Skocz do zawartości

Pomoc przy budowie akwarium.


Rekomendowane odpowiedzi

Zaczarowały mnie ryby i ogólnie akwarystyka.Ale zaczne od początku.Pare dni temu wróciłem z wakacji na których w jeziorze znalazłem małże.Chciałem sprawdzić co jest w środku więc poradziłem się taty bo nigdy nie miałem z tym styczności. Powiedział że albo na siłe otworzyć albo ugotować (!). Stwierdziłem że nie mam zamiaru pozbawiać życia temu stworzeniu więc wziąłem słoik wode z jeziora i małże. Powoli wychodziła więc byłem szczęśliwy. Potem ostudziłem zapał ponieważ dowiedziałem się że małże nie wychodzą z muszli całe tylko wyjmują kawałek ciała by pochłonąć związki organiczne.Przeżyła noc. Na następny dzięn zupełnie przypadkiem znalazłem ślimaka.Jak znalazłem to też przygarnąłem. Ogólnie mam słabość do zwierząt :D Mieszkał razem z małżą w jednym słoiku , wraz ze znalezionymi roślinkami :) Podróż do domu też przeżyły . Potem zaczęło się zastanawianie co dalej zrobić. Najpierw dowiedziałem się że to zwykła małża ( nie pamiętam nazwy już ) a ślimak to błotniarka stawowa.Małża bez pożywienia długo by nie pociągła więc na biegu kupiłem rybke. Pierwszy błąd to słuchanie sprzedawcy :x Powiedział że jedyna rybka który wytrzyma w kuli ( nawet nie kuli a 2 litrowym dzbanku ) będzie welon. Wziąłem go, roślinke, żwirek , piasek i karme.W domu na szybko konstruowanie jakiegoś miejsca do życia.Ślimak poszedl w odstawkę i został w słoiku gdyż było by za ciasno. Potem czytałem o tym że kula dla sadystów itp. Przełożyłem do miski( ślimak w słoiku - po staremu ) W misce tylko welon i małża , no i roślinka.Do dziś woda była czysta (małża działała jak całkiem dobry filtr ) ale teraz woda zmętniała a ryba pływa na górze i tak jak by łapała powietrze :cry: Wygląda jak w wodzie nie było tlenu. Od razu mówie że juto bedę mieć akwa tymczasowe - nawet nie wiem ile litrów ale to będzie już z pompką. Filtr muszę kupić bo małża haruje jak nie wiem kto. I teraz zaczyna się mój problem. Akwa docelowe będzie chyba 30 litrowe, może więcej ale to jest do omówienia.Na razie w planach jest na bazie trójkąte prostokątnego.I teraz tak. Czy takie akwa wystarczy na takiego welona i małże ? Co kupić i jakiej firmy ? Czy zmiescze się w 150- 200 zł ? No i jeśli welon nie przeżyje do czasu zbudowania nowego domu to jaką rybę włożyć i jak to wogóle zaprojektować? Czytałem na różnych stronach ale co do sprzętu to nie mam bladego pojęcia co i jak kupić. I czy to prawda że przed wpuszczeniem jakiejkolwiek rybki trzeba czekać tydzień aż woda "dojrzeje" ? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Po pierwsze bardzo fajnie że zaczynasz przygodę z akwarystyką ;)

 

dobrze że widać u Ciebie postępy i uczysz się ,bo w tym 2l słoiku... to rybka miała niewesoło

 

woda zmętniała ponieważ welonka [karaś złocisty] jest jednym z tych stworzonek które najbardziej brudzi...

http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id195.html

 

małża to najprawdopodobniej

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szcze%C5%BCuja_wielka

 

dla welona min 100l i to jak najszybciej ,co do l czym więcej tym lepiej. I kup choćby filtr najtańszy wew. z napowietrzaczem bo zanim skompletujesz osprzęt to rybce nie będzie wesoło... pływa plisko powierzchni bo tam jest więcej tlenu a nie masz nic co napowietrza wodę i rybka się dusi...

