Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium i kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich akwarystów! Od jakiegoś czasu marzy mi się założenie akwarium słodkowodnego. Nie mam z tym doświadczenia (kiedyś miałem 3 gupiki, które o dziwo całkiem długo żyły (bardzo mocne były), ale było to kiedy miałem około 10 lat) i w związku z tym muszę zadać kilka pytań. Czytałem forum i wiele artykułów na temat akwarystyki, ale dalej niewiele wiem.

 

1. Mam do wydania max. 400 zł - jakiej pojemności akwarium z taką sumę pieniędzy będę w stanie wyposażyć i wpuścić do niego rybki?

2. W pokoju przez okrągły rok mam temperaturę powyżej 23 stopni Celsjusza, zimą rano, do południa temp. jest trochę niższa. Latem dom bardzo się nagrzewa i często temperatura przewyższa 27 stopni. Czy wodę będę musiał podgrzewać? Jeśli tak, to jakiej mocy mam kupić grzałkę?

3. Te pytanie ma związek z pytaniem pierwszym :) Jaki filtr do takiego litrażu będę musiał kupić?

4. Pozostały osprzęt - co i w jakiej cenie będzie potrzebne?

5. Czy kamienie, które znajdę na dworze (na kamieniach się nie znam :P) będą dobre jako dekoracje? Oczywiście wygotowane kamienie.

6. Obsada - również pytanie ma związek z pyt. nr 1 - jaką ilość rybek będę mógł tam wpuścić (1 litr - 1 cm ciała rybki, ale nie wiem jaką długość rybki uzyskają) i proszę o podanie najlepszej (i w miarę taniej :) ) obsady. Chciałbym w swoim akwarium mieć neonki. Które z nich są najlepsze dla początkującego?

 

W miarę upływu czasu i w związku z uzyskanymi odpowiedziami będę zadawał kolejne pytania, jeżeli nie sprawi trudności odpowiadanie na nie. Dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba do każdego twojego pytania są odpowiedzi już na forum... poszukaj ;)

 

za 400zł można bardzo dużo ;)

akwarium chyba każde ,pytanie na jakie akwarium masz miejsce np na szafce i jakiej jakości sprzęt chcesz mieć ;)

po pierwsze ustalmy pojemność akwarium ,obsada i cena osprzętu później ;)

sam musisz zdecydować czy chcesz mieć 50l ,100l czy więcej ;)

zależy to od tego też ile czasu możesz poświęcać akwarium i czy to ma być zwykłe hobby czy profesjonalna akwarystyka pełna poświeceń x)

 

kamienie tak ,sprawdź octem czy się nie pienią ,jak pienią to mają wapień i się nie nadają ,później znowu wygotuj ;)

 

tu masz przykładowe standardowe wymiary i litraż akwarium żebyś się mógł zorientować w temacie ;)

 

szerokość[cm]-długość[cm]-wysokość[cm]-litraż[l]-grubość szkła[mm] ;)

 

40 25 25 25 4 <- w tym raczej tylko gupiki

50 30 30 45 4

50 30 35 53 4

60 30 30 54 4 <- mam takie i jestem zadowolony ;)

60 30 35 63 5

80 30 40 96 6

80 35 35 98 6 <- od tej wielkości możesz hodować zbrojniki niebieskie

80 35 40 112 6

80 35 45 126 6

80 40 40 128 6

100 40 40 160 6

100 40 45 180 8

100 40 50 200 8 <- od tej wielkości można hodować skalary

100 50 50 250 8

120 40 50 240 8

120 50 50 300 8

150 50 50 375 10

150 50 60 450 10

160 60 60 576 12

200 60 60 720 12

200 80 60 960 12

 

miłego wybierania ;)

dodam jeszcze że jeśli chcesz mieć akwarium panoramiczne (wypukła przednia szyba) możesz nie trafić dokładnie na takie o wymiarach podanych powyżej i odlicz sobie kilka litrów przy tych samych wymiarach ,ale moim zdaniem są ładniejsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo będę miał nowe meble, więc mogę sobie kupić takie, żeby akwarium się zmieściło. Myślę, że 100 litrów na początek to max.

