Skocz do zawartości

zacier do bimbrowni- pytanie


dexter123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

zrobilem dzisiaj bimbrownie i uzylem do tego 100g drozdzy, 2 szklanki cukru, 1 litr wody, po paru minutach zaczelo leciec pelna para, po godzinie zagladam a tam nasuwaja babelki jak szalone ( widok jakby podlaczyl pompke do rozpylacza) mam tam taki reduktor do kroplowki i troche przykrecilem zeby lecialy delikatne babelki ale wiem ze to na krotka chwile bo zacier caly czas garuje i widac jak babelki leca w drugiej butelce. moze to troche podusic rybki jak zacier bedzie chodzil pelna para? narazie mam 2 kiryski i 2 neony czerwone (rybek bedzie wiecej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbezpieczniej przykręć maksymalnie na reduktorze, lub zrób poprawny zacier jeszcze raz

Oj nie radziłbym... to nie butla że kontrolujesz ciśnienie... przykrecisz "reduktor" z kroplówki a gaz z tą samą intensywnością będzie gromadzić się w butelce i... bum.

 

Zrób jeszcze raz zacier

 

1l wody

10g drożdży

2 szklanki cukru

1 łyżeczka sody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak myslalem ,ze cos tu nie pasuje, co mnie najbardziej zdziwilo to to ,ze w roznych przepisach na zacier byl rozny sklad i tak myslalem ze te 100g drozdzy bedzie za duzo bo naprawde zacier garuje jak oszalaly. wezme go wyleje i jutro przygotuje nowy zacier. wiec do 60L akwarium bedzie dobrze jak przygotuje zacier: 10g drozdzy, 2 szklanki cukru, litr wody i bedzie delikatnie sie wydobywaly te babelki z kostki lipowej? jak przykrecilem reduktorem wezyk to lecialy mikro babelki ale to bez sensu bo z taka czestotliwoscia zacier garuje ze by zaraz cos strzelilo ;) jutro tworze nowy zacier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku ci będą przy tym właściwym zacierze faktycznie leciały większe bąble ale po 24h już powinno być w miarę płynnie :) Z tymi drożdżami jest tak że im więcej tym szybszy proces fermentacji i "zjadania" cukru, dlatego tylko 10g sie daje, żeyb przynajmniej przez 2tygodnie bimbrownia funkcjonowała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie ten przepis to dobry jest na 100l (tak słyszałem, nie sprawdziłem) Gdyby tak było to wszystkie składniki należy przemnożyć przez 0.6

 

czyli

480-500g cukru

600ml wody

6g drożdży

odrobina sody

 

PS. Soda obniża reakcję drożdży, więc wsypanie dziesięciu łyżeczek sody powinno zniwelować reakcję drożdży, ale to tylko moje gdybania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku ci będą przy tym właściwym zacierze faktycznie leciały większe bąble ale po 24h już powinno być w miarę płynnie :) Z tymi drożdżami jest tak że im więcej tym szybszy proces fermentacji i "zjadania" cukru, dlatego tylko 10g sie daje, żeyb przynajmniej przez 2tygodnie bimbrownia funkcjonowała ;)

 

moj blad ;) jutro bedzie juz dobry zacier ;) przy tej intensywnosci obecny zacier to pewnie szybko by zakonczyl swoje dzialanie :P przy okazji te 10g to malutko ;) koszt takiej bimbrowni biorac pod uwage ,ze drozdze za ,ktore zaplacilem w sklepie 1zl za 100g drozdzy domowych (piekarskich) jest niski :)

 

dobra jutro testuje zacier o tych proporcjach do mojego 60L akwarium:

