Skocz do zawartości

Tanganickie klimaty w 112l


TLB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich:-)
Akwa wystartowało jakoś na przełomie sierpnia i września 2016r. Ściślej rzecz ujmując, 54l Tanganikę zamieniłem właśnie na to 112l.

 

Szkło: 112l (standardowe Diversa)
Filtracja: FZN-3, w środku grys koralowy, ceramika i trochę waty polipropylenowej.
Oświetlenie: świetlówka Aquael plant 8000K, 24W
Podłoże: 24 kg piachu do piaskownic Kreisel
Dekoracje: +/- 8 kg serpentynitu, +/- 35 muszli winniczka
Flora: anubias, kryptokoryna, nurzaniec.

Parametry wody (testy kropelkowe):

pH - 9 

Gh - 16

Kh - 18

NO- 30

(pH - JBL, reszta - Zoolek)

 

No i oczywiście najważniejsze to mieszkańcy:

xx - Neolaprologus multifasciatus

2x - Julidochromis ornatus

1x - Neolaprologus brevis

 

i kilka fotek jak to wygląda:

całe akwa:

post-1464-0-55868500-1483371378_thumb.jpg

 

Anubias i kryptokoryna, które puszczają nowe listki:

177d0ad0bbe61e1fmc.jpg b0f4f58b69377561mc.jpg

 

N. multifasciatus

a9caf7384a5d66dbmc.jpg e08e76d2ee8744aamc.jpg 9207ece8154f6404mc.jpg

 

N. brevis

fc1bf96b38016858mc.jpg f5acf7d1bea6601emc.jpg

 

J. ornatus

c21974a153465b7fmc.jpg 860ae3ddb3ce89famc.jpg ebea0c1016779e42mc.jpg

 

Nie chcę udawać króla Salomona ani być zacietrzewiony na własną wiedzę, wobec czego przeczytam wszystkie Wasze sugestie co do prowadzenia akwa, głównie mowa tu o roślinach, o których jakiś czas temu dowiedziałem się, że kiepsko wyglądają...

Nie sypię żadnych nawozów. Nie pamiętam czy kulki gt wkładałem czy nie, raczej wątpię.

Niestety, będę musiał zmienić filtr, ponieważ dzisiaj, podczas czynności porządkowych okazało się, że filtr jest pęknięty i woda sobie ucieka. Zauważyłem jakiś czas temu, że jak by woda uciekała ale myślałem, że to spowodowane okresem grzewczym przez co więcej wody paruje... 

Jeżeli chodzi o światło, to mam gdzieś schowane standardowe oświetlenie z pokrywy czyli 2x18W ale nie wiem czy jest sens wymieniać. Zdaje się, że w Tanganice nie potrzeba dużo światła.

 

Pozdrawiam,

czekam na komentarze i sugestie :smile:

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom kolego ryb to ci zazdroszczę  naprawdę śliczne :) ,ale jak Dhuz zauważa   to glon na bogato ,o ile krasne do przełknięcia to  sinice już powinny cię martwić .

Światełka rzeczywiście starczy 1x18 ,ale  walcz z tym glonem ,zmniejsz przepływ w filtrach  bo krasne lubią żwawy nurt ,może spróbuj delikatnie  z carbo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lubię i cieszy mnie, gdy pojawia się nowy miłośnik tanganiki.

Nie mogę się jednak nie przyczepić do tego, że dla Julidochromisów ten zbiornik jest trochę za mały. Moja 160tka wydaje się minimum dla tych ryb, które mają zapędy kolonijne i szybko potrafią zawłaszczyć sobie znaczną przestrzeń. Jeszcze gdyby były same to można by się nie czepiać, ale w połączeniu z Multikami, które również są ekspansywne, to słabo widzę funkcjonowanie tej obsady i komfort samych ryb. Poza tym ten brevis to już tam na pewno nie potrzebny (lub prędzej do brevisa dodać samiczkę a wywalić Mutliki).

Po poziomie NO3 i sinicach widać, że filtracja nie domaga, jak chcesz iść w tangę to bez porządnego kubełka słabo to widzę. No i jak już powiedziano - częściej podmieniaj wodę albo więcej.

 

Swiatła masz sporo, spokojnie możesz zmniejszyć lub zasłonić folią trochę (czasem to daje fajne efekty wizualne) - np. ja mam w 160L jedną starą 30W zasłoniętą w 2/3 folią a i tak anubiaski śmigają bez kłopotu :)

 

Generalnie akwarium wygląda nieźle, dla uciechy Julido skałki dałbym też w pionie - w postaci gruzowisk albo innych konstrukcji nawet pod samą taflę (tylko pamiętając o klejeniu skałek żeby zapobiec zawaleniu konstrukcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dhuz- próbowałem zabrać jedną 18-stkę z pokrywy ale nie da rady aby beż statecznika lub bez jednej świetlówki to świeciło. Chyba, że są jakieś "puste" staeczniki lub "puste" świetlowki to bym się przyjżał takim rozwiązaniom. Jak zapewne wszyscy wiecie, standardowe oświetlenie w pokrywie 80x35 to 2 x18W z racji w/w okoliczności postanowiłem zamontować, nieco leciwy tj. ok 6-cio letni,  wspomniany moduł oświetleniowy Aquael'a. 

