Skocz do zawartości

Walka z glonami


bemol28
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium ma ok 5 tygodni, przez pierwsze 3 tygodnie nie było żadnego problemu z glonami a od początku oświetlenie włączane było na 12 godz., podawane CO2 przez 24 godz., roślinki ślicznie rosły i bąbelkowały. Po wpuszczeniu rybek i zmniejszeniu dozowania CO2 do 12godz. zaczęły pojawiać się nitkowate zielone glony na roślinkach. Zmniejszyłem oświetlenie do 8 godz. z 3 godzinną przerwą od 12 do 15 lecz nic to nie pomogło a wręcz przeciwnie, rośliny wolniej rosną, nie bąbelkują, No3 urosło do 25 a glony nadal są.

 

Parametry:

- Akwarium 160l

- Oświetlenie 80W

- Ph 7,2

- KH 8

- GH 11

- NO2 0

- NO3 25

- CO2 , potas

Gdy oświetlenie działało 12godz. NO3 było na poziomie 10-15mg/l.

Może powrócić do świecenia 12godz. i dozowania CO2 przez 24h choć boję się o rybki żeby się nie podusiły.

Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony wygrały konkurencję z roślinami, jakie masz rośliny i ile? dodaj więcej szybko rosnących.Podmień sporą ilość wody i pozbądź się glonów ile się da mechanicznie. Każdy przypadek jest inny dlatego każdy ma inną receptę na pozbycie się glonów.

Co do CO2 to tez niektórzy podają 12/24 inni 24/24. Ja podaję 24/24 i żadne ryby się nie podtruły, dawka musi być dość wysoka aby do tego doszło, poza tym włączając CO2 dopiero przy włączaniu światła powodujesz to, że rośliny startują 2, 3 godzinnym opóźnieniem.

Ja proponowałbym ograniczyć nawożenie, podmieniać wodę częściej i ograniczyć oświetlenie, bądź całkowicie je wyeliminować na np. 2 dni.To zależny czy masz wrażliwe rośliny czy też wytrzymałe, ale w większości wytrzymają brak światła przez ten okres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślin mam dużo i prawie same szybko rosnące:

Ceratophyllum demersum - ok. 20szt.

Egeria densa - 5szt.

Hydrocotyle leucocephala - 7szt.

Lagarosiphon madagascariensis - 5szt.

Mayaca fluviatilis - 5szt.

Rotala rotundifolia - 12szt.

Rotala sp. 'Green' - 6szt.

Shinnersia rivularis - 7szt. (rośnie w niesamowitym tempie)

Vallisneria americana - 5szt.

Pistia, Mech Zdrojek, Lomariopsis lineata

 

Walka z glonami wygląda następująco.

Podjęte kroki:

-Oświetlenie 10h z 4 godzinną przerwą

- CO2 24/24

- Codzienne podmiany 10l wody na wodę RO aż do uzyskania KH na poziomie 3-4°n a pH do ok 6.7

- Zmniejszenie do minimum ruchu wody

- Obniżenie NO3

- Wyjęcie jednej gąbki z filtra i zastąpienie jej keramzytem

- Kąpiel najbardziej zaatakowanych roślin w roztworze kwasku cytrynowego

- Ręczne usuwanie glonów

 

 

Po 2 dniach stwierdzam że chyba zadziałało:

- Glonów nie przybywa a wręcz mam wrażenie że ubywa

- Glony potraktowane kwaskiem straciły kolor i zabrały się za nie kosiarki a wcześniej ich nie ruszały

- No3 spadło do 10 a rośliny szaleją (dzienne przyrosty do 5 cm.)

- Rybki mają się dobrze

 

Jak tak dalej pójdzie to NO3 spadnie praktycznie do zera i co wtedy robić? Nawozić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10h z 4h przerwy czyli 5h świecenia - 4h bez - 4h świecenia?

Świecę od 7-12 i od 16-21.

Na dzień dzisiejszy wygląda na to że wygrywam walkę, lecz nie wiem co dalej.

NO3 spadło do 1 a roślinki już nie rosną tak szybko.

Dzisiejsze parametry wody:

- Ph 6,7

- KH 5

- GH 8

- NO2 0

- NO3 1

Mam zacząć nawozić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne - co do twojej walki z glonami.

 

CO2 - 24 godziny na dobę raczej nic nie pomoże a może tylko podtruwać ryby w nocy bo wtedy rośliny go nie pobierają, ba same wytwarzają.

