielokrotnie w przyszłości.

 

Kamienie

To są niebieskie granity - światło się odbiło i dlatego wyglądają na białe.

 

Wielkie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr

Może dojrzeję do kaskady za jakiś czas. Problem jest taki: kubełka nie mam jak postawić poniżej akwa (mebel bezpośrednio styka się ze ścianą i nie mam jak przeprowadzić rurek).

Mój kubełek stoi na tej samej wysokości co akwarium (schowany na mebelku za akwa) i spełnia swoje zadanie w 100%

Kaskada za to jest chyba trochę zbyt głośna. Ale jeszcze będę nad tym myślał pewnie wielokrotnie w przyszłości.

 

Kaskadę możesz ustawić tak żeby woda wlewała się na wysokości lustra wody i wtedy będzie tylko szumieć, wracając do kubełka jeśli masz pokrywę z Diversa czy jak to tam się pisze to nie musisz wycinać otworów na węże bo mieszczą się ładnie w wypukleniach z tyłu pokrywy zrobionych przez producenta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawuje się grzałka? Mam zamiar kupić, ale nie wiem, jak z trzymaniem i ustawianiem temperatury.

Aktualnie mam jakąś Tetrę, którą trzeba ustawić na 22*, żeby woda miała 25*.

Ja mam ustawione na 25 i mam 27.

Czyli ogólnie lipa.

Jest nowa grzałka - taka jak Twoja - tylko z termostatem elektronicznym, z możliwością kalibracji.

Może będzie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie was uświadomić ;)

Temperatury rzędu 25-27 stopni mam w domu bez żadnej grzałki.

Grzałki są ok.

Po prostu niech nikt nie oczekuje że grzałka będzie schładzać wodę poniżej 25 stopni, szczególnie przy tym że zaczyna się teraz ogrzewać domy + ciepło z oświetlenia pod zamkniętą pokrywą...

Ustawione 25 można mieć rano jak grzałka się włączy, a później temperatura bez niej leci w górę.

To tak jakby ktoś chciał 18 stopni dla karasi, jak ustawimy na termostacie 18 to 18 nie uzyskamy oczywiście ;)

Do tego o kilka razy częściej nawalają termometry niż przekłamują termostaty w grzałkach. Sprawdzałem kiedyś w zoologicznych i jakieś 20% ze wszystkich termometrów przekłamywało, przy czym każdy "płaski" taki przyklejany na szybę też oszukuje ;)

 

A jak grzałki to tylko i wyłącznie z termostatami.

Przelicznik mocy 0,7-1W na 1l akwarium, przy mocniejszych woda za szybko się nagrzewa ;)

No i większość osób grzałek nie potrzebuje - szczególnie przy popularnych gatunkach, chyba że są jakieś problemy z ogrzewaniem w domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

w akwarium niewielkie zmiany. Doszły dwa otoski jako wunderwaffe na pojawiające się glony. Póki co mają się nieźle.

 

Z roślinami jest za to różnie. Kabomba rośnie, kryptokorna się trzyma, natomiast padają nurzańce. Na liściach żabienicy pojawiły się brązowe plamy. Czy możecie coś na to poradzić? Nawóz jakiś może? Świecę 8h dziennie. CO2 póki co odpada.

 

Tło w fazie koncepcyjnej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozisz czymś?

Jak nie to najlepiej jak najszybciej zaopatrz się w jakiś nawóz, koniecznie z potasem ;)

Zaopatrzyłem się dzisiaj zgodnie z radą w AQUAFLORIN POTASSIUM http://www.tropical.com.pl/aquaflorin-p ... ,0,pl.html

 

Myślicie że to da radę? Czy może jeszcze jakiś nawóz z żelazem? Np. Ferro Aktiv.

 

Mam atak glonów nitkowych (to chyba zielenice). Usunąłem trochę ręcznie i zakupiłem na próbę 2 krewetki Amano. Czy na to też jest jakaś chemia, czy lepiej pozostać przy otoskach, krewetkach , częstej podmianie wody i wygaszeniu na pewien czas światła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane wodą 23.10.09,

Rośliny, korzenie, kamienie dołożone 31.10.09

 

Baniak

80x35x45 - prosty (126 l)

 

Oświetlenie

2x18w T8 (standardowe)

1x20w T8 PowerGlo + odbłyśnik asymetryczny

0,44W/l

 

Grzałka

Easyheater 100W Aquael

 

Filtracja

Fan 3 Plus Aquael - wiem, że lepszy zewnętrzny, ale ten jest jedynym możliwym.

