Skocz do zawartości

Wywar z liści orzecha włoskiego


k0zz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zastanawia mnie taki temat, może macie jakieś doświadczenia.

 

Jak wiadomo liście orzecha włoskiego bardzo korzystnie wpływają na środowisko wodne.

Ponieważ mam nieograniczony dostęp do tych liści to zastanawiam się czy może warto przygotować z tych liści wywar :) Wczoraj zalałem wrzątkiem trochę suchych liści i dziś mam piękny bursztynowy płyn :)

Pytanie czy ten płyn jest w ogóle wartościowy i czy nie zaszkodzę rybkom jeśli wleję ten wywar do baniaczka ? :)

 

Co o tym myślicie ?

k0zz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wlać wywar albo wrzucać liście - wszystko zależy na jakim wyglądzie akwa Ci bardziej zależy. Różnica jest taka, że całe liście rozkładają się dość długo, więc uwalniają związki do wody i zabarwiają ją dość wolno. Dodatkowo pozostanie po nich sporo syfku na dnie.

 

Moje akwa na liściach orzecha włoskiego na YT: https://www.youtube.com/playlist?list=PLFeV4W_HwNuZVRbbkuNpZFWV6UR7X-G5S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie wlewaj na raz całego wywaru. Wpłynie to zbytnio na parametry i raczej zamiast polepszyć komfort mieszkańcom akwarium to im pogorszysz. Możesz przy podmianach dodawać do wody (w zależności jaki duży masz baniak) np po 100ml. Jak otrzymasz żądany efekt to trzymaj ustalona dawkę przy każdej podmiance żeby nie skakać ciagle parametrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie myślę o tym wywarze pod kątem zdrowia ryb.

Orzech włoski ma właściwości naturalnego antybiotyku - tak piszą :)

Baniak mam 200 litrów, woda miękka + Co2.

Póki co leję około około 30ml wywaru ( 3 bardzo duże liście zalane wrzątkiem w buteleczce 100mm ) na około 80 litrów podmienianej wody.

Nie wiem czy to coś w ogóle daje poza moim dobrym samopoczuciem, że dbam o rybki :) Nawet woda się nie zabarwia.

 

Generalnie pomału dojrzewam aby baniak zrobić coś na wzór jak ma Vexatus i dać rybkom ich prawdziwe środowisko.

Żona mi tylko gada że takie akwarium nie może stać w salonie bo jej się podoba tylko zielono czerwone akwarium :)

Dla mnie ten mój a'la roślinniak staje się trochę nudny a w takim baniaczku jak u Vaxtusa jednak sporo się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pomału dojrzewam aby baniak zrobić coś na wzór jak ma Vexatus i dać rybkom ich prawdziwe środowisko.

Żona mi tylko gada że takie akwarium nie może stać w salonie bo jej się podoba tylko zielono czerwone akwarium :)

Dla mnie ten mój a'la roślinniak staje się trochę nudny a w takim baniaczku jak u Vaxtusa jednak sporo się dzieje.

 

Tak, bardzo dużo się tam dzieje, choć pływa tam właściwie tylko jedna ryba, bo pozostałych praktycznie nie widać. :razz: Poza podmianami i dorzucaniem liści orzecha właściwie nie ingeruje w to co się tam dzieje, ale i tak akwarium co tydzień wygląda inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...