Jump to content

wybór filtra


lajsta7
 Share

Recommended Posts

Witam
Jestem podczas zakładania zbiornika 360 l (raczej ogólny) .Mam dylemat przy wyborze filtra. Zastanawiam się miedzy Aquael  Ultramax 1500 lub 2000, JBL e1502 i eheim profesionel 4+ 2275.
na jakie parametry powinno się patrzeć przy wyborze filtra, ponieważ z tych 4 najwięcej l/h robi ultramax 2000 czyli 2000l\h ( fakt ze jest on dedykowany do zbiorników powyżej 400 l ale ja planuje zbiornik jedynie 40 l mniejszy a różnica miedzy ulitramax 1500 a 2000 to jakaś 100, jeżeli ultramax to wato dopłacić czy będzie to przesada?) a eheim 1250l\h a jest najdroższy płaci się tylko za markę czy jednak jest tu coś lepszego jak  pojemność koszy powierzchnia prefiltra które mają większy wpływ na czystość wody? Który z tych filtrów warto kupić albo jest jakaś inna marka godna polecenia.

Link to comment
Share on other sites

JBL to skompromitowana firma. Miałem dwa JBL e901. Za sprzedawanie tego gówna Komisja Europejska powinna nałożyć na nich karę. 

Filtr ma wadę konstrukcyjną, jest bublem. Bierze wodę bokiem. Pierwsza wersja bez uszczelki - tragedia. "Poprawili" to i "wymyślili" uszczelkę pod głowicę. Nie pomogło. Trzecia wersja: wymyślili specjalną podstawkę pod głowicę, którą kazali kupić! Tu już bywało różnie jak na loterii. Ale chyba nie pomogło bo: Czwarte podejście zastosowane w e902 i w e901: "specjalny" koszyk. Jak chcesz to się nabieraj. 

Miałem dwa e901 w akwarium roślinnym 200 litrów. Ciągle problem z wodą. Oddałem te buble za grosze. Te same problemy ma e1501, w e1502 nic się nie zmieniło więc nie oczekuj dobrej filtracji. Loteria, może trafisz, może nie. 

 

W zamian kupilem jedną Ikola maxx 400. Polecam. Poprawa widoczna natychmiast. Jest też ikola maxx 600. 

 

JBL ma 50% deklarowanego przepływu. Będziesz miał maksymalnie 750l/h i jest to nawet napisane w instrukcji. 

 

Weź Ultramaxa 2000. Kolega ma i jest bardzo zadowolony. Szczególnie z tego patentu z prefiltrem. 

 

Osobiście kupiłem do nowej bańki 400 l, Tetra ex 1200 plus (cena mnie skusiła) który dojrzewa sobie w tym roslinnym 200 l. Ma regulację przepływu i to jest dobre. 

 

Zarówno Tetra i Ikola biją na głowę JBL jakością wykonania. Ikola. Ma tylko słabsze rurki. No i nie biorą wody bokiem jak JBLtylko filtrują. 

 

Chciałem poczekać na nowego Fluvala 407, na zachodzie już jest, w Polsce jeszcze nie. Już 406 był rewelacyjny. Może ty się doczekasz. 

 

Zobacz jeszcze na Hydor professional. Dobre filtry. 

 

Filtr zawsze warto wziąć większy do litrażu niż sugeruje producent. Ikola maxx 400 jest niby do zbiorników 400 l a w 200 l sprawdza się dobrze i myślę, że to jest jej przeznaczenie. 

 

Do akwarium 400 l brałbym filtr dedykowany do zbiorników 500 - 700 l. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...