 

Podłoże

JBL AquaBasis plus 5L (warstwa 2cm)

Zolux Quartzite Noire (warstwa 4-7cm)

 

Technika CO2

Brak

 

Rośliny

 

Te, których jestem pewien:

 

Vallisneria spiralis

Cryptocoryne wendtii Tropica

Echinodorus bleherae – bleheri

Cabomba caroliniana

 

I te, których tożsamość mnie zastanawia

 

Bacopa caroliniana

Ludwigia repens

Rotala rotundifolia

 

Obsada

Kirysek panda (Corydoras panda) – 4

Otosek (Otocinclus affinis) - 2 (docelowo 6-8)

Kosiarka (Crossocheilus siamensis) - 2 (dwie młode sztuki, za 2-3 miesiące do oddania - walczę z zielenicami, ale póki co kosiarki do tego specjalnie się nie garną. Sprawdziłem i na pewno mam "prawdziwe" kosiarki, dlatego zaskakuje mnie ich nieróbstwo)

Krewetka "Amano" (Caridina japonica) - 7

Anentome helena - 1

W planach

Skalar (Pterophyllum scalane) – 2 (na początku 4 małe, potem zostawiam jedną parę. Wiem, że z krewetkami będę musiał się pożegnać. Wiem, że według niektórych akwa dla skalarów jest o 5 cm zbyt niskie, ale liczę, że skalary o tym nie wiedzą ;))

Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) 10-15

 

Woda

Temp. 27C

NO3 10

NO2 0

GH 14, może trochę mniej

KH 6

PH 7,2

Pomiar na podst. testów paskowych JBL.

 

Tło

Granatowy brystol

 

 

Sprawy różne:

- tydzień temu wlałem "Plantamin Potassium" bo żółknie mi żabienica. póki co efektów nawozu nie widać. Może spróbować "Ferro Aktiv"? Jak ten nawóz wpływa na glony.

- wyrzuciłem nurzańce "corkscrew", bo się nie przyjęły i zastąpiłem je zwykłymi. Są dopiero 2 dni i póki co wyglądają ok.

- świecę 6 h ze względu na glony.

- czy warto wymienić 2 standardowe 18W na Phillips 865?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalarki nie wiem, czy to dobry wybór, choć wysokość akwa niby 45 cm, no ja jednak uważam, że skalary to 200 wzwyż, ale może dlatego, że mój kolega ma piękne, duże skalarki w 240.

 

Sprawy różne:

- tydzień temu wlałem "Plantamin Potassium" bo żółknie mi żabienica. póki co efektów nawozu nie widać. Może spróbować "Ferro Aktiv"? Jak ten nawóz wpływa na glony.

- wyrzuciłem nurzańce "corkscrew", bo się nie przyjęły i zastąpiłem je zwykłymi. Są dopiero 2 dni i póki co wyglądają ok.

- świecę 6 h ze względu na glony.

- czy warto wymienić 2 standardowe 18W na Phillips 865?

 

Miałam kiedyś żabienicę, też mi żółkła, ale tylko odrywałam te zżółknięte liście i po kilkunastu dniach odżyła, ale niech doradzą bardziej doświadczeni w tym temacie.

Co do świetlówek - wymień, ja mam właśnie 3 philipsa 865, jestem zadowolona, a koszt niewielki w porównaniu do tych specjalistycznych świetlówek. Widać, że masz power-glo i standardowe świetlówki, bo zdjęcie takie niebieskawe i nieładnie to wygląda, sama tak miałam kiedyś, ale zmieniłam właśnie na philipsa:)

 

Masz ludwigię i rotalkę, bakopy tam nie widzę. Tą jedną żabienicę dałabym na tył w tą dziurę, a drugą z lewej z boku ;)

Jeszcze coś na 1 plan, może zwartki jakieś niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Update 7.12

