Skocz do zawartości

Świetlówki powodują wahania temperatury. Czy to dobrze?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zakończyłem niedawno prace nad pokrywą do mojego akwarium 48l (niestandardowe wymiary). Zrobiłem ją, korzystając z opisów na forach, ze spienionego PCW i w sumie jestem z niej bardzo zadowolony. Wewnątrz zamontowane mam dwie świetlówki T8 18W.

 

Wcześniej miałem "belkę oświetleniową" z jedną świetlówką 18W i żadnej pokrywy. W tym układzie temperatura wody przez cały dzień utrzymywała się na w miarę stałym poziomie (ustaliłem ten poziom na 24 stopnie). Za stabilizację temperatury odpowiedzialna była grzałka z termostatem (Aquael).

 

Odkąd przykryłem akwarium pokrywą (klapę do karmienia mam cały czas otwartą) zauważyłem regularne, dobowe wahania temperatury - rano jest ok 24 stopnie, wieczorem ok 26 stopni.

 

Pytania moje są następujące:

* czy takie wahania temperatury są dopuszczalne?

* czy w przypadku pokryw produkowanych seryjnie też obserujecie takie zjawisko?

* co zrobić aby temu ewentualnie zapobiec? Myślałem o zamontowaniu wiatraczka komputerowego włączanego razem ze świetlówkami

 

Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczek na pewno pomoże ;)

czy w przypadku pokryw produkowanych seryjnie też obserujecie takie zjawisko?

Wcześniej miałem 1 świetlówkę 15W w akwarium 54l i nie zauważyłem takich wahań. Teraz mam 2 świetlówki,

ale teraz jest lato więc i tak jest ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd przykryłem akwarium pokrywą (klapę do karmienia mam cały czas otwartą) zauważyłem regularne, dobowe wahania temperatury - rano jest ok 24 stopnie, wieczorem ok 26 stopni.

 

Pytania moje są następujące:

* czy takie wahania temperatury są dopuszczalne?

* czy w przypadku pokryw produkowanych seryjnie też obserujecie takie zjawisko?

* co zrobić aby temu ewentualnie zapobiec? Myślałem o zamontowaniu wiatraczka komputerowego włączanego razem ze świetlówkami

-Takie wahania są dopuszczalne.

-Przy standardowych pokrywach wahania występują ale mniejsze (standardowe pokrywy mają za słabe oświetlenie)

-Nie rób nic, co innego, gdybyś miał większe wahania.

 

Ja mam akwa 63L i 3 świetlówki w pokrywie. Też mam wahania rzędu 1,5-2,0 stopnie. Rybki żyją i mają się dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...