Skocz do zawartości

Zbiornik ok. 200l - pytania i wątpliwości


KeyBi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Postanowiłem napisać na forum, bo mam już dość grup na Facebooku, gdzie niestety na dłuższe zapytania trudno otrzymać odpowiedzi i piszą także osoby mało obeznane w temacie a jedne odpowiedzi wykluczają drugie. Poniżej będzie trochę przydługawo, dlatego serdecznie z góry dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie. Zanim zadam pytania kilka słów odnośnie mojego doświadczenia bo nie jest ona zbyt długie.

 

Pierwsze i obecne akwarium Aquael 45 litrów (50x30x30) z pokrywą i oświetleniem LED 8W zalałem dokładnie 20 grudnia 2019 roku a wcześniej zrobiłem dokładnie tak jak mi doradzono w jednym z internetowych sklepów akwarystycznych, czyli:

1.      Substrat EBI Plant Substrate na dno

2.      Na wierzch AZOO Plant Grower Bed czarne

3.      Filtr AQUAEL Multikani 800 z 1 koszyczkiem

4.      Napowietrzacz AQUALIGHTER aPUMP MINI

5.      Lampa UV 3W

6.      Grzałka 50W z termostatem

 

Rybki wpuściłem na początku lutego jak akwarium dojrzało a były to:

1.      3 x Platka

2.      6 x Panda

3.      Po około tygodniu 12 x Galaxy

4.      Niestety Platki mi padły, wtedy jeszcze nie znałem pojęcia kwarantanny.

5.      Po 2 tygodniach pojawił się bojownik w miejsce Platek.

6.      Mam tez rozdętki, Helenki (4 sztuki) i helmety (5 sztuk)

7.      Padło mi 5 Galaxy, których ciał nigdy nie widziałem. Szukałem w filtrze, między roślinami, zjawisko paranormalne normalnie 😉 Ktoś mi powiedział, że pewnie zjadły ich ciała inni mieszkańcy akwarium.

8.      Od dłuższego czasu obsada się ustabilizowała i nie zauważyłem większych problemów (Bojownik, 6 x Panda i 7 x Galaxy)

9.      Temperatura w akwarium 27 stopni, zwiększałem stopniowo z obawy na Pandy, bo dla nich górna granica to 26. Na szczęście zaaklimatyzowały się w tej temperaturze.

10.   Parametry z wczoraj: pH – 7,2; NH4 – 0; NO2 – 0; NO3 – 10; PO4 – 0,25; kH – 6; gH – 9;

 

Postanowiliśmy z żoną, że zakupimy nowy zbiornik do salonu i przeniesiemy obecną obsadę z 45 litrów do nowego i dokupimy nowe rybki. Zakupiliśmy Juwel Rio 180 (100x40x50). W związku z tym mam pytanie, bo już wariuję od natłoku informacji. Poniżej moje pytania i obawy:

 

1.      W akwarium jest filtr wewnętrzny Juwel Bioflow M, który mam zamiar skonfigurować tak jak na tym filmiku:

 

 

2.      Wybór podłoża

Bardzo chciałbym w nowym akwarium zrobić trzy strefy: rośliny z podłożem aktywnym, ścieżkę z piasku (ogromnie mi się to podoba na zdjęciach i filmach) oraz żwirek rzeczny, który także mi się bardzo podoba. Czy macie jakieś patenty na oddzielenie od siebie tych podłoży, aby się nie mieszały? Na piasku nie będzie żadnych roślin. Rozumiem, że do podłoża aktywnego nie potrzebuję substratu a pod żwir mam jeszcze w worku, który został z zakładania poprzedniego akwarium.

 

3.      Planuję następująca obsadę. Tutaj bardzo proszę o uwagi. Obsada z 45 litrów plus nowe ryby. Proszę otworzyć załączony do posta obrazek.

 

4.      Kiedy wpuszczać rybki?

Do wczoraj byłem przekonany, że po miesiącu jak akwarium dojrzeje, ale trafiłem wczoraj na artykuł na jednym z blogów, że można już po tygodniu, ale stopniowo. Czyli np. planuję wpuścić 6 Pand po tygodniu od założenia pod warunkiem, że parametry będą podobne do obecnego akwarium a potem Galaxy. Mam jeszcze wątpliwość z bojownikiem. Jest bardzo spokojny i nie atakuje nawet ślimaków, ale może dlatego, że dołączył do obecnego akwarium jako ostatni? Czy wpuszczać go jako ostatniego do obsady z p.3 czy już na początku z obecną obsadą.

 

5.      Napowietrzanie a CO2

Tutaj to ja dostaję już na głowę. Jak pogodzić napowietrzanie, które jak czytam w 27 stopniach jest niezbędne dla rybek z CO2 dla roślinek. Ponoć jednoczesne podawanie wybija Co2 z wody i wtedy nawożenie nie ma sensu. Czy podawanie CO2 w dzień a napowietrzanie w nocy jest ok? Kupiłem już butlę z CO2, ale prosiłbym o poradę jaki i czy w ogóle napowietrzacz zakupić.

 

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc, nie chcę popełnić błędów na początku zakładania zbiornika.

 

Serdecznie pozdrawiam

 

Krzysiek

 

 

Obsada.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KeyBi napisał:

doradzono w jednym z internetowych sklepów akwarystycznych, czyli:

1.      Substrat EBI Plant Substrate na dno

2.      Na wierzch AZOO Plant Grower Bed czarne

W a...24? 😁

Pod podłoże aktywne takie jak AZOO Plant Grower Bed nie trzeba dawać żadnego substratu "podżwirowego". Trochę Ci to wcisnęli.