- 6g drozdzy

- 2 szklanki cukru

- 0,6L wody

 

jutro napisze czy bedzie akurat ;) a ta soda musi byc? ten zacier zrobilem bez sody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że bimbrownia to ciągłe bawienie się w nowe zaciery. Raz za słabo, raz za mocno itd... Co jak co, ale zawsze tania alternatywa na którą nie trzeba namawiać rodziców. W kuchni zawsze jest cukier, drożdże też często są obecne, więc jest luz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że bimbrownia to ciągłe bawienie się w nowe zaciery. Raz za słabo, raz za mocno itd... Co jak co, ale zawsze tania alternatywa na którą nie trzeba namawiać rodziców. W kuchni zawsze jest cukier, drożdże też często są obecne, więc jest luz ;)

 

to fakt, ale mysle ze juz po kilku razach nie udanych prob mozna znalesc zloty srodek i miec juz dobrane proporcje zeby zacier dzialal tak jak powinien, jutro zaczne od 6gram drozdzy, jesli bedzie za slaby to zrobie wiekszy, chce zeby to delikatnie sie wydobywaly babelki ale zeby dzialalo ladnie na rosliny ;) niewiem czemu ale po dolozeniu drugiej swietlowki (do zwyklej dolozylem fluore osram 1x15W) niewiem czy to od tego czy nie ale dziwny osad mam na roslinach a na jednej trawce taki brazowy nalot :/ aa i mam drugi problem- jak dwie swietlowki chodza przez caly dzien to rano wiadomo temperature mam nizsza okolo 25-26 stopni a pod wieczor 29stopni :/ nie przeszkadza to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza roślina zaczyna po prostu gnić, bo to na 99% nie jest roślina akwariowa. Co do kryptokoryny to ma dobry kolor,a nalot nie wiem skąd. Może zbiornik jest niedojrzały?

 

kupilem ta rosline w sklepie zoologicznym i byla cala w wodzie i miala gabke(wate) w korzeniu czyli wydaje mi sie ,ze to roslina akwariowa, ale nie znam jej nazwy, ma dosyc spore korzenie a kryptokoryna to moze ten nalot to brud zwykly, zobaczymy po jakims czasie. a co do temperatury to cos mozna z tym zrobic? tak baniak niedojrzaly jeszcze do konca, ale musze kupic testy wody bo wogole niewiem na czym stoje jesli chodzi o jakosc wody :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Będziecie jeszcze dalej zgadywać? Czy mogę zamknąć już ten temat?? Gadacie już drugą stronę i nic z tego nie wynika. Do założyciela tematu: zacier "1410" tj: 1 litr wody 400 gram cukru 10 gram drożdży + łyżeczka sody. Stary zacier wywal, bo do niczego się już nie nadaje!! Nawet po dodaniu owoców ci wino z niego nie wyjdzie. Trawka brazylijska, przy Twojej obecnej wiedzy, padnie ci najdalej do niedzieli. Kryptokorynę zasadziłeś wczoraj, najdalej do południa, dlatego tak wygląda. Daj jej tydzień to odżyje. Osad jest spowodowany tym, że prawdopodobnie ścisnąłeś butelkę z zacierem, aby bąbelki ci szybciej poszły. W wyniku tej reakcji, zacier przedostał się do drugiej butelki, jeżeli ja w ogóle masz i potem do akwarium. Druga opcja jest taka: w filtrze lub wężach z niego zebrały się drobne zanieczyszczenia. Robiąc coś przy akwarium , poruszyłeś nim i po prostu wszystko się wydostało do zbiornika.Acha, jeszcze jedno: to co masz na 1 zdjęciu, daj mamie do doniczki, na pewno się ucieszy. Co do temp. to wyłącz grzałkę, uchyl pokrywę. Coś jeszcze chcesz wiedzieć ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziecie jeszcze dalej zgadywać? Czy mogę zamknąć już ten temat?? Gadacie już drugą stronę i nic z tego nie wynika. Do założyciela tematu: zacier "1410" tj: 1 litr wody 400 gram cukru 10 gram drożdży + łyżeczka sody. Stary zacier wywal, bo do niczego się już nie nadaje!! Nawet po dodaniu owoców ci wino z niego nie wyjdzie. Trawka brazylijska, przy Twojej obecnej wiedzy, padnie ci najdalej do niedzieli. Kryptokorynę zasadziłeś wczoraj, najdalej do południa, dlatego tak wygląda. Daj jej tydzień to odżyje. Osad jest spowodowany tym, że prawdopodobnie ścisnąłeś butelkę z zacierem, aby bąbelki ci szybciej poszły. W wyniku tej reakcji, zacier przedostał się do drugiej butelki, jeżeli ja w ogóle masz i potem do akwarium. Druga opcja jest taka: w filtrze lub wężach z niego zebrały się drobne zanieczyszczenia. Robiąc coś przy akwarium , poruszyłeś nim i po prostu wszystko się wydostało do zbiornika.Acha, jeszcze jedno: to co masz na 1 zdjęciu, daj mamie do doniczki, na pewno się ucieszy. Co do temp. to wyłącz grzałkę, uchyl pokrywę. Coś jeszcze chcesz wiedzieć ??