 

Temp 26-27

NO3 10

NO2 0

GH >7

KH 3

PH 6,8-7,2

(paski JBL)

 

od tygodnia moczy się w wodzie 12 szyszek olchy

podmiany wody zawsze w 50% demineralizowaną

 

Obsada:

 

Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) -15

Kirysek panda (Corydoras panda) – 4

Otosek (Otocinclus affinis) - 6

Kosiarka (Crossocheilus siamensis) - 2

Krewetka "Amano" (Caridina japonica) - 7

Anentome helena - 2

Zatoczki - ??? (ale niezbyt wiele)

 

Skalar (Pterophyllum scalare) – 2 (w planach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Akwarium zalane wodą 23.10.09,

Rośliny, korzenie 31.10.09

 

Stan na 16.12.09

 

Baniak

80x35x45 - prosty (126 l)

 

Oświetlenie

2x18w T8 Osram 865

1x20w T8 PowerGlo + odbłyśnik asymetryczny

0,44W/l

 

Grzałka

Easyheater 100W Aquael

 

Filtracja

Fan 3 Plus Aquael

Wiem, że lepszy filtr zewnętrzny, ale uwierzcie, że ten wewnętrzny to jedyne możliwe rozwiązanie i jestem świadom jego wszystkich ograniczeń.

 

Podłoże

JBL AquaBasis plus 5L (warstwa 2cm)

Zolux Quartzite Noire (warstwa 4-7cm)

 

Technika CO2

Brak

 

Rośliny

Vallisneria spiralis

Cryptocoryne wendtii Tropica

Echinodorus bleherae – bleheri

Cabomba caroliniana

Bacopa caroliniana

Ludwigia repens

Rotala rotundifolia

 

Obsada

Bojownik wspaniały (Betta splendens) - harem 1+3

Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) -15

Kirysek panda (Corydoras panda) – 4

Otosek (Otocinclus affinis) - 6

Krewetka "Amano" (Caridina japonica) - 7

Krewetka "Fire Red" (Neocaridina denticulata) - 10

Anentome helena - 2

Zatoczki - ??? (ale niezbyt wiele)

 

Woda

Temp 26-27

NO3 10

NO2 0

GH >7

KH 3

PH 6,8-7,2

(paski JBL)

 

 

Nawozy

Aquaflorin Potassium - 100ml co dwa tygodnie

 

Tło

granatowy brystol

 

Karmienie

Kirysek (Tropical) - dla ryb dennych

Ichtio-Vit (Tropical)

Ovo-Vit (Tropical)

Bio-Vit (Tropical)

Wafers (Tropical) - dla glonojadów

Suszona rozwielitka

Novo Prawn (dla krewetek - JBL)

Mrożona artemia

Mrożona ochotka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium fajne ładnie się prezentuje posadź coś na korzeń będzie jeszcze lepiej mam 2 uwagi roślina Limnofila bezszypułkowa zaczyna marnieć od dołu zwróć na to uwagę i druga jeśli robisz podmianę wody na demiralke powinieneś wzbogacać w makro i mikro

dzięki za uwagi :)

 

To nie limnofila bezszypułkowa, tylko kabomba, ale rzeczywiście od dołu marnieje.

 

Myślę nad nawozami, ale akwa jest młode i z tego co mi powiedziano, to mikro i makro będa się uwalniały z podloża przez 6 miesięcy od zalania. Boję się trochę nawozić, bo dopiero ostatnio na dobre pozbyłem się glonów. Jedynie aquaflorin potassium, bo z tego co czytałem jedynie potas powinno się podawać w tak młodych akwa. A co byś ewentualnie polecił?

 

Mchy - zastanawiałem się nad tym, ale brązowe korzenie dają jednak kontrast, a tak to będzie sama zieleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest super,jedno co można ale nie trzeba bo i tak jest piękne akwarium to bym zaczął podawać co2 i dołożył bardziej czerwone roślinki.

Wiem,wiem zaraz będzie się pisać,że żeby podawać co2 musi być min.0.5 w/l.ble,ble,ble .Jeśli chodzi o mnie to już się na ten temat określiłem i nie będę się powtarzał.Ja stosuję,mimo że mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...