Faktycznie, muszę się przyznać, że podmiany robię sporadycznie. Będę miał je na uwadze. 

 

Raiders- czy to carbo to jest to to co się kupuje u zoologa, taka przezroczysta butelka z napisem carbo? Sorry, że pytam, i pytanie może być banalne dla większości z was, ale w swojej karierze akwarystycznej używałem tylko gotowych nawozów tetry i seachem, i to też sporadycznie... 

          P.S. cieszę się, że komuś się podobają moje ryby:-)

 

Limak- akwarium jest przemyślane, przynajmniej tak mi się wydaje...konchy są po lewej stronie a po prawej stworzony obszar dla julidochromis'ów. Nie zauważyłem aby ryby wchodziły sobie w 'drogę". Te skały i tak już są sklejone, aczkolwiek pod sama taflę bym się trochę obawiał, że walnie to wszystko w front lub w tył akwa, tym bardziej, że zauważyłem, że naskalniki też lubią kopać w dnie...

 

Co to znaczy porządny kubeł, czy unimax250 wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 moje ulubione gatunki muszlowców:)

Zawsze mam je w baniaku jak mam tangę.

No z podmianami to musisz się zmobilizować.

Na jedną świetlówkę naklej zwykłą, niebieską taśmę izolacyjną od spodu. Ja tak robię u siebie- 2 paski taśmy po długości.

Easy carbo u mnie działa na glony, nabierasz w strzykawkę i lejesz bezpośrednio na glony, ręką do wody i dosłownie dotykaj igłą glonów jak będziesz ostrzykiwał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku trochę to rozwiązanie mija się celem... Wracając do 2x18W i przysłaniając jedna świetlówkę, pobór mocy będzie 12W większy nic obecnie mam.

A jeżeli będę lał do słupa wody to easy carbo to też będzie dobrze? Pytam, bo nie chce popełnić błędów, poza tym czy jeżeli zastosuję easy carbo to czy mi się nie pojawią inne problemy, np. wahania parametrów? Głównie myślę tu o pH.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na ledach. Ja muszę mieć konkret, czyli "to i to, do kontaktu i działa" ; przeliczanie lm/l, jakies obliczania, wielkość diod itd. to nie dla mnie. Kiedyś poszedłem do marketu chcąc kupić takie diody, jak mi sprzedawca zaczął kombinować i tłumaczyć i próbował wcisnąć jakieś transformatory czy coś tam, to odpuściłem. Dzięki za sugestie, ale mam obawy co do tego carbo, narazie montuje mocniejszy filtr(jbl e 901) i zobaczę jak pójdzie.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

Jest problem, chociaż problemem nie jest problem a podejście do niego, to mimo wszystko coś jest ale nie wiem co, otóż właśnie sprawdziłem NO3, dla przypomnienia kilka dni temu sprawdzałem przeterminowanym zoolekiem i wyszło 30, przed chwilą sprawdziłem nówką Sera i... I wyszło 0... (zero). Wczoraj wymieniłem 14l wody. Pomożecie w interpretacji?

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeterminowany test bedzie pokazywał błędnie  .

 

Co do glonów  to ja bym na twoim miejscu zrobił tak :

 

1 . Zaczął  od zwalczenia sinic bo to twój największy i najgroźniejszy problem  jak tego nie zwalczysz w szybko i skutecznie  to  za jakiś czas bez restartu i todalnej dezynfekcji się nie  obejdzie . Poczytaj jak i czym walczyć z sinicami .

 

2 Krasnorosty  ,carbo na nie działa ale ty ich masz tyle ze musiał byś jednorazowo lać 500ml carbo :) co zdrowe nie będzie  dla tego  największe  skupiska  krasnych usuwał  bym ręcznie  czyt , najbardziej zarażone liście  wywalić( ja bym wywalił całe rośliny ,zakupił nowe ) ,skały /muszle które możesz wyciągnąć  wyjmij i wymocz w carbo/wrzątku wyszoruj  . Jeśli chcesz carbo  tanio i dużo mogę ci dać namiar na gościa .

 

3 Do filtra  węgiel aktywny  na pierwsze 2 -3 tyg może być ten najtańszy no name ale w ilości 1-2 litry  wyciągnie ci DOC po  3 tyg  kupił bym jakiś lepszy węgiel np FLUVAL carbon  lub Seachem   i do filtra  min 200g to ci spokojnie  starczy na 2-3 miesiące

Oczywiście   regularne podmiany wody raz w tyg min 25-30L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny oczyściłem ręcznie, bez problemu zeszło wszystko, kamienie też oczyściłem, wymieniłem trochę wody tj. ok 1/3. No i filtr zmieniłem na e901. W środku oczywiście stare media, woda z akwa. NO3 mnie zastanawia, sprawdzałem dwa razy i sprawdzałem też wodę w akwa żony, sprawdzić same testy, okazuje się, że testy ok, tylko u mnie azotanow "nie ma"... A ten węgiel, bardzo jest potrzebny? Myślałem, że węgiel tylko po ciężkiej chemii i chorobach.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy od "zanieczyszczenia" wody dla tego na pierwszy raz dal bym tani węgiel ale w większej ilości , później jak juz woda sie oczyści z doc wsadził bym cos lepszego .