 

czemu trawka brazylijska mi padnie w akwarium? nowy zacier dziala ale bez sody bo nie mialem, na poczatku wolno garowal a teraz co okolo 1 sekunde leci babelek i w akwarium babelki dosyc sprawnie sie ulatniaja.

co do roslin to powinny miec dobre warunki do zycia:

- oswietlenie zmienilem 1x15W biala +1x15W fluora osram

- raz na 2 tyg nawoz ferro-activ + aqua plant B

- bimbrownia od dzisiaj

 

jedyne co to baniak mi nadal dojrzewa ale to chyba nie znaczy ,ze juz nie moge trzymac w nim roslin? musze zrobic test wody ale narazie brak testow, zakupie i bede wiecej wiedzial na temat stanu wody w akwarium.

 

troche zle oceniasz sytuacje Ahead- kryptokoryne zasadzilem kilka dni temu a nie wczoraj, przed wlozeniem rosliny przemylem ja pod woda w kranie. co do osadu to na 100% nie scisnalem butelki bo nie musialem tego robic, babelki nie musialy sie prosic o to zeby lecialy :] a w bimbrowni mam 2 butelki, nie jestem az takim laikiem ,zeby nie przeczytac ,ze bimbrownia jest zbudowana z dwoch butelek ,ktora jedna jest napelniona zacierem a druga sama woda. dzieki za info w sprawie tej rosliny , ktora nie nadaje sie do chodowli w akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Pokrzyczeć nie można ;p ? ;) . Acha, skoro masz już dołożoną drugą świetlówkę to powinno być ok z trawką . Kryptokoryny nie ruszaj , niech się ukorzeni . Za parę dni zacznie ci już ładnie rosnąć . Skoro zbiornik dojrzewa , dodajesz teraz co2 i nawozy , to proponowałbym dosadzić na kilka-kilkanaście dni jakieś rośliny szybko rosnące . Cokolwiek , może ktoś w pobliżu ciebie ma jakieś roślinki do oddania lub sprzedania za symboliczną kwotę . Zapobiegniesz w ten sposób powstaniu glonów . Niestety często przy świeżych zbiornikach zdarza się atak glonów.

 

PS: chyba muszę zmienić nick :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe. W zasadzie o to chodzi, żeby roślinki bąblowały. To efekt fotosyntezy, czyli przerobienia CO2 w O2. Roślinka dostaje kopa po CO2 a oddaje cenny dla ryb tlen. Wszystko jak w bajce. Oświetlenie jest dobre, więc wszystko jest na dobrej drodze. Szybko wszystko się rozrośnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napewno ;) juz widac efekty u kryptokoryny- roslina wypuszcza nowe liscie i sie szybko rozrasta. mam kolejne pytanie co do bimbrowni- ladnie zacier garuje, babelki ida w gore ale niewiem czy nie mam za slabego ruchu wody filtrem bo na tafli wody tworza sie mikrobabelki ktore sobie plywaja i nie za ladnie to wyglada ( zaznaczam ,ze jeszcze nie poradzilem sobie z problemem korzucha bakteryjnego) wkleje fotki:

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...