 

6 godzin temu, KeyBi napisał:

Zakupiliśmy Juwel Rio 180

Porządna firma. Mam ich pokrywę, do akwarium 200l, jak kupowałem ją w 2012 roku to ni e znalazłem nic lepszego na rynku.

 

6 godzin temu, KeyBi napisał:

1.      W akwarium jest filtr wewnętrzny Juwel Bioflow M

Nie mam, ale kolega miał i mówił, że dobry, tylko drogi w eksploatacji, z tego względu, ze stosował się do zaleceń wymiany wkładów przez Juwel, a one do tanich nie należą. Potem sam coś wycinał z gąbek. Nie sprawdzi się, przy dużej obsadzie ryb, do czego skłonność mają początkujący akwaryści.

 

6 godzin temu, KeyBi napisał:

2.      Wybór podłoża

Podłoże aktywne to dobry, chociaż drogi wybór. Mam akwarium od kilku lat na Aqua Substrate II+. Nie rozpadło się, pewnie już nie zmiękcza wody i jest trochę jałowe, ale za to całe. Na początku rośliny rosły jak bambusy w Chinach. 

 

Stosowanie dwóch lub więcej podłoży (aktywne, piasek, żwir) stwarza trochę problemów. Trzymanie ryb kopiących, np niektóre zbrojniki, mułojady, węgorki, spowoduje, że przemieszają wszystkie warstwy .

 

Pomijając ryby kopiące, aby podłoża się nie mieszały trzeba je czymś oddzielić. Zrobić coś jakby boksy. Robi się to np plastikowymi arkuszami, które sam wycinasz z ciemnego plastiku - takie przegródki. Takie przegrody stosuje się nawet na samym substracie aktywnym, przy sypaniu górek. Po jakimś czasie podłoże się wyrównuje i trzeba to stosować.

 

6 godzin temu, KeyBi napisał:

 

3.      Planuję następująca obsadę.

Lepiej mieć mniejszą liczbę gatunków, nawet tylko jeden, niż taki mix.

 

Bojownik zje mniejsze ryby, np Galaxy, Borneańskie, on zjada nawet większe ryby. Gurami też prawdopodobnie będą na nie polować.

 

Wymagania co do składu wody dla Molinezji są totalnie odmienne w porównaniu z innymi gatunkami. 

 

W przypadku otosów i kirysów, lepiej wybrać jeden gatunek ale zwiększyć ilość osobników.

 

6 godzin temu, KeyBi napisał:

4.      Kiedy wpuszczać rybki?

Wpuszczać stopniowo, jak akwarium dojrzeje, trwa to od dwóch tygodni do trzech miesięcy.

 

6 godzin temu, KeyBi napisał:

5.      Napowietrzanie a CO2

Napowietrzanie nie jest konieczne. Stosuje się je w wyjątkowych sytuacjach.

6 godzin temu, KeyBi napisał:

czytam w 27 stopniach jest niezbędne dla rybek z CO2 dla roślinek

Mam latem mam w akwarium 30C i nie napowietrzam. Ryby pływają jakby nic się nie działo, a CO2 jest podawane.

 

Jeśli akwarium jest stabilne, nie leczysz, nie masz fuckupu z CO2, to nie ma potrzeby napowietrzać. 

 

Rośliny dostają CO2, fotosynteza się rozkręca, wydzielany jest tlen, ryby są "szczęśliwe"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DavyJones, bardzo dziękuję, że pochyliłeś się nad moimi zapytaniami. Nazwa sklepu się zgadza ;) Co do obsady to zmieniłem, bo faktycznie przesadziłem z ilością gatunków, ale black moly bardzo bym chciał aby została. Doszedłem do wniosku, ze jeżeli będę utrzymywał pH na poziomie 7, temperaturę 26 i twardość na poziomie gH 10  (a prawie identycznie mam w obecnym zbiorniku) to mam nadzieję, że będzie dobrze dla wszystkich rybek. Napiszę też post w dziale obsada z prośba o pomoc. Po weryfikacji na razie jest tak:

 

1 x bojownik (przeniesiony będzie z likwidowanego akwarium)

5 x black molly

16 x zwinnik czerwonousty

9 x Galaxy (7 sztuk przeniesionych i 2 dokupione)

6 x Panda (przeniesione)

9 x otosek (myślałem, żeby zamiast otosków dokupić Pand, ale Pandy i tak są w swojej górnej granicy temperatury)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze olej te monilinezje przynajmniej na miesiąc od startu (by nie powielać moich błędów). Molinezje to taka krówka która bardzo chętnie zjada nowe pędy i rośliny. Ale jak każda wołowina produkuje masę odchodów. A przy invitro to mega nieporozumienie.

 

Po 1. Filtr juwela (testowany w rekodzie aktualnie ciut lepszy) jest liczony na styk.

Ale eksploatacja droga podobno obecnie są jakieś kosze na ceramikę lub zeolit do tego filtra i idzie pokombinować. Ale trzeba się liczyć z spadkiem wydajności.

 

Co do helenek 27 stopni to idealna temperatura do rozmnażania więc kontroluj populację.

 

Mój stary rekord ma oświetlenie juvelowskie T5 ale multilux podobno jest kapitalny i w to wierze. 

 

Napowietrzacz można zastąpić małym filtrem wewnętrznym będzie ciszej. Chińczyk z deszczownica lub Aquael pata Mini. A przy okazji masz filtr mechaniczny.

 

 

Co planujesz sądzić z roślin?

Bo rośliny z 45l nie ustabilizują 180l.

Jak nie masz planu kup na olx rogata jakąś paczkę za 3 do 5zl. A potem sukcesywnie zamieniaj na coś porządnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...