Ja stosowałem u siebie w 112 fluvala 100g(saszetkę) i starczało mi to na dwa miechy. Seachem jest lepszy ale i droższy w dobrze prowadzonym zbiorniku spokojnie wytrzyma 4-6miesiecy poczytaj ile tam producent zaleca węgla na dany litraż i dodaj do tego 50%

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przez brak glonów :) w twoim biotopie nie potrzebne ci no3,po4 a tym bardziej doc to wszystko to idealne warunki dla glonów u ciebie nie ma roślin i glony nie maja konkurencji takze musisz dbać o jakość wody i pilnować aby po4 no3 bylo na absolutnym minimum.

No3 świetnie pochlania zeolit stosowałem go w malawi.

 

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że trochę zgupiałem...do filtra co mam włożyć?, węgiel?, zeolit? Jedno i drugie? Poza tym tak się zastanawiam, po co kupować "kiepski węgiel i dużo" zamiast "raz a porządnie"? Czy ten węgiel/zeolit ma być w filtrze cały czas, czy wywalić go za jakiś czas.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci tylko zaproponowałem co można zrobić i co ja bym osobiście zrobił ,a jak ty to zrobisz twoja sprawa :)

 

Dodam jeszcze, że właśnie sprawdziłem PO4 i wynosi 0,5.

 

Na pewno ?  Masz sinice a przy sinicach   bardo charakterystyczny jest wysoki poziom PO4   przy zerowym NO3

Jeśli test pokazuje poprawnie ,a myślę ze tak  to jak masz takie niskie NO3-0 i Po4  to tylko się cieszyć  i trzymać te wartości  jeden problem odpada . Pozostaje walka z DOC

 

 

 

do filtra co mam włożyć?, węgiel?, zeolit? Jedno i drugie?

 

Możesz włożyć zeolit jeden kosz  będzie ci pochłaniał NO3 , oraz węgiel  jeden kosz/saszetki co tam kupisz  będzie pochłaniał DOC

 

Poza tym tak się zastanawiam, po co kupować "kiepski węgiel i dużo" zamiast "raz a porządnie"?

 

Zaproponowałem ci  takie opcje bo węgiel też ma ograniczone możliwości absorbujące  tani węgiel na początek aby zebrał pierwszy największy syf  i w takich okolicznościach węgiel dość szybko straci swoje możliwości ,od razu uprzedzam ze węgiel nie zacznie oddawać  tego co pochłoną o czym można wielokrotnie przeczytać na www  to tak nie działa .

Jak chcesz możesz od razu dać dobry droższy węgiel i po prostu szybciej go wymienisz

 

Czy ten węgiel/zeolit ma być w filtrze cały czas, czy wywalić go za jakiś czas.

 

Tak może być cały czas  ,ale po co jak stracą  swoje właściwości absorbujące ? Fakt ze węgiel jest świetnym  siedliskiem dla bakterii ale  ty go potrzebujesz w innym celu

Osobiście   wymieniałem zeolit co 2 miesiące /jeden kosz  ( tez e901  szkło 112 malawi ) i było ok no3 miałem stabilne 0-5

 

 

I żeby była jasność  powyższe działania mają na celu ograniczyć plagę krasnych  a nie ich całkowitą likwidację  bo to w twoim biotopie nie możliwe  jak byś chciał je całkiem usunąć  to  woda ro ,co2  itp itd .

 

Sumując   ja bym  robił tak : 

-Do filtra (od dołu ) Gąbka  gruba / obecny wkład co tam masz ceramika ?  , 2 kosz  zeolit  , 3  kosz zeolit  ,4    węgiel aktywny  .

-Filtr skręcam na wylocie na 50%   ,

-regularne podmiany co tydzień min 25-30L ,

-nie przekarmiam ryb  regularnie ściągam syf z piasku ,

-usuwam ręcznie największe skupiska  krasnych ,

-rośliny w kosz -szukam nowych ,kamienie ,muszle  wszystko co się da  wyciągam i moczę w carbo  ewentualnie jam masz to wkładam nowe czyste ,

 

A tu masz coś na temat sinic :

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/akwarium-rosliny-akwariowe/akwarium-glony.html#12

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc:-) W poniedziałek powinny mi dojść węgiel i zeolit także wrzucę do filtra. Obecnie media od dołu to ceramika->ceramika+drobny grys koralowy->gruby grys koralowy->gąbka (była w zestawie w filtrze). Trochę szkoda mi tych roślin...A mogę je wymoczyć w nadmanganianie potasu?

A z tymi fosforanami to sprawdzałem kroplami zooleka i ja widziałem wg skali 1 a żona 0,5. Także pewnie jest coś pomiędzy. Dzisiaj rano wymieniłem trochę wody. Wieczorem sprawdzę raz jeszcze parametry.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...