Skocz do zawartości

Akwarium 25 pomoc w dobraniu zestawu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że moje małe akwarium na amazonii ma idealne i stabilne parametry idzie na krewetkarium w związku z tym zakładam inne i potrzebuję fachowej porady.Kupiłem trochę używanych gratów oraz mam jeszcze jakieś swoje i chcę coś z tego złożyć.Od razu zaznaczam iż ma to być akwarium pełniące zarówno funkcje kotnika,roślinniaka oraz przejściowo krewetkarium.Przebywać tam będą raczej ramirezki z młodymi a poza tym okresem krewetki.

1.Akwarium to 40x25x25 i takie już zostanie

2.Podłoże to piasek i tutaj mam kilka rozwiązań.Jako że roślinniak chciałbym dać na spód ziemię według opisów tutaj na forum,na to piasek i mam tutaj kilka możliwości

-ZEW z OBI

-drobny jak mąka kwarcowy biały ze sklepu zoologicznego

-piasek z budowy płukany tylko wydaje mi się że grubszy

-piasek z budowy do tynkowania bardzo drobny prawie jak ten ze sklepu zoologicznego

Na ziemię dam siatkę a w piasek kulki g-t aby rośliny dały radę ukorzenić się do ziemi

3.Woda to RO plus mineralizator

4.Rośliny mam takie na początek ale zastanawiam się co z tego posadzić

-cabomba caroliniana

-cryptocoryne nevilli

-eleocharis acicularis

-hemiantus micranthemoides

-hygrophilia cherry leaf

-hygrophilia polysperma rosanerving

-ludwigia mini red

-marsilea hirsuta

-rotala green

-myriophyllum mattogrossense green

-sagittaria subulata

-valisneria nana

-mchy:cameron,christmas,phoenix,flame,suBwassertang

Nie wiem czy wszystkie nadadzą się na piasek ze względu na korzenie.Oczywiście do tego cały zestaw osobnych soli.

5.Oświetlenie,mam zarówno oryginalną pokrywę na żarówkę(założona jest w tej chwili led'owa),oraz belkę 4aqua HDD-420B oraz swietlówki sylvania 2x8WT5 grolux/gro oraz luxline plus/840.Wydaje mi się że lepszym wyjściem będzie belka tylko jakie świetlówki do niej włożyć bo obecne są już na wykończeniu.W zoologicznym polecają mi aquaglo chyba coś około 2600K oraz 12000K.

6.Ogrzewanie.Mam grzałkę diversa 25W oraz hanza aquaristic ale nie wiem jakiej mocy,całkowita jej długość to 25cm.

7.Filtracja.I tutaj też mam dylemat,mam dwa filtry

-aqua szut mini

-jk animals jka-if302

Zamierzałem kupić ze względu na niezabieranie miejsca w akwarium aquaela fzn mini ale nie wiem czy wejdzie tam ceramika bo po wkładach to widzę że to jakieś cienkie plastry.

8.Dekoracja to mam niewielki korzeń z mchem lub anubiasem oraz chciałbym kupić jakieś małe skałki na które mógłbym przywiązać mchy.

Prosiłbym o pomoc w wyborze wszystkiego tak aby to wszystko ze sobą idealnie pasowało.Jeszcze nie wszystko kupione ale chciałbym jak najszybciej wystartować.Co z tej listy mi się przyda,co odrzucić a czego brakuje?Myślę jeszcze nad co ale nie wiem jaki zestaw wybrać aby nie zabierał za dużo miejsca w akwarium.Na pewno wygląd jaki chciałbym osiągnąć to coś mniej więcej tak aby podłoże opadało do przodu,tył gęsto obsadzony raczej czymś w stylu sagitarria,na środku ale nie całkiem z przodu korzeń,z jednego boku skałki z mchami z drugiego coś na trawnik,środek przed korzeniem pusty(plaza)

Edytowane przez JarekST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Wziąłbym ZEW/Sobex - czasami (w zależności od partii) może podnosić twardości.

4. Do takiego maleństwa bierz tylko drobnolistne ziele. Wszystko co rośnie duże/ma duże liście od razu pomniejszy optycznie i tak małe akwarium.