 

tak ,2 tyg min trzeba czekać aż zbiornik "dojrzeje" ,przy czym nie jest to stały czas i różny w różnych zbiornikach.

jak masz nadmiar gotówki możesz badać wodę testami ,albo dłużej poczekać ;) do nowego akwa dobrze wlać trochę wody ze starego ;)

 

i czytaj i czytaj i jeszcze raz czytaj ;)

na forum jest mnóstwo poradników i tematów przydatnych przy zakładaniu akwa ;)

 

zajrzyj tu

viewtopic.php?f=42&t=4895

 

i tu

viewtopic.php?f=39&t=2140

 

pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc mam akwa jakieś 14 litrów - tak , na chwilę obecną lepsze niż miska. Filtr też mam. 260l/h. Pożyczony dopóki własnego akwa nie zrobie. I teraz takie pytanie. Żwirek czy piasek ? Bo mam oba. Ślimaka też mogę włożyć do welona i małży ? Po zrobieniu podłoża sadzę roślini w akwa napełnionym do połowy ? A woda będzie dojrzewała na szybko tylko 24 godziny. Więc jutro do pełna i rybe z reszta ferajny czy już dziś mogę ślimaka i małżę wsadzić a potem rybcię ? Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm Odnośnie podłoża, to według upodobań. Coprawda w drobniejszym żwirze, małża będzie się zakopywała (one to chyba lubią). Ja bym dał ślimaka w odstawke. Welon to ryba która potrzebuje dużego akwarium. Niedałoby się jej jakoś usunąc? Albo akwarium na większe zamienic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda w nowym akwarium musi dojrzewać ponad 2 tygodnie ,chyba że wlejesz powyżej 80% starą dojrzałą z miski ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_azoto ... _akwariach

poczytaj ;)

 

piach czy żwir? kwestia gustu. Ja mam piach ,wymieniam na żwir po restarcie ;)

 

-piach lepszy do roślin [równie może być żwir a pod nim ziemia] ,oczywiście jeśli ma odpowiednią granulacje i nie jest morski [no i wypłukany bardzo dobrze]

-żwir najlepszy 2-4 mm ,nie kolorowy i żeby nie miał wapieni i ostrych krawędzi

 

no ale jak ma być wymiana na większe akwa niebawem ,lepiej żwir ,roślin i tak dużo nie zasadzisz puki co ,a i tak może je welon skubać ,więcej zasadzisz w nowym akwa ,mniej problemów moim zdaniem a małża sobie poradzi ;)

 

ślimak ,może być zresztą ,warunek: znajdź jaki to gatunek i czy jest rozdzielnopłciowy ,jeśli tak to nie ma raczej przeciwwskazań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślimak to błotniarka stawowa. Piszą że samozapłodnienie jest rzadkie choć ma dwa narządy płciowe. Podjąłem decyzję co do piasku czy żwiru. Najpierw piasek potem żwir. Usuwanie welona - hmmmm, zdaje mi się że musiałbym go oddać tylko że co będzie z małżą ? Bo mi na małży najbardziej zależy choć nie mówie że nie chce rybek.Ślimaka wsadzę , najwyżej go wpuszczę do rzeczki jakiejś lub coś. Filtr mam od dziś razem z napowietrzaczem. I tu pytanie bo mówią mi co nie którzy że filtr nie musi chodzić cały czas. Ale myślę że to nie prawda bo to jak by mi zabrali powietrze.Narazie welon będzie mieszkał u mnie do czasu podjęcia decyzji więc pytanko jak często go karmić ( kupiłem jakąś karme Ichtio-Vit bodajże ). Na początku welon jadł wszystko w 3 minuty lecz teraz nie daje mu tak dużo bo jak widzę on dużo je a jeszcze więcej trawi ;) Co do roślinek to narazie jedna ale myślałem ( jak welona nie będe mieć ) by wpuścić bojownika syjamskiego razem z małżą i ładny dywan zrobić z roślinek w jednym miejscu i wogóle. Mam dużą wyobraźnie , wiem ale jak coś mi nie pasuje to już jest "be" :P Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr musi chodzic cały czas, non stop, 24h na dobe. Godzina bez zasilania dla filtra, jest równa restartowi zbiorniczka. Welona karma 2 razy dziennie małymi porcjami.One jedzą wszystko, i ile mogą. Roślinki nawet jak pod welona, to musisz kupic twardolistne, bo inne tez zje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bojownik ok ,ale broń Boże z welonką bo jedno zginie i zapewne to będzie bojek ;)

 

zasada co do karmienia rybek ,lepiej za mało niż za dużo. Raz w tygodniu polecana jest głodówka dla ryb dla oczyszczenia organizmu. [w naturalnym środowisku ryby nie zawsze jedzą codziennie]

