Jump to content

fenix79

Użytkownik
 • Content count

  41
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About fenix79

 • Rank
  Małomówny
 1. Występowanie punktowych zielonych glonów (tzw. GSA) to objaw niedoboru fosforu przy dostępnym azocie.
 2. fenix79

  Nitki

  Niektóry gatunki roślin tak mają, że wyrastają im korzenie przybyszowe z międzywęźli. Czasem jest to spowodowane nieodpowiednim poziomem nawozów.
 3. Są to dwa zupełnie różne nawozy i nie ą stosowane zamiennie. Ferro+ - jest to uzupełniający nawóz mikrolelementowy: mangan bor miedz żelazo itp Makro - nawóz makroelementowy zawierający: azot fosfór potas Wejdź na stronę AA w sekcji faq jest szczegółowy opis powyższych nawozów.
 4. Przeczytaj ten temat viewtopic.php?f=46&t=12147&st=0&sk=t&sd=a&start=10
 5. Nie wiem czy to odpowiednie miejsce jeżeli chodzi o glony, najlepiej by było gdybyś założył osobny temat w dziale glony (uprzednio czytając inne posty dotyczące podobnego problemu). Opisz w nim swoje akwarium tj. : pojemność, oświetlenie, filtrację obsadę itp.
 6. Obawiam się że przy takim oświetleniu nie obędzie się bez nawożenia. Sam mam podłoże które używasz i nie jestem przekonany co do ilość substancji mineralnych zawartych w nim. W jaki sposób dostarczasz co2 ?
 7. Woda mineralna nie nadaję się do podmian ze względu na fakt iż jest to woda czerpana z studni głębinowych zawierająca dużo substancji mineralnych (między innymi magnez wapń) wpływających na jej podwyższoną twardość.
 8. Zakładając że odpowiednio nawozisz zbiornik i za mało podajesz co2 zgaduje że jest to CaCO3 powstałe w wyniku zjawiska dekalcyfikacji biogennej polegającego na rozkładzie węglanów przez rośliny w celu pozyskania Co2. Dodatkowym efektem ubocznym tego zjawiska jest gwałtowny wzrost ph.
 9. To napisz jeszcze jakie masz oświetlenie i czy stosujesz co2 ? Po zatym czy ten nalot jest szorstki czy raczej ślizgi ?
 10. Wątpię biorąc pod uwagę że kolega nie nie zadał sobie trudu przeczytania podstawowych informacji o prawidłowym starcie akwarium. Na początku świecimy ok. 5h co tydzień zwiększają o 1h długość oświetlenia.
 11. fenix79

  Drabinka co2

  adrlic na jakiej podstawie tak uważasz masz jakiś test co2 ? Dobrze wykonana kostka lipowa jest bardzo dobrym dyfuzorem przy mniejszych litrażach. Dodatkowo możesz tak ustawić wylot filtra aby "porywał" nierozpuszczona "mgiełkę" i rozpylał ją po zbiorniku.
 12. fenix79

  Drabinka co2

  1. Zajmuje dużo miejsca w akwa 2. Czasem potrafi się zapchać Jaki masz zbiornik i w jaki sposób dozujesz co2, może znajdziemy inny sposób rozpuszczania niż ta "tandetna" drabinka
 13. fenix79

  200l??

  Troszkę za duża pojemność na filtr wewnętrzny. W kaskadę tez bym się nie bawił zainwestuj najlepiej od razu w kubeł. Jeżeli nie masz tych 200-300pln to poszukaj na allegro używanego filtra najlepiej eheim. Jest to bardzo dobra firma która zapewnia przez długi okres dostęp do części zamiennych wiec z ewentualnym serwisem nie powinno być problemu. Myślę że za 100-150 pln dostaniesz dobrej klasy używany kubeł.
 14. W świeżych akwariach często pojawiają się glony zwłaszcza nitki. Spowodowane jest to niedojrzałym zbiornikiem w wyniki czego w wodzie pojawia się nh3/nh4. Glony można w jakimś stopniu zminimalizować w skrajnych wypadkach całkowicie wyeliminować poprzez odpowiedni czas oświetlenia na starcie. Zazwyczaj zaczynamy świecić od 5h zwiększając co tydzień czas oświetlenie o 1h. Tyle teorii. Masz bardzo mocne oświetlenie w przeliczeniu na waty na litr wyjdzie coś około 1W/L. Dużo światła to dużo problemów zwłaszcza dla niedoświadczonych akwarystów. Przy takim oświetleniu procesy fizykochemiczne w akwarium zachodzą bardzo szybko i trzeba działać z sporym wyprzedzeniem aby nie nabawić się problemów. Poza tym poziom CO2 przy małej cyrkulacji może być niestabilny i powodować jego braki w różnych obszarach akwarium w efekcie powodując glony. Twoje twardości ogólna i węglanowa nie jest jakoś strasznie wysoka i nie powinno to być problemem przy prowadzeniu akwarium roślinnego. Natomiast jeżeli chodzi o ph to prawdopodobnie masz za mały poziom co2 w wodzie stąd też taka duża wartość przy podawaniu co2 z butli. Napisz w jaki sposób rozpuszczasz co2 i ile go dawkujesz. Zaopatrz się w stały test co2 tzw. test permanentny. Załącz też zdjęcie akwarium w celu oceny ilości biomasy jaką posiadasz. Zadbałbym o wyeliminowanie przyczyn występowania problemu bo na pewno nawet stado Amano nic nie zdziała jeżeli nitki będą rosnąc bardzo szybko. Żadne zwierzaki nie są panaceum na glony mogą być wykorzystywane jako środek wspomagający walkie z nimi ale na pewno nie jako podstawowe działanie mające ograniczyć ich występowanie. Na twoim miejscu zastosował bym się do następujących rad: 1. Jeżeli to możliwe zmniejsz oświetlenie na 3x24W 2. Zaopatrz się w stały test Co2 i na jego podstawie ustaw wartość 30mg/l (Jako płyn idykatora użyj wodę o znanej wartości kh np. 4) 3. Popraw cyrkulację w zbiorniku aby woda bogata w co2 docierała do większości roślin (większość roślin ma delikatnie falować) 4. Zacznij nawozić zbiornik (twoje rośliny przy tym świetle prawdopodobnie dawno już wykorzystały zapasy i głodują co dało szanse glonom na rozwój), jeżeli jesteś zainteresowany metodą EI mogę ci rozpisać dokładne dawkowanie. Ps. Kosiarki z czasem wyżrą ci wszystkie mchy znam sprawę z autopsji oraz na podstawie opinii innych akwarystów.
×