 

10h z 4h przerwy czyli 5h świecenia - 4h bez - 4h świecenia?

 

Jakieś postępy?

Bzdury czasami gadasz, że szok. CO2 podaje się w ilości optymalnej 24h/d dla pewniejszej stabilizacji parametrów. Nawoziłem ja i nie tylko ja w ten sposób utrzymując całą obsadę zwierzęco roślinną z powodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury czasami gadasz, że szok. CO2 podaje się w ilości optymalnej 24h/d dla pewniejszej stabilizacji parametrów.

Nie takie tam bzdury bo pierwsze słyszę o podawaniu CO2 podczas nocy, natomiast zawsze słyszałem że CO2 w nocy jest nie potrzene ;)

 

Fotosynteza:

Rośliny w nocy same wytwarzają CO2.

Rośliny w nocy nie pobierają CO2.

Rośliny w nocy pobierają O2.

W takim akwarium ilość CO2 nie jest stała, w dzień jak rośliny wykorzystują - spada, w nocy bardzo rośnie przez rośliny[które wytwarzają go] i dodatkowe podawanie, średnio takie duże zmiany ilości CO2 wpływają na stabilność pozytywnie.

Wystarczy kupić testy na CO2 i wtedy bardzo ładnie widać te zmiany ;)

 

A nadmiar CO2 może podtruwać ryby, o ile pamiętam >30-40ml/l.

Przy bimbrowni i porządnym natlenieniu [lub silnym ruchu tafli wody] w nocy trudno przedobrzyć, ale mając profesjonalny sprzęt można bez problemu przesadzić z ilością CO2 w nocy - jeśli nie będzie napowietrzania dodatkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nawożenia CO2 to są dwie szkoły, ale nie możesz napisać tak ot, komukolwiek że źle robi dozując CO2 -24h/d , ilość CO2 w wodzie ma wpływ na ph i o to mi głównie chodziło. U mnie napowietrzał filtr jeden , drugi dozował CO2 i taka opcja jest jak najbardziej dozwolona ;p, a cała reszta powyżej jest mi dobrze znana nie musiałeś się wysilać i tego pisać ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależny czy rośliny, które posiadasz pobierają substancje głównie poprzez korzenie z podłoża, czy też poprzez liście z wody. Jeśli podłoże będzie nienawożone to niektóre rośliny zaczną wypuszczać brzydkie korzenie z łodygi.Przy opisie każdej rośliny na kubełku przy zakupie jest napisane czego potrzebuje, jeśli nie to łatwo znaleźć to w internecie przy opisie poszczególnych roślin.Przy pełnym nawożeniu oba (kulki + płyn) są wskazane, ale po takich przejściach z glonami lepiej być ostrożnym i obserwować co się dzieje. Co do oświetlenia, to takie świecenie z przerwami chyba nie jest najlepszym pomysłem. Słońce nie zachodzi o 12 by po 4 godzinach znów wzejść,a przecież w akwarium chodzi o odwzorowanie naturalnych warunków.Lepiej świecić kilka godzin dziennie stopniowo zwierzając moc o czym była mowa tu :

 

viewtopic.php?f=46&t=9136

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wróżę koledze szybki nawrót glonów wszelakiej maści o ile nie zacznie nawozić akwarium. Światła masz sporo, co2 dozujesz więc rośliny mają optymalne warunki do rozwoje. Brakuje tylko nawożenia kolumny wody.

Proponuję zastosować się do poniższych rad:

1. Ustaw poziom co2 na 30mg/l włączając dozowanie 2h przed zapaleniem światła wyłączając 1h przed zgaszeniem oświetlenia (zakładam że masz zestaw co2 z butli). Popracuj też nad odpowiednią dyfuzją gazu oraz cyrkulacją wody po całym zbiorniku. Spraw aby większość roślin w akwa zaczęła się kołysać w prądzie wody.

Do ustawienia w/w poziomu niezbędny będzie stały test co2.

Pomiary na podstawie wyliczania GH/PH nie są wiarygodne !!!