 

filtr... powinien ,ale ja np mam akwarium koło łóżka i stary brzęczyk no i muszę na noc wyłączać. Najlepiej zrób test. Wyłącz raz filtr na noc i zobacz czy rano rybka będzie pływała blisko tafli i łapała powietrze ,jeśli tak filtr powinien chodzić 24/7 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie będę trzymać bojownika i welona lub nawet gupików bo sie pozabijają a tego nie chce :D Jak coś to może go zwróce lub coś ( welona ) i wezmę mniej wymagajacą ( względem litrażu ) rybcię :) Bardzo podobają mi się te bojowniki , skalary , gupiki, neonki - a więcej to nie widziałem. Są jeszcze jakieś ładne rybcie ? Lubię jak albo sie lubi chować bo wtedy fajnie będzie wyglądać akwa lub jak pływa "ławicami" że tak powiem :D Jak docelowe akwa zrobię to odswieże temat ( lub zrobie nowy - sam nie wiem ) i się pochwale. A tu bedę pytać sie dosłownie o wszystko więc wybaczcie bo za dużo to nie wiem w tej dziedzinie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli będziesz chcaił temat o swoim akwarium- to galeria.

 

Ryby ławicowe- jak dla mnie, najfajniej w ławicach wyglądają neonki. ławica 10sztuk cieszy oko.

Jeśli chcesz skalary, to akwarium conajmniej 50cm wysokości. Troche wymagań litrażowych jest.

Bojownik też fajny, ale jakiś ładny okaz. Wymagania litrażówe- 25l conajmniej. Dotego możesz dodac krewetki, i styknie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jw. ;)

 

ja z doświadczenia jak chodzi o barwne rybki polecam zmienniaki plamiste ;)

 

ryba żyworodna ,spokrewniona blisko z mieczykiem ale można trzymać już w małym akwarium ,niewymagająca ,rozmnaża się równie łatwo co gupik z tym że młodych jest przeważnie mniej. Za to kolorystycznie są to jedne z najbardziej zróżnicowanych rybek ,od pomarańczowych [takich jak w sygnie] ,są czerwone ,albo z domieszką czarnego ,albo całe czarne ,albo białe ,albo niebieskie ,albo fioletowe,z kropkami i bez... z tego co widziałem co zoolog to inna odmiana kolorystyczna ;)

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zmienniak_plamisty

http://www.superakwarium.pl/zmienniak-p ... id420.html

http://images.google.pl/images?hl=pl&q= ... a=N&tab=wi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To tu będe zadawał pytania :D Jeśli chodzi o litraż to w przyszłości chyba będzie 37 litrów - 60 x 25 x 30 cm. Myślę że takie wystarczy do niektórych rybek no i żeby nie zajmowało miejsca nie wiem ile :P A jeśli chodzi o filtry i cały osprzęt do docelowego akwa to jaką firmę polecacie ? Tymczasowy filtr mam Aquael - Mini Fan czy coś takiego. Troche głośny ale on troche lat już ma. Wolałbym coś cichszego jeśli by się dało. No i jak ze światłem ? Bo narazie miska stoi pod lampką biurkową :cry: 20W ma lecz akwa będzie stało gdzie indziej więc muszę coś zakupić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm zamiast 60x25x30 kup 60x30x30 ,tylko 5cm szersze a to będzie już 54l i możemy zaszaleć z wyborem ryb ;)

 

ja właśnie takie składam ;)

lub raczej restartuje

puki nie masz roślin ta lampka biurkowa może być.

a jak będzie duże akwa masz 2 opcje ,albo kupić orginalną pokrywę i dużo zapłacić i masz 1 świetlówke.

 

opcja 2 ale za to koszty koło 50 złotych. No ale trzeba mieć takie minimalne pojęcie z elektroniki w stylu połączyć 2 kabelki ,a tego moszna się nauczyć ,trochę o tym masz

viewtopic.php?f=9&t=9764&st=0&sk=t&sd=a

rafilight robił własne oświetlenie ,aż 3 świetlówki i dał 55zł.

Dodam że im więcej światła tym rośliny lepiej rosną ;)

jak będziesz zainteresowany tą opcją to znajdzie się więcej info ;)

 

tanie filtry tego typu mają to do siebie że są średnio wydajne a głośne, sam mam taki ,ale postanowiłem wymienić na filtr kaskadowy fzn 2 ,koszt około 80zł ,ale przy kosztach jakie oszczędzam na oryginalnej pokrywie i tak jestem na duży + ;)

grzałki nie musisz puki co kupować [ok 30zł z termostatem] ,możesz pokusić się o termometr [ok 5zł] + pare kilo żwirku albo piasku na dno [od 2.50 do 5zł/2kg]

 

http://www.superakwarium.pl/woda-i-podloze-cp3.html

http://www.superakwarium.pl/napowietrza ... a-cp4.html

 

te artykuły poczytaj ,dużo przydatnych informacji ;)