 

Ogólnie to ma być zwykłe hobby, aczkolwiek jestem zdolny do poświęceń :) Czasu mam dużo, od około 15 do 22 jestem w domu więc mogę się należycie zająć rybkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obsady wg wielkości zbiornika ;)

viewtopic.php?f=39&t=2140

 

112l akwa koło 100zł ,z pokrywą najtaniej znalazłem 170zł ,może gdzieś jest taniej ;)

 

osobiście oszczędziłem na pokrywie i zrobiłem własną szklaną ,wycięta szyba ;) u szklarza 5-10 zł + własne oświetlenie ale tu musisz się trochę znać na elektronice i już mamy duże oszczędności ;)

 

no i jeszcze cena filtra ,grzałki z termostatem ,żwirku ,pokarmu/preparatów ,roślin i ryb ;)

 

co do obsady masz już jakiś typ? ;)

osobiście polecam na początek zmienniaki plamiste ,śliczne ryby ,łatwe w hodowli i bardzo wiele odmian kolorystycznych ,żyworódki ,niedaleko nawet spokrewnione z głupikami ,choć bliżej im do mieczyków ;) ,heh no ale ja już tak mam że lobbuje zmienniaki ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zmienniak_plamisty

w ponad 100l akwa polecam też zbrojniki niebieskie ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrojnik_niebieski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wytłumaczę rodzicom, że duże akwarium jest lepsze :P Dla nich niemożliwym jest zrozumieć, że duże akwarium to dobre akwarium. Zawsze wyjeżdżają z tekstem "nie znasz się", "na początek kup mniejsze" trala lala i srutu tutu :) Najchętniej kupiłbym 112 litrów, bo tam miałbym duże pole do popisu, już mam wizję w głowie jakbym je udekorował.

 

Co do obsady to na pewno chcę mieć neony, bo po prostu są piękne. Nad resztą się zastanowię i poczytam. A jak jest z tolerancją niektórych ryb? Czytałem, że bojownika lepiej nie wpuszczać do małych rybek. Jakie inne ryby są agresywne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium lepiej dać kleić u szklarza jeżeli masz taka możliwość. Na pewno wyjdzie taniej! jeżeli chodzi o pokrywę to tez przy tym budżecie starałbym się o coś samorobnego. Filtr i grzałka w zależności od litrażu jeżeli 400zł ma być już z obsadą i roślinami i osprzętem to żeby to za czymś wyglądało to nie da się postawić żadnych ogromnych baniaków. Myślę, że coś ok 60l rozsądnego dało by się postawić.

 

poszperałem i mam coś takiego...

 

akwarium 63l + pokrywa 168zł

filtr 81zł

żwirek możesz znaleźć samemu. Najlepiej jak zakręcisz się gdzieś przy budowie. Jeżeli akurat gdzieś tynkują to jest spora szansa na trafienie przesitowanych kamieni. Jak nie to samemu trochę żwiru znaleźć i na sitko.

pompkę z napowietrzaczem możesz dokupić sobie później

grzałka 30zł

 

razem mamy ok 280zł, więc zostaje ok 120zł na florę i faunę.

 

proponowana obsada to:

neon inesa - 8szt x ok 3zł = 24zł

parka ramirezek - 2szt (1 samiec + 1 samica) x ok 5zł= 10zł

5 kirysków spiżowych x 3zł = 15zł

i dajmy na to 3 platki x 3.5zł = ok 10zł

 

obsada +/- 60zł, więc zostaje ok 60zł na roślinki

 

ok 7.5 mały koszyk to możesz kupić ok 8 koszyków roślinek ( najlepiej coś z tych , bo oświetlenie będzie standardowe, które z czasem sobie wymienisz na lepsze.