2. Przygotuj sobie niezbędne nawozy najlepiej zaopatrz się w KNO3 KH2PO4 + jakieś mikro o znanym składzie np. http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/towar ... lynny.html

Z soli kno3 i kh2po4 zrób roztwory, w oparciu o kalkulator http://fenix.kombud.net/kalk_chem.xls podnoszący poziom NO3 i PO4 o znane wartości np. 1mg/l

3. Zacznij nawozić akwa w następujący sposób:

Sob podmiana wody 40-50%, MAKRO po4 1 mg/l no3 7mg/l

Niedziela MIKRO 7ml na 100L wody nawozu

Poniedziałek MAKRO po4 1 mg/l no3 7mg/l

Wtorek MIKRO 7ml na 100L wody nawozu

Środa MAKRO po4 1 mg/l no3 7mg/l

Czwartek NIC

Piątek NIC

4. Światło 10h dziennie

Możesz przyjąć inna strategię nawożenia ważne jest abyś ustawił odpowiedni poziom Co2 (30mg/l) oraz jego cyrkulację, dostarczał tygodniowo około 20mg/l NO3, 3mg/l PO4 i 0,5mg/l Fe w stosunku do reszty mikro.

Po każdym tygodniu sprawdzaj poziom co2 ponieważ przyrost roślin spowoduje większe zapotrzebowanie na węgiel więc trzeba będzie podkręcić gazu.

PS. Komentując dyskusję czy stosować co2 24h/dobę czy też 10-12h/dobę osobiście uważam ze 10-12h/dobę jest bardziej optymalne. Dzięki przerwom nocnym w dozowaniu co2 zwierzaki mają możliwość w dzień wytrzymać większe stężenia co2 poprzesz usunięcie nadmiaru co2 z krwiobiegu w nocy.

Według jednej z teorii prowadzenia akwarium roślinnego nadmiar nawozów nie powoduje powstania glonów, za ich pojawienie się odpowiedzialne są dwa czynniki a mianowicie:

- nieprawidłowy (za mały ) poziom co2 bądź też zła cyrkulacja

- pojawienie się w wodzie NH3 NH4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ustaw poziom co2 na 30mg/l włączając dozowanie 2h przed zapaleniem światła wyłączając 1h przed zgaszeniem oświetlenia (zakładam że masz zestaw co2 z butli). Popracuj też nad odpowiednią dyfuzją gazu oraz cyrkulacją wody po całym zbiorniku. Spraw aby większość roślin w akwa zaczęła się kołysać w prądzie wody.

Do ustawienia w/w poziomu niezbędny będzie stały test co2.

Mam stały test JBL i mniej więcej CO2 utrzymuje się na tym poziomie. Jeśli chodzi o nawożenie to pewnie masz rację gdyż od kilku dni NO3 jest praktycznie bliskie 0, przekarmiałem z 2 dni ryby żeby trochę wzrosło ale nic z tego. Chętnie zaczął bym nawozić lecz nie wiem czy zbiornik nie jest za młody? Ma dopiero ok. 8 tygodni.

Jeśli chodzi o ruch wody to kazano mi go zminimalizować. Podobno krasnorosty tego nie lubią.

OK posłucham twoich rad i zacznę nawozić, mam nadzieję że jesteś doświadczony i wiesz co piszesz?

A co z przerwą w świeceniu, może być? Znalazłem to na innym forum:

http://www.akwarium.net.pl/forum/roslin ... /#msg70338

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak 8 tygodni to stanowczo za późno, optymalnie było by zacząć po 2-3 tygodniach choć przy intensywnym świetle może się okazać iż należało by zacząć jeszcze wcześniej (są tacy którzy nawożą od pierwszego dnia).

Zerowe wartości makro/mikro elementów to proszenie się o kłopoty, zwłaszcza NO3 na poziomie 0 przy wykrywalnym po4 to murowane sinice.

Jeśli chodzi o ruch wody to kazano mi go zminimalizować. Podobno krasnorosty tego nie lubią.

Nie jest to do końca prawda. Krasnorosty powstają przede wszystkim w wyniku wahania poziomu Co2 w określonych obszarach akwa. Tobie cyrkulacja wody (ruch) jest niezbędny do dostarczenia wody bogatej w substancję odżywcze dla roślin więc zajmij się tym aspektem. Postaraj się ustawić taki ruch wody aby większość roślin w akwa się kołysała. W jaki sposób rozpuszczasz co2 ? Poza tym do stworzenia roztworu w tym swoim indykatorze JBL użyj wody o znanej twardości ok. 4dkh. Twardość taka uzyskasz poprzez zmieszanie odpowiedniej ilości sody oczyszczonej z wodą ro bądź destylowaną. Tu masz przepis http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... a-CO2.html Zastosowanie wody z akwarium do testu co2 jest błędem gdyż pomiar będzie pośrednio uzależniony od kwasów rozpuszczonych w wodzie z akwa (wiem że producent na ulotce tak zaleca ale jest to błąd).

