Skocz do zawartości

240l poprawa/wymiana oświetlenia


AkwarystaArtur
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Chciałem sprawę załatwić poprzez lekturę wątków na różnych forach czy poprzez kontakt z ludźmi bardziej obeznanymi w temacie ode mnie, ale nadal mam dylemat, mętlik w głowie.

Więc od początku:

 

akwa standardowe 240l (120x40x50).

filtracja: 2x Aquael Unimax 250 (+2x prefiltr narurowy)

podłoże: piasek zew

oświetlenie: pokrywa Wromak (najtańsze co można chyba dostać), 2x30W T8 (barwy itp. nie podano)

flora: (ot co tylko) zwartka Wendta i zwartka aponogetonolistna. Pod korzeniami kulki gliniano-torfowe. Brak jakiegokolwiek innego nawożenie. Było tego znacznie więcej ale niestety w akwarium miałem nicienie (najprawdopodobniej przytaszczone z ampulariami), i leczyłem to to preparatem ,,MLP". Żeby ułatwić leczenie wyciągnąłem jakieś 80% roślin, więc teraz nawet przy tym oświetleniu pojawiają mi się glony na szybach (raz w tygodniu czyszczę szyby przy podmianie wody).

 

W czym więc problem skoro i tak pojawiają się glony?

A no w tym że chciałem je przyhamować poprzez wsadzenie(na początek) do akwarium limnobium. Po ponad 3 tyg. kwarantannie wsadziłem je w lewy róg akwarium. Po tygodniu/dwóch limnobium niesamowicie podupadło, pogubiło korzenie i pobladło.

Wsadziłem więc je z powrotem do kwarantanny w której są teraz również: pistie, nurzaniec, zwartka Wendta, rogatek

Tam wszystko pięknie rośnie (wrzucone kulki GT, kilka płatków pokarmu) i oświetlenie 13W 6400K.

 

Co zrobić by i w rogach/po bokach akwarium głównego rosło?

 

Myślałem nad dołożeniem wynalazku zwanego ,,LED EXTRA 4,3W http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie-akwarium-led-4-3w-extra-i6396967341.html

 

Tyle że:

a) zapłacę prawie połowę tego co za belkę ledową bądź droższą pokrywę(no bo 2 sztuki, w prawy róg (pistia) i lewy (limnobium)

b) cały zestaw będzie brał 70W

 

Może więc inna pokrywa? Np. pokrywa 120x40 od Aquael 2x18W LED Sunny (z możliwością dołożenie 2x źródeł światła) http://allegro.pl/aquael-pokrywa-prosta-120x40-led-2x18w-do-akwarium-i6485737062.html

(ot co chyba najbardziej kusi mnie właśnie ta opcja, gdyż pobiera mało prądu, możliwa jest rozbudowa no i jest to pokrywa a nie belka (gdzie do tych drugich nie jestem zbytnio przekonany. Tylko nie wiem czy przy 36W z ledów nie wyskoczy mi pierdylion glonowych kolegów...).

 

Jeśli już o belkach mowa - jaką ewentualnie belkę mógłbym tam wpakować żeby wszystko ładnie rosło?

Obsadę mam taką, że akwarium musiałbym przykryć dodatkowo pleksi itp. (wielkopłetwy, kiryski, danio)

 

Ktoś coś?

Z góry dzięki ;)

Edytowane przez AkwarystaArtur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...