 

i taka jest moja propozycja startowa z budżetem 400zł

 

pozdrawiam i życzę udanych zakupów

 

PS. Nie znalazłem NOWEGO akwarium z pokrywą 100l za 170zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kamieni jeśli nie chcesz chodzić po budowach (a i nie wiadomo co w tym żwirze się znajdzie) to 2kg kosztuje 3-5zl w 60l akwa wystarczą 3 takie paczki ;)

 

co do szklarza zależy ile sobie policzy... no i przeważnie szklarze klejąc akwaria "rociapkują" silikon że nie jest w "lini prostej" tylko nieregularny ... i widać że jest klejone ,mi takie coś bardzo przeszkadza ^^

ale akwarium 60l do neonek+inne spokojne ryby idealne ;)

 

i poczytaj stare tematy o zakładaniu akwarium ,można się dowiedzieć bardzo wiele ciekawych i porzytecznych rzeczy np. by nie stawiać akwarium przy oknie ,przy drzwiach ,przy kolumnach głośnikowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół wywrotki żwiru leży pod domem więc to mam z głowy :) Tylko pytanie, czy w normalnym żwirze żadnego syfu nie będzie?

A co z preparatami do odkażania wody, czy odżywki dla roślin? Bardzo potrzebne coś takiego jest?

 

Atreyu, mam dobre miejsce w pokoju, w zacienionym miejscu, gdzie praktycznie promienie słoneczne nie dochodzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żwir sprzed domu wygotuj w wodzie z dużym dodatkiem soli mieszając ;)

i najlepiej po 2 razy dla 100% pewności ;) później jeszcze przepłukać ,bo żwir leżał na zewnątrz ,padał na to deszcz ,wiec lepiej uważać ;)

a i sprawdź czy żwirek nie ma ostrych krawędzi ,jak ma sie nie nadaje,

i tak na oko zobacz jaką ma granulacje ,"średnią średnice" kamyczków ;)

 

samo przepłukanie to można by zastosować w żwirze akwarystycznym z sklepu zoologicznego ,biorąc żwir z zewnątrz należy się zabezpieczyć ;)

 

i możesz wziąć trochę żwiru do domu ,nawet teraz ,polej zwykłym octem ,jak się zapieni to się nie nadaje ;)

 

preparaty zbędne ;) im mniej chemii w akwa tym lepiej ,jeśli ryby by zachorowały to można coś dolewać ,ale w normalnej sytuacji w dobrze utrzymanym/oświetlonym/zadbanym akwarium to tylko H2O powinno się wlewać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy wody są dość ważne, ale i drogie :!: jeżeli chcesz hodować mało wymagające rybki to na razie bym sobie odpuścił. Mając testy po prostu wiesz w jakim stanie masz wodę. Czy trzeba zrobić podmianę, czy nie, jakich mikro/makroelementów brakuje w wodzie itp - bardziej zaawansowana akwarystyka. Zawsze przy opisie rybki masz jej wymagania - testami sprawdzisz czy rybka będzie się czuła dobrze i czy nie zdechnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślinek: warto kupować całe mixy na przykład na allegro? Chciałbym zasadzić jakiś mech, żeby obrósł mi kamienie i wyglądał w miarę ładnie, no i oczywiście jakieś wyższe ulistnione roślinki. Poczytam te spisy na forum, a nóż coś się znajdzie ciekawego.

 

Kamienie i żwir sprawdziłem, nic się nie pieni, więc jest OK.

 

I jeszcze jedno: spodobały mi się hokejówki, czy są to rybki ogólnie dostępne czy rzadko spotykane w sklepach zoologicznych? Niedługo przejdę się i sprawdzę co mają w sklepie, ale muszę mieć mniej więcej rozeznanie czego szukać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej chyba korzenia znalezionego w lesie nie zastosuję w akwarium, boję się, bo nikt nie wie co tam może być, kamienie bezpieczniejsze.

 

edit: kolejne pytanie: czy przy średniej ilości roślinek (około 5 gatunków) w akwarium ok. 60 litrów i przy mniej więcej 15 rybkach (te, które wypisał hipcio_stg w swoim poście, str. 1) będę potrzebował czegoś do nasycania wody CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...