5. KLIK, KLIK :)

6. Masz grzałkę o mocy 25W :D Zakładam, że ma sprawny termostat - dawaj śmiało.

7. FZN mini fakt faktem ma malutko miejsca. FZN1 byłby dużo lepszy.

8. Taniej i naturalniej wyjdzie jak zamiast na skałkach obsadzisz mech na rozłupanej na drobno łupinie orzecha kokosowego.

 

Może się uda jeszcze przed Świętami ;) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ziemię uniwersalną taką coś jakby z kretowiska,torf kwaśny i dolomit.Tylko czegoś nie rozumię.Jeżeli będę to mieszać z ziemią to torf służy do zakwaszenia natomiast dolomit do odkwaszenia więc jak mam to rozumieć,jak stosować?Oczywiście zastosowałem się do przepisu z forum.Mam na budowie keramzyt czy to ten sam który jest w sklepie ogrodniczym czy czymś się różni?Gdzie kupuje się glinę?Mam w pobliżu kopalnię gliny ale nie wiem czy o taką chodzi?Czy to może być taka surowa glina bo na jednej aukcji znalazłem glinę w formie proszku.Czy jest ona mi niezbędna?

W sklepach zoologicznych są różne filtry kaskadowe do mojej pojemności akwarium,czy mam się czymś konkretnym kierować czy poprostu fzn-1,widziałem że tamte różnią się przeważnie mocą,mają mniej watt.

Edytowane przez JarekST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie jest w stanie uzasadnić stosowania dolomitu i torfu jednocześnie???Przecież to mieszanka z forum.Został mi jutro ostatni dzień na zakupy i chyba nie założę tego akwarium bo za mało mam informacji a w żadnym zoologicznym nie pomogą bo takiej mieszanki nie robią.W sieci jest owszem dużo przepisów ale prawie nic o takiej mieszance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam Ci porównanie na samochodzie, czego oczekujesz. Oczekujesz samochodu, który będzie mieć następujące cechy:

- sportowy wygląd
- 'rodzinna' pojemność

- czerwony

- ale czasem niebieski

 

Kotniki są zwykle akwariami technicznymi, a nie specyficznie zakładanymi akwariami roślinnymi (patrz -> Twoje parcie na konkretną mieszankę jako substrat). Krewetki i pielęgniczki potrzebują odmiennych warunków, dodatkowo pielęgniczki wykopią Ci substrat spod piasku, ostatecznie też nie odchowasz pielęgniczek w 25l.

 

Awykonalne. Co powinno być Ci wiadome w momencie, w którym postawiłeś temu akwarium konkretne oczekiwania - przecież te założenia z nikąd się nie wzięły - musiałeś choć trochę rozpoznać sprawę przed podjęciem takiej decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego jesteś tak anty nastawiony do takiego pomysłu.Na dzień dzisiejszy odchowuję już trzeci raz młode ramirezy w akwarium o dużo mniejszej pojemności.Przeczy to ogólnym zasadom.Razem z pielęgniczkami w tymże akwarium wśród mchów żyją krewetki które mnożą się także na potęgę i nie są już atakowane przez ramirezy,przeczy to kolejnym zasadom.Wszystkie testy z jbl wskazują idealne wręcz wzorowe parametry.Przy takiej obsadzie i w takim litrażu powinno to być niemożliwe.Rośliny pomimo iż to nie roślinniak i dodatkowo bez CO rosną jak szalone,kolejne przeciwieństwo.Młody narybek wyławiam średnio co cztery tygodnie i oddaję do zoologicznego bo nie mam gdzie ich odchować,od razu samica zaczyna w oczach nabierać "na wadze" i kolejna ikra i tak w kółko,dzisiaj rano już nowa ikra złożona na korzeniu.Więc dlaczego łamię wszelkie zasady?Ryby mają się bardzo dobrze,żadnych chorób,raz z mojej winy doprowadziłem samiczkę do przeziębienia błędnika i tyle.Może jednak nie jestem łebkiem który ma jakieś tam zachcianki że chcę tak mieć i koniec.Staram się prowadzić raczej to idealnie i reagować na wszelkie nieprawidłowości.Dlatego więc chciałbym od Was kilka wskazówek jak zrobić te kolejne poprawnie a jak będę je prowadzić to z czasem się okaże.Młody narybek także nie będzie tam przebywał do dorosłości a w między czasie będą tam zamieszkiwać amano.Raczej młode pielęgniczki nie będą w stanie dokopać się do substratu a dorosłe będę tam przenosić w ostatniej chwili dlatego chciałbym dołożyć trochę skałek aby miały gdzie składać ikrę.Ogólnie widziałem że ziemię przysypuje się niewielką warstwą piasku kilka milimetrów,na to siatka i wtedy ostateczna warstwa piasku.Myślę że to by substrat uchroniło bo nawet gdyby dokopały się do siatki w co wątpię to pod nią nadal będzie jeszcze piach a tego już nie ruszą.

