Skocz do zawartości

Zakladam na nowo akwarium , potrzebuje kilku rad


Rekomendowane odpowiedzi

Napisze najpierw co juz mam :

akwarium 100l (ksztalt prostopadloscian)

napowietrzanie z filtrem na 50-150l

grzalke z termostatem 75

termometr:D

naswietlenie (jedna dioda dzialajaca)

W akwarium jest juz woda od dwoch dni , podloze piasek na nim kamyki (drobne one nie sa )

do wody dodalem ostatnio jakis uzdatniacz ktory mi polecili w sklepie.

 

A wiec tak planuje jutro , ewentualnie pojutrze kupic rybki + roslinki , bardzo bym chcial bojowniki samiec + 5 samic na poczatek , czytalem gdzies ze one sa bardzo delikatne i wode trzeba zmieniac nawet raz w tygodniu , czy to prawda? Nie chce malutkich rybek , jakies srednie i wieksze ale tez bez przesady , mozecie doradzic czy te bojowniki to dobre rozwiazanie ? i czy mozna do nich jakies inne rybki dodac tylko zeby sie nie pogryzly zaraz :P roslinki to wezme to co mi w sklepie mysle poleca bo ich nazw nie spamietam

 

dzieki za wszelkie uwagi

 

pozdrawiam

 

nie ejstem pewien czy to ta rybka , ale podobna do tej ktora na rowni z bojownikiem mnie zafascynowala :

http://www.sera.de/uploads/pics/aqua_neu_429ae_08.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc tak ;)

 

 

1.Ryby wpuszczamy po ok 2-3 tygodniach ,uzdatniacze to nie magia ,cyklu azotowego nie przyśpieszą. Jedyne zastosowanie widzę przy podmianach ,chlor co prawda sam wyparuje ,ale w wodzie kranowej jest pól tablicy Mendelejewa a niektóre środki *podobno* je neutralizują. Podsumowywać musisz poczekać.

Wpuszczając teraz prawdopodobnie zginą za jakiś czas.

Wikipedia -> cykl azotowy.

Rośliny możesz już dać. [powinieneś]

 

2.Nie powinieneś trzymać takiego zestawu ryb.

jak już sam bojownik ,samiec.

przeważnie samice dodaje się [jedną] ,tylko i wyłącznie na czas tarła ,inaczej może ją zabić.

to skrajnie agresywna ryba dla swojego gatunku i niektórych innych ,szczególnie weloniastych.

Choć w tak dużym akwarium może obyć się bez walk... musi się wypowiedzieć ktoś kto ma dłuższe doświadczenie z bojkami.

Co do warunków bojownik ,odwrotnie ,nie wymaga "specjalnych".

Ta ryba poradziłaby sobie nawet w wodzie bez filtra i grzałki [groźne są wahania temperatury niż za niska czy wysoka],potrafi oddychać powietrzem atmosferycznym.

Aczkolwiek to co tam masz na pewno nie zaszkodzi a pomoże ;)

 

3.

naswietlenie (jedna dioda dzialajaca)

w ramach sprostowania ,nie dioda ,świetlówka.

zakładam że fabryczna [nie najlepsza] wbudowana w obudowę.

miło byłoby jakbyś napisał ile ma Wat ;)

ale na 99% zakładam że za mało na średnio wymagające rośliny.

jak będziesz kupował to cieniolubne ,lub dołóż świetlówek.

 

4.Ryba z fotki.

na pewno pielęgnica ,nie znam się kompletnie na nich ,ale na moje oko to kakadu ,ale ręki sobie nie dam uciąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wezme pod uwage to co napisales , choc przyznam ze jakies 5 lat temu tez mialem przyjemnosc hodowac rybki i wpuszczalem je do wody ktora nie stala dluzej jak 3 dni i bylo OK . A co do bojownikow to czytalem ze samce nie moga byc razem ale kilka samiczek +1 samiec to raczej nie przeszkadza w niczym :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojownika możesz trzymać z samicami, jak ma z nimi być cały czas, nie tylko w czasie tarła, to co najmniej 3 szt., 5 też jest dobrze ale nie wiem czy się o tego jednego faceta nie pobiją ;):D Nie należy natomiast trzymać w akwa dwóch samców bo wtedy są wobec siebie bardzo agresywne (do innych gatunków zwykle są pokojowo nastawione) Jeśli chodzi o filtr i grzałkę to oczywiście powinny być, to mit, że bojownik "nic nie potrzebuje". Owszem nie potrzebuje np. napowietrzacza i silnie natlenionej wody, bo - tak jak już Atreyu napisał - bojowniki oddychają powietrzem atmosferycznym (i tu kolejna ważna sprawa to pokrywa). Lubią też dużo roślin w zbiorniczku. To tyle jeśli chodzi o bojki. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie poza akwarium.

 

a światło ważny jest współczynnik Wat/Litr liczymy = ilość watów : litraż

 

1x18W w 100l = 0.18W/l -> raczej roślin nie podhodujesz...

 

o roślinach cieniolubnych możemy rozmawiać od 0.3W/l

 

dla innych powinno być 0.5W/l

i do tego możemy już postawić bimbrownie

 

dla tego zbiornika zalecane jest 0.6-0.8W/l [tyle ze względu na efekt lustrzany]

 

podsumowując, dla 100l najlepiej od 50 do 80W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki slicznie , to juz chyba wiem wszystko :) jutro zakupie roslinki i odrazu lepsze swietlowki no i czekam az bede mogl zakupic rybki ;PP

 

ps: co to bimbrownia na razie nie wnikam bo kojarzy mi sie chyba z zupelnie czyms innym :lol:

poczekaj

 

świetlówki akwariowe nie są niestety takie jak zwykłe żarówki...

nie wkręcimy mocniejszej w miejsce starej ;)

po pierwsze różnią się wielkością. 15W bodajże ma 30cm ,18W chyba 45cm itd i nie wszędzie da się je zamontować.

 

po drugie ,wymagają statecznika elektronicznego ,różnego w zależności od mocy.

ty masz 1 świetlówkę 15W [i zakładam że statecznik 15W] i możesz wymienić ją tylko na 15W.

więc kupując lepsze oświetlenie musisz kupić odpowiedni statecznik. [min tej samej mocy co świetlówki]

 

brzmi to może groźnie ;) ale to naprawdę połączyć 3 kabelki na krzyż dosłownie ,skala trudności ugotowania obiadu :D

ale kucharzem nie jestem ,niech dokładnie wyjaśnią Ci osoby lepiej obeznane z oświetleniem i poszukaj na forum bo było ;)

 

 

a bimbrownia ;)

taki mały reaktorek produkujący dwutlenek węgla.

trochę wody drożdży itd :)

bardzo proste ,nic strasznego. dzięki temu rośliny rosną znacznie lepiej ,a robiąc własną oszczędzamy trzycyfrową sumę na specjalną instalacje. pamiętaj wymaga 0.5W/l

cała instrukcja jest na forum krok po kroku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zmierzę żeby się zgadzało i zahaczę o jakis elektoniczny to mi reszte mysle doradzą. Chyba troszke nie jasno napisalem ze mam jedna dzialajaca świetlówkę , bo miejsce na druga tez mam a wnioskuje ze zalozys ze mam tylko jedna :) jeszcze raz dzieki za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...