Jump to content

pomocy- nie wiem co sie dzieje


 Share

Recommended Posts

jestem początkującym akwarystą i mam problem

mój bojownik ma dziwny biały nalot na płetwie. Wygląda jak pleśń lub śluz. :(

Mam go od 2 tygodni. Dodatkowo nie chce jeść nic poza mrożonym pokarmem (nie tyka płatków ani pokarmu dla bojowników)

Link to comment
Share on other sites

no i bojownik zdechł ;( nalot w jeden dzień powiększył się prawie na całe płetwy i na brzuszek i dziś w nocy już nie żył

 

Jak mam zapobiec chorobie reszcie rybek?? (2 samice bojownika i neonki innesa, 3 kirysy spiżowe)

czy krewetki też mogą zachorować

 

 

Akwa ma 50l, filtr AquaEl 30-60l, temp 24, żywe rośliny, żwirek akwarystyczny na dnie, kokos i konstrukcja z kamieni. Pokrywy jeszcze brak, ale baniak stoi we wnęce gdzie są 2 żarówki lustrzanki. Rośliny pięknie rosną.

Akwa wystartowalo ponad miesiąc temu, woda dojrzewała 16 dni.

 

 

Wczoraj podałam Sera costapur, podniosłam temperaturę do 27 i zwiększyłam napowietrzanie , a dziś jeden z kirysówdziwnie sie zachowuje. Chyba też nie przeżyje. Dziś jak wróciłam z uczelni to kirys dziwnie się zachowywał- kręcił się jak śruba i bardzo szybko pływał, a teraz leży na piasku i tylko raz na jakiś czas przepłynie kilka cm dalej.

 

 

 

 

no i stało się- kirys nie żyje- to już 2 rybka w ciągu kilku dni ;(

Na kirysku nie było żadnych plam, kropek. Miał tylko trochę powiększony brzuszek.

Link to comment
Share on other sites

witaj

 

zachowanie kiryska moze swiadczyc o zatruciu ale pewnien nie jestem. przypomnij sobie jakie zmiany w zbiorniku przyniosly dziwne zachowywania mieszkancow. czy byc moze jakies kamienie ktorych nie bylas pewna wyladowaly w akwa?

Link to comment
Share on other sites

Dla bojowników pokrywa jest bardzo ważna, utrzymuje temperaturę nad taflą wody na tym samym (zbliżonym) poziomie co temp. wody. Bojowniki oddychają (między innymi) powietrzem atmosferycznym, więc zbyt duża różnica między temp. wody i powietrza może doprowadzić do przeziębienia labiryntu, które jest śmiertelnie niebezpieczne. Nie twierdzę, że twój bojownik z tego powodu zdechł (raczej to było coś w rodzaju "pleśniawki") ale masz jeszcze 2 samice, więc zwróć na to uwagę. Zamiast standardowej pokrywy wystarczy zwykła szyba odpowiednio przycięta.

Jeśli chodzi o dziwne zachowanie twoich ryb, dobrze by było, żebyś zrobiła testy wody (azotany, azotyny, ph), żeby wykluczyć ewentualne zatrucie (tak jak o tym wspomniano powyżej).

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...