Skocz do zawartości

dezynfekcja akwarium


rafaeljohn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem sobie akwarium jestem osobą początkującą (25 litrów), w akwarium mam wyparzone kamienie, sztuczne roślinki i ozdobę w formie korzenia, wszystko było ok aż do pewnego dnia gdzie ryby zaczęły padać jedna po drugiej i w ciągu 2 tygodni padło 10 ryb, czyli wszystkie, okazało się, że ryby miały czarne plamki, wyczytałem w necie że to taka choroba "Ichtiosporidioza" (objawy się sprawdzały) i teraz chcę zacząć od zera, całą wodę wylałem, kamienie wygotowałem z solą, ale nie wiem co mam zrobić z akwarium wystarczy je tylko wymyć czy kupić coś do dezynfekcji i co zrobić z grzałką i filtrem ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zwolnij. Akwarium ma dojrzeć biologicznie, zanim wpuścisz do niego ryby - bez osiedlonych w filtrze bakterii nitryfikacyjnych ryby potrują się własnymi wydalinami i zdechną - jak stało się z Twoją pierwszą obsadą.

 

Do tego 25l też nie wrzuca się 10 ryb, chyba, że to naprawdę mikrusy. W urządzonym 25-litrowym akwarium masz max 20 litrów wody i to przy dobrych lotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dezynfekujesz nadmanganianem potasu, robisz roztwór 1g/L i obmywasz wszystko.

Węże siatki i wiadra, czyli wszystko co miało styczność z akwarium musisz również zdezynfekować.

 

 

 

rybki były bardzo małe max 3 cm.

Każda ryba jak jest mała to jest mała część tylko jest odpowiednia do tego litrażu a większość rośnie dalej lub karłowacieje.

Ryby musisz dobrać odpowiednio do litrażu i parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

wpuściłem rybki, po 2 tygodniach, przeżyły tylko Danio, gupiki niestety nie, ale chciałbym się przymierzyć do kupna kolejnych rybek, tylko takie pytanie, bo chcę dolać wody (woda odstawiona na 2 dni) a później kupić 4 rybki czy najpierw kupić 4 rybki a później dolać wody ale to po ilu dniach po wprowadzaniu nowych rybek ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj dojrzeć akwarium. To ważniejsze niż może Ci się wydawać. Poza tym jeśli kupujesz ryby, to kupuj ze sprawdzonego źródła. Większość sklepów należy omijać szerokim łukiem. Zwróć uwagę czy w sklepowych zbiornikach nie ma zdechłych ryb, czy nie są wymieszane wymaganiami temperatury np. Testy też by Ci się przydały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danio bez problemu, pływają i mają się bardzo dobrze, tak więc ciężko powiedzieć co się stało z pozostałymi, dlatego padły, do wody nalałem "BactoActive - żywe kultury bakterii".

Rybki które padły, chowały się i pływały do "tyłu"... przeżyły jakieś 2 dni, a Danio już się trzymają tydzień.

Ryby planuję kupować poza wszystkimi supermarketami...

Staram się już zwracać uwagę na te które kupuję...


myślałem, żeby wlać odstawioną wodę i do niej nalać "BactoActive - żywe kultury bakterii".


dobry pomysł, bo już mi zeszło troszkę tej wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pływają i mają się bardzo dobrze

Rozumiem, że zapytałeś a one radośnie odpowiedziały, że wszystko w porządku?

 

 

 

nalałem "BactoActive - żywe kultury bakterii"

Które pomagają zainicjować cykl azotowy i przyspieszają go tak nieznacznie, że wręcz pomijalnie. Szkoda kasy. Cykl nadal trwa 4 do 6 tygodni, a związku azotowe, które w czasie jego trwania narastają, są toksyczne dla ryb. Śmiertelnie toksyczne. 

 

 

 

Ryby planuję kupować poza wszystkimi supermarketami...

Byłem w dziesiątkach sklepów poza supermarketami, których nigdy więcej bym nie odwiedził. Tych dobrych jest niewiele.  

 

Do tego wspominasz, że masz sztuczne ozdoby, które nie wiadomo co uwalniają do wody. Od razu wyprzedzę pytanie i odpowiem: to nic, że kupiłeś to w zoologicznym. Ta sama sytuacja ze sztucznymi roślinkami. To nie ma nic wspólnego z akwarystyką. Kicz, tandeta i niezdrowe. Brak u Ciebie żywych roślin, które choć trochę pochłaniałyby azot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...