Skocz do zawartości

Nie wiem co to za choroba


Sowik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jestem tu nowy posiadam akwarium od tygodnia , baniak 60 litrów , filtr szut 750 z gąbką niestety borykam się z choroba u rybek która  nie wiem jak się nazywa natomiast wygląd tak jak na zdjęciu. Na samym początku tygodnia padła mi parka gupików i molinezja , nie wiem co robić od poniedziałku stosuje ichtio ale nie widzę zbytnio poprawy proszę o pomoc.

IMG_20190125_210317.jpg

IMG_20190125_210303.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze to wywal ten gruz z dn i to plastikowe badziewie i zrób dużą podminę.
Drugie masz taką obsadę, że parametrami różnią się jak wysokości w dolinie i tatrach.
Jedne osłabione są przez złe parametry i zarażają drugie, następne to różne patogeny.
Jak zrobisz to pierwsze daj łyżkę stołową soli  na 100 L.
Na przyszłość przy chorobach podaje się dużo więcej danych, nikt nie wie co masz w akwarium (parametry, litraż , obsada, karmienie).
Jak na teraz tyle możesz zrobić.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki natomiast jeśli chodzi o gruz to w zoologicznym dał mi taki żwirek, jeśli chodzi o obsadę to : 4 otosy , 4 kirysy, 8 neonów innesa , 2 mieczyki , 3 molinezje, 2 gupiki, temperatura teraz została ustawiona na 28 stopni ze względu na chorobę. Litrarz jak mówiłem 60 l. A ten zamek raczej ceramika niż plastik. Możesz mi jeszcze powiedzieć czy ta molinezje i neona mam odłowić czy zostawić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sowik napisał:

Możesz mi jeszcze powiedzieć czy ta molinezje i neona mam odłowić czy zostawić?

Próbować wyleczyć wraz z resztą ryb, w akwarium często tak jest że jak ma coś jedna ryba to reszta również.

 

 

Godzinę temu, Sowik napisał:

jeśli chodzi o gruz to w zoologicznym dał mi taki żwirek

Często dają coś bezsensownego aby tylko nabić na kasie.

 

 

Godzinę temu, Sowik napisał:

temperatura teraz została ustawiona na 28 stopni ze względu na chorobę

Nie wiem ile miałeś ale to częsty błąd podczas choroby ryb (chyba że była za niska i ustawiasz odpowiednio dla obsady).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej była 26 stopni ale dałem więcej , tak wyczytałem na forum . Powiedz mi wodę odlać czy reset baniaka i wymyć wszystko i na nowo wpuścić bo bije sie z myślami. Natomiast żwir musi póki co zostać , brak funduszy :-( a tak w ogóle to co byś polecił?

Edytowane przez Sowik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno z tych zdjęć określić co to za choroba. Obstawiał bym ospę rybią, ale pewności nie mam. Poczytaj o tej chorobie i porównaj z objawami u swoich ryb.

Tak jak napisał Mapet, obsada jest źle dobrana. Maszy ryby wymagające różne parametry fizyko-chemiczne wody.

Zbiornik jest niedojrzały, a to jest jeden z powodów chorób u ryb. ( poczytaj o dojrzewaniu akwarium ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną możesz próbować ratować sytuację podmianami wody. Najlepiej by było gdyby to była woda wzięta już z dojrzałego i pewnego akwarium w którym ryby są zdrowe.

Druga rzecz to podjęcie leczenia ryb, ale żeby to dobrze zrobić trzeba prawidłowo zdiagnozować chorobę. W Twoim przypadku jeśli chodzi o leczenie, sprawa się bardziej komplikuje ze względu na to że ryby pływają w niedojrzałym akwarium i przynajmniej część z nich w nieodpowiednich dla siebie parametrach wody takich jak pH, GH, KH. Obstawiam że NO2 też jest ponad normę.

Moim zdaniem najlepiej by było zacząć od początku i tak jak należy - krok po kroku. Ale jeśli nie chcesz robić restartu, to próbuj ratować sytuację podmianami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Restart mogę zrobić , rybki odłowić wymyc i wlać wody , jednak wolę aby ktoś mnie pokierował krok po kroku . Nie chce aby te piękne zwierzęta zginęły przez moją nie udolnosc. Tak więc proszę o szczerą ale dobra radę. Nawet z doborem podłoża gdyż się na tym nie znam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...