Jump to content

Pytania dotyczące akwarium 54


Recommended Posts

Witam :)

 

Na  przełomie sierpnia /września będę kupować akwarium  jakieś 54l.

I mam takie  pytania:

 

- Czy  zwykła komoda wystarczy pod takie  akwarium?

- Czy trzeba podstawkę pod takie akwarium ?

- Czy zwrócić ew jeszcze na coś  uwagę przy zakupie  akwarium (oprócz standardowego czy nie jest pęknięte :P)

- Czy oprócz 3 gupików(póki co) mogę dodać jakieś ryby przydenne ?

 

 

Będziemy się przenosić z akwarium 30l szału nie ma ale  większej szafki z  mężem  nie wynegocjuje.

Blat  szafki ma wymiary 80 na 37 cm. bo myślałam ew nad 60l bo  też by