Co się tyczy oświetlenia to jak napisałem 10h bez żadnych przerw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 rozpuszczany jest przez szklany dyfuzor z spiekiem ceramicznym.

Jeśli chodzi o test CO2 to używam do niego wody o twardości 4dkh lecz uzyskałem ją przez zmieszanie w odpowiedniej proporcji wody destylowanej z kranówką.

A wiec tak 8 tygodni to stanowczo za późno, optymalnie było by zacząć po 2-3 tygodniach choć przy intensywnym świetle może się okazać iż należało by zacząć jeszcze wcześniej (są tacy którzy nawożą od pierwszego dnia).

Przed kupnem akwarium przeglądałem fora o tematyce akwarystycznej i właśnie na którymś z nich wyczytałem że nowo założonego akwarium nie wolno nawozić przez pierwsze pół roku azotem i fosforem a jedynie potasem i CO2. Tak też robiłem. :roll:

 

Mam zamiar w najbliższym czasie wywalić rogatka i dokupić już rośliny docelowe tak więc bardzo chętnie zacznę nawozić. Rogatek miał pomóc tylko w szybszym ustabilizowaniu akwarium.

Zamówiłem wczoraj na Allegro makro/mikro i zaczynam nawozić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadbaj aby co2 wydobywające się z spieku było rozpylane po akwa za pomocą deszczownicy lub jakiej wew. pompy cyrkulacyjnej.

Przed kupnem akwarium przeglądałem fora o tematyce akwarystycznej i właśnie na którymś z nich wyczytałem że nowo założonego akwarium nie wolno nawozić przez pierwsze pół roku azotem i fosforem a jedynie potasem i CO2. Tak też robiłem.

Raczej mocno naciągną teoria chyba że byś zakładał akwa typu LOWTECH.

Przy odpowiednim poziomie światła, co2, cyrkulacji braku NH3 i NH4 w wodzie nadmiar nawozów nie powoduje glonów !!!

Niedobór owszem poprzez wydzielanie przez same rośliny NH4 oraz cukrów do wody w przypadku braku któregoś z mikro/makro elementów bądź tez co2.

Lepiej trzymać się zasady że lepiej mieć nadmiar nawozów niż niedobór oczywiście zakładając że jest to akwarium roślinne o odpowiednim oświetleniu, co2, cyrkulacji i filtracji.

btw. Przemyśl swoją obsadę która raczej nie pasuje do akwa roślinnego. Zdecyduj się na jeden gatunek ryb ławicowych (od biedy mogą być te neony w większej ilości). Kiryski oraz zbrojnik raczej nie pasują do tego typu akwarium. Kiryski grzebią w podłożu powodując jego wzburzanie i uwalnianie NH4 do słupa wody, podobnie zbrojnik.

Dodatkowo twoja obsada będzie produkowała sporo No3 i po4 które też należało by uwzględnić przy nawożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw. Przemyśl swoją obsadę która raczej nie pasuje do akwa roślinnego. Zdecyduj się na jeden gatunek ryb ławicowych (od biedy mogą być te neony w większej ilości). Kiryski oraz zbrojnik raczej nie pasują do tego typu akwarium. Kiryski grzebią w podłożu powodując jego wzburzanie i uwalnianie NH4 do słupa wody, podobnie zbrojnik.

Dodatkowo twoja obsada będzie produkowała sporo No3 i po4 które też należało by uwzględnić przy nawożeniu.

Jeśli chodzi o obsadę to wygląda następująco:

Zakładając akwarium chciałem mieć trochę ładnych rybek , trochę roślinek, taka tam ozdoba mieszkania. Po pewnym czasie moje podejście zaczęło się zmieniać i zaczynam dążyć do akwarium roślinnego. Kirysków już się pozbyłem, mam zamiar zostać tylko przy neonkach za to w większej ilości.

A tak przy okazji to ile tych neonków mogę trzymać w tym akwarium?

Możesz przyjąć inna strategię nawożenia ważne jest abyś ustawił odpowiedni poziom Co2 (30mg/l) oraz jego cyrkulację, dostarczał tygodniowo około 20mg/l NO3, 3mg/l PO4 i 0,5mg/l Fe w stosunku do reszty mikro.

Zalecany na forum stosunek N:P to 10:1 lub 16:1 a z twoich dawek nawozów wychodzi stosunek N:P 7:1. Dlaczego tak?

