Skocz do zawartości

nowy nabytek ----- cudna parka


arturlep
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jak je rozmnożysz i odchowasz młode to zaklepuje 3 pary choćbym miał jechać na drugi koniec polski za nimi.

ok będę pamiętał

rybcie są cudowne, już zajęły korzeń w którym jest duża dziura i mam nadzieję że szybko się zadomowią w moim zbiorniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałam polskiego odpowiednika nazwy, ale informacje są mylące, w jednym artykule piszą, że to pielęgniczka kratkowana a w innym, że jeszcze polskiej nazwy nie wymyślili, wiesz coś na ten temat? Wychodzi na to, że to rzadka rybka w akwariach, skąd więc masz to cudo? (jesli oczywiście wolno mi być dociekliwą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma plskiej nazwy tej pielęgniczki, dlatego różne źródła podają inaczej. A co do rybki to szczerze nigdy nie widziałem jej w sklepach, tylko w internecie o niej czytałem ale nie byłem pewny czy to właśnie ta. Koniecznie wrzucaj fotki jakby zbierało się na tarło:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec jest to na 99% pielęgniczka kratkowana a dokladniej jej odmiana kolorystyczna.

Mój znajomy mial identyczne tylko roznily sie kolorem i mowil ze sa tez inne jakby "podgatunki" tej rybki.

 

Podobno ciezko jest je rozmnozyc ale jak juz zaczna to sa bardzo plodne

a co do tego skad je wziasc to najlatwiejsza metoda:

-Sklep zoologiczny ( idziesz do kierownika prosisz go o numer telefonu do firmy sprowadzajacej lub rozmnazajacej ryby a w szczegolnosci pielegnice) i wtedy sie kontaktuje z ta osoba .

Jest jeden problem ze wiekszosc z tych firm sprzedaje je tylko stadkami gdyz takie pielegniczki sa dosyc płochliwe i czesto choruja w warunkach nieakwariowych, a wiec zeby miec pewnosc naogu sprzedaja tylko w stadach okolo 10 sztuk.

Moj znajomy tak zrobil... po 2 tyg wydobył 2 parki ( Pielegnica Vieta) a reszte musial oddac.

 

pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę informacji o tych rybkach

Wielkość :

Samiec osiąga długość około 9 cm samica 7-8 cm

Parametry wody:

pH: 5-6

TWO 1-10

TWW 1-10

T: 26-29 stopni

Akwarium:

Ryby te są rybami terytorialnymi, dlatego akwarium dla harem 1+2 powinno mieć min 120 litrów, gęsto obsadzone roślinami lub z dużą ilością korzeni, gałęzi oraz suchych liści dębu, buku.

Zachowanie, tryb życia:

Ryby te należy trzymać w haremach, czyli np 1 samiec i 2 samiczki (lub 3 samiczki). Samiczki ustalają swoje rewiry, które bronią przed innymi samicami, a w okresie tarła i wychowania młodych odganiają wszystkich intruzów. Z racji tego, że są to pielęgniczki, młode wychowuje i broni samica, samiec jest odganiany. Z moich obserwacji wynika, iż samiec nie atakuje narybki, jeśli ten się oddali.

Współmieszkańcy:

Ryby te można trzymać z rybami towarzyskimi (kąsaczowate, piękniczkowate) o podobnych rozmiarach lub nieco mniejszych. Nie należy łączyć tych ryb z innymi pielęgniczkami w zbyt małym akwarium. Może to prowadzić do ostrych stać i śmierci ryb.

Rozmnażanie:

Jeśli zapewni się odpowiednie parametry wody oraz zróżnicowany pokarm samica składa ikrę na płaskich powierzchniach (około 100 sztuk). Po około 3-5 dniach wykluwają się młode, które samica przenosi z miejsca na miejsce do czasu aż zaczną samodzielnie pływać: 3-4 dni.

Podczas okresu godów samica zmienia swój deseń z kratki na pasek, jak również stroszy czerwone płetwy brzuszne. Samiec i samica pływają głową w dół pod kątem około 15 stopni.

Narybkiem i ikrą opiekuje się samica utrzymując nadal deseń jak przy tarle. Odstrasza intruzów jak i samca. Samiec nie atakuje narybku.

____________________________________________________________________________________________________

 

Jak widać rybki te muszą miec niskie ph ;) ale z tego co mi wiadomo rozmnazano je juz wielokrotnie w akwarium wiec zawsze jest szansa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...