 

w poniedziałek poleci zamówienie na filtr i odpowiedni żwirek i podłoże dla roślin i wytnę sobie nową szklaną pokrywę [u szklaża ok 5zł]. W tygodniu robię ze świetlówkami i jadę do specjalnego sklepu po zieleninę ;). Ale myśle że po poniedziałku już założe temat o tym akwa i zapraszam do zaglądania wtedy bo to podobne akwaria wielkościowo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jw. ^ ^

 

54l i juz mozesz wiecej gatunków tam wsadzic. Sam osprzęt do takiego akwarium nie jest wcale drogie. A zamiast wsadzic do ciasnego akwarium tylko jednego bojownika z krewetkami, wsadzisz np. haremik p. kakadu, i juz sie mozna pobawic :)

 

 

P.S Atreyu My to sie uzupełniamy ^ ^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to będzie 60x30x30. Powinno wejść bez problemów. Roślinke mam jedną ale nie wiem co to. Ma z 16 liści , każdy po jakieś 5 cm jeden wielki z 9cm. Długie , niezbyt szerokie. Welon nie ruszył :D A takie pytanie. Jak wypłukać piasek ? Gdzie można kupić takei filtry ( na przyszłość bo nie chce dużo kasy wydać na początek )? i ogólnie gdzie osprzęt ( łódź i okolice wchodzą w grę ) Grzałki nie muszę kupować dla welona ? Akwa będe mieć zabudowane w drewno bo mój tata robi to na codzień i kiedyś robił akwa na zamówienia nawet do 800l :shock: Więc on sobie poradzi :D A jeśli chodzi o wystrój to widziałem fajne akwa w stylu japońskim bodajże. Korzeń i dużo takich roślinek które mają takei włoski . Fajnie wygląda ale cena pewnie zamiecie mnie :D Zmieszczę się z docelowym 54l i osprzętem , obsadą i roślinakami w 150 zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być słabo ale poniżej 200zł to nawet da się zmieścić ze wszystkim ,najwięcej oświetlenie i filtr i akwa kosztują ,ale i na tym można zaoszczędzić ;)

załóżmy że własne oświetlenie 50zł ,"jakotaki" filtr który wystarczy 50zł ,akwarium koło 70zł... podkładka pod akwa 5zł...

grzałkę tak do jesieni nie trzeba puki jest ciepło ;)

 

osprzęt sklepy internetowe/allegro lub zoologiczne [nie każdy]

tylko jak wybierasz się do zoologicznego po filtr ,najpierw znajdź na necie ,poporównuj ceny i idź po konkretny model.

 

sprzedawcy uwielbiają wykorzystywać niewiedzę [sam widziałeś do czego Ci sprzedali welonkę :D ] i pewnie chcieli by sprzedać słaby filtr bardzo drogo ,a tak to tego unikniesz ;)

 

PS: Rafael hehe no ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... moc/przepływ swoją drogą ,ale bardzo często masz podane wielkości akwarium do jakiego filtr pasuje przy czym należy uważać żeby nie przesadzić i kupić za mocny bo uzyskamy niefajny efekt pralki w akwarium ;) o wiele lepszy będzie filtr nadający się do akwariów 30-60 niż taki 80-200 ;)

 

jak chcesz oszczędzić to kup coś w stylu

http://www.kirysek.pl/aquael-filtr-wewn ... ml?cPath=6

 

ale chyba podobny masz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm jakby to powiedzieć... trochę wystają ale niedużo ,wciąż są mocowane do ścian akwa ;)

 

dużo ludzi ma z tym jednak problem bo mają orginalne pokrywy i muszą je ciąć ,u Ciebie nie byłoby tego problemu ;)

 

jak kaskada to

http://www.akwarystyka.sklep.pl/AquaEl_ ... 3_24___108

 

ja zdecydowałem się na troszkę droższy model ,ale fzn w 100% tez spasuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tą kaskade dopiero składam zamówienie w poniedziałek ;)

 

wystaje baniakiem ale to w miare ładnie wygląda i można dać np. z tyłu akwarium ;)

ma jedną bardzo ważną zaletę że nie "kradnie" nam litrażu ze środka.

 

w dobrze utrzymanym akwarium cały tlen potrafią wytworzyć roślinki [za to w nocy cały pobrać] ,ale kaskada samym ruchem wody wystarczająco natlenia wodę ;)

 

można dokupić zewnętrzną papkę do tego podpinamy wężyk+kamień specjalny i mamy ładne bąbelki z dna ,ale na początek nie warto zainwestować ,bardziej niż kaskada+roślinki wody nam nie napowietrzy ,czysty efekt wizualny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...