 

ps. Do podmian używam RO+Sera Mineral Salt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jak chcesz tam mieć same neony to 30 szt. będzie optymalne przy tych 160l.

A teraz sprawa stosunku N:P.

Niema to znaczenia w jakim stosunku będziesz trzymał te pierwiastki (oczywiście w granicach rozsądku), ważne jest aby żadnego z nich nie zabrakło w twoim systemie. Wartości które zacytowałeś są tygodniowym zapotrzebowanie roślin przy nielimitowanym świetle ustalonym eksperymentalnie przez Toma Barr'a,.

Zalecany na forum stosunek N:P to 10:1 lub 16:1 a z twoich dawek nawozów wychodzi stosunek N:P 7:1. Dlaczego tak?

A wieć te 16:1 możewynikać z tzw. stosunku Redfield`a. Z tym że jest to mylna interpretacja ponieważ:

1. Badanie przeprowadzone były na algach morskich

2. Powyższa wartość jest mylnie interpretowana.

Redfield stwierdził eksperymentalnie, że w fitoplanktonie oceanicznym stosunek molowyC:N:P wynosi 106:16:1.

Aby przeliczyć to na stosunek wagowy trzeba powyższe wartości przemnożyć przez masy atomowe poszczególnych pierwiastków co w wyniku da N:P 7,2:1 lub lub 10:1 w odniesieniu do NO3/PO4.

btw. Mineralizacji wody Ro możesz dokonać niższym kosztem przez zakup http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/towar ... oszek.html (stosuje i jestem zadowolony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie powoli już cię męczę moimi pytaniami lecz nie chcę popełnić błędu i mam jeszcze dwa.

Kupiłem taki nawóz Mikro:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=792758130

Możesz przyjąć inna strategię nawożenia ważne jest abyś ustawił odpowiedni poziom Co2 (30mg/l) oraz jego cyrkulację, dostarczał tygodniowo około 20mg/l NO3, 3mg/l PO4 i 0,5mg/l Fe w stosunku do reszty mikro.

Jeśli dobrze rozumiem to oprócz Fe zawartego w Mikro mam dodatkowo tygodniowo dostarczać jeszcze 0,5 mg/l samego Fe?

 

I drugie pytanie:

Jak już wiadomo do podmiany używam RO + Sera Mineral Salt w którym zawarty jest mgenez.

Ta ilość magnezu wystarczy czy trzeba go jeszcze dodatkowo uzupełniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie.

Polecałem ci inne mikro, z tym które podałeś nie miałem doświadczenia, ale ...

Nie musisz podawać oprócz mikro dodatkowo żelaza. Tygodniowo musisz dozować tyle tego mikro aby wyszło 0,5 mg/l FE nie patrząc na zalecenia producenta. Do wyliczenia potrzebnej dawki możesz użyć kalkulatora z tego linku http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=26078 (Przy okazji poczytaj na tym forum o metodzie EI).

Moim zdaniem nie musisz używać dodatkowo magnezu choć opinnie na ten temat są podzielone. Ja używam RO + mineralizator z linku który ci podałem i to wystarcza.

Podkreślę jeszcze raz abyś zadbał o właściwy poziom co2 oraz jego dystrybucje w zbiorniku. W metodzie EI jest to czynnik najbardziej niestabilny a zarazem powodujący większość problemów z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wszyscy tutaj doradzacie co trzeba robić w walce z glonami,wszyscy po troche macie racje i szanuje wszystkie porady,ale nikt nie wspomina że bardzo ważną role w walce z glonami ma podłoże które mamy w naszym baniaku a mianowicie:tzw.podłoże biologiczne.

Zastosowanie podłoża biologicznego pod żwirkiem ma za zadanie:wchłanianie nadmiaru różnego rodzaju pierwiastków z wody,które rośłiny w danej chwili nie są w stanie wykorzystać (jeżeli nadmiar pierwiastków zostaje w wodzie,wykorzystują to glony,które w szybkim tempie opanowują zbiornik),z drugiej strony natomiast pozwala na "oddanie"magazynowanych pierwiastków ,których akurat brakuje roślinom-dzięki temu mają one zapewnione odpowiednie stężenie mikro i makroelementów do odpowiedniego wzrostu.

Jest to również ważne podczas uruchamiania zbiornika,ponieważ wchłanianie mikro i makroelementów przez podłoże biologiczne zapobiega rozwojowi glonów.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...