Skocz do zawartości

Planowanie akwarium 325l 130x50x50


jimmy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po nowym roku chciałbym zacząć zakładać powoli akwarium 130x50x50

 

Czy ktoś mógłby mi doradzić czy wszystko będzie do siebie pasowało ?

 

Akwarium chcę roślinne na ziemi ogrodowej i na to żwirek czarny (aby się zieleń bardziej odznaczała).

Rośliny planuję tak na 2/3 akwarium (gęsto obsadzone) a 1/3 zostawić pustą albo tylko kilka małych roślinek na tyle.

Do tego łupiny kokosów, szyszki i liście dębu dla krewetek i zbrojników.

 

Chciałbym wpuścić do niego:

Mieczyki weloniaste (parkę)

Gupiki (jakąś ładną kolorową odmianę, pawie oczko) ok 10 szt

Zbrojniki niebieskie (mam 3 dorosłe na tą chwilę w akwa 80 litrowym z welonami i jest dla nich za małe)

Krewetki Red Cherry

Piskorki khula (5-6szt)

Otoski (5-6szt)

Czy taka obsada będzie pasowała do siebie ?

W ostateczności będę chciał jeszcze dać krewetki filtrujące 1-2 szt.

Czy te zwierzątka mogą ze sobą żyć ?

 

Filtr zewnętrzny pewnie jakiś Eihem będzie i wewnętrzny do tego (pewnie z napowietrzaniem)

Oświetlenie 2x54W T5

 

Czy coś jeszcze się przydaje do takiego akwarium ? Ile taki zbiornik musi dojrzewać? Opłaca się wrzucać do niego świderki lub inne ślimaki ? A może jeszcze jakieś inne rybki proponujecie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką planujesz mieć wodę,tzn. masz filtr do, czy kranowkę bedziesz lał? Obsada trochę pomieszana. Gupiki i mieczyki woda zasadowa, piskorki i zbrojniki miękką i kwaśną. Połączenie trochę z sufitu.

Serio masz welony w 80 litrach?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio masz welony w 80 litrach?

Tak. Dziewczyna kupiła sobie dwie małe welonki do kuli, ale tak szybko rosły, że kupiliśmy akwa, na które mogliśmy sobie pozwolić czyli 80l  i w nim teraz pływają. Już tak od 2 lat.

 

 

 

tzn. masz filtr do, czy kranowkę bedziesz lał?

Planuję mieć filtr odwróconej osmozy.

 

 

 

zbrojniki miękką i kwaśną

A to dziwne, bo mam wodę średnio twardą do twardej i żyją już tak długi czas, Najlepsze, że są jeszcze z tego młode zbrojniki.

 

 

Z tego co widzę Ph 7 i twardość 10 powinno być optymalne dla wszystkich.

Edytowane przez jimmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podzielić się z nami definicją wersji słowa optymalne, którego używasz? Ułatwi to trochę wytłumaczenie, dlaczego ryby żyjące wodach <5 GH oraz >15 GH, a także preferujące pH<6,5 lub pH>7,5 nie powinny żyć razem, nie wspominając o tym, że ryby owadożerne długości 10cm mają pełną zdolność pożerania krewetek karłowatych, w tym dorosłych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieczyk ph 6,5-7,5 , twardość 10-30

Gupik ph 7-8,5, twardość 10-30

Red cherry pg 6,5-7,5 twardość 10-14

Zbrojniki - ph 5-6,5 twardość 1-10

piskorki ph- 3,5-7 twardość 0-10 

 

Większość zaakceptuje ph7 i twardość 10, aczkolwiek dla jednych będzie to minimum a innych maximum.

Jak czegoś nie wiem to mnie poprawcie. Po to jest forum aby ktoś bardziej doświadczony doradził.

 

A jest na forum ktoś kto robi spawane szafki pod akwarium??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymanie ryb w skrajnych wartościach na dłuższą metę nigdy nie kończy się dobrze. Z jakiegoś powodu są one skrajne. Co zrobisz, jak Ci GH skoczy lekko w górę? Albo pH podbije? Swoją drogą, skąd bierzesz te zakresy?

 

 

 

Jak czegoś nie wiem to mnie poprawcie. Po to jest forum aby ktoś bardziej doświadczony doradził.
Tylko, że po pewnym czasie, gdy ileś tuzinów osób na każde próby pomocy reaguje "nie, ja wiem lepiej, tu napisali tak, jak dla mnie jest wygodnie", to człowiek popada w znieczulicę i zniechęca się. Znam kilka osób, które właśnie z tego powodu mają dość prób pomocy i zostawiają młodszych stażem akwarystów własnemu losowi. Ani trochę im się nie dziwię :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...