Edytowane przez JarekST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na dzień dzisiejszy odchowuję już trzeci raz młode ramirezy w akwarium o dużo mniejszej pojemności

 

.Młody narybek wyławiam średnio co cztery tygodnie i oddaję do zoologicznego bo nie mam gdzie ich odchować
Zdecyduj się, odchowujesz, czy nie masz gdzie :P Bo odchów do dorosłości, a podchowanie na sprzedaż to dwie różne rzeczy.

 

 

 

Rośliny pomimo iż to nie roślinniak i dodatkowo bez CO rosną jak szalone,kolejne przeciwieństwo
Żadne przeciwieństwo, u mnie określone rośliny w określonych warunkach też sobie ładnie poczyniają. Nie rozumiesz, o czym mówię wyżej?

 

 

 

Dlatego więc chciałbym od Was kilka wskazówek jak zrobić te kolejne poprawnie a jak będę je prowadzić to z czasem się okaże.Młody narybek także nie będzie tam przebywał do dorosłości a w między czasie będą tam zamieszkiwać amano.
Nadal nie specyfikujesz, jakie konkretnie warunki chcesz, w dodatku upierasz się przy tym dolomitowo-torfowym substracie. Taki low-tech, bo na takiej zasadzie zdajesz się chcieć akwarium, wymaga grubszej warstwy piasku przykrywającej substrat. W 25-litrówce okradnie Cię to z i tak już ubogiej pojemności - myślisz, że posiadając u siebie takie akwaria nie znam ich ograniczeń? :P

 

Piszesz o krewetkach amano, przedtem było tylko 'krewetkarium' - a krewetki karłowate konfliktują z Ramirezami potrzebami w kwestii warunków bytowania, pojedziesz albo po jednych, albo po drugich. Po co sobie zwierzaki osłabiać?

 

 

 

.Raczej młode pielęgniczki nie będą w stanie dokopać się do substratu a dorosłe będę tam przenosić w ostatniej chwili dlatego chciałbym dołożyć trochę skałek aby miały gdzie składać ikrę.
Masz świadomość, że takie przekładanie nawet dobranej pary może zaowocować wojną przy każdej okazji zmiany otoczenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę może źle napisałem,odchowuję młode na tyle żeby oddać je do zoologicznego.Nie robię tego na sprzedaż,oddaję za darmo.A ten zbiorniczek ma służyć tylko na poprawienie warunków dla tegoż narybku.Nie będzie chowany aż do dorosłości.Zarówno w dużym jak i w tym małym chcę utrzymywać takie same paramerty abym mógł spokojnie obsadę przenosić gdy zaistnieje taka potrzeba.Krewetki to tylko taka moja opcja.Jeżeli warunki nie będą odpowiadać nie będę ich tam trzymać.Obecne które mam kupiłem już trzymane na 28° więc mają takie same warunki i szaleją z rozmnażaniem.Wiem,wiem nie odpowiednie warunki ale zakupiłem je od akwarysty który hoduje je na sprzedaż w tskich warunkach.

Jeśli chodzi o podłoże to tylko dlatego z nim tak kombinuję bo boję się że rośliny w samym piachu nie bardzo będą mi rosnąć.Zestaw dostępnych roślin jest w pierwszym poście.Jeżeli mylę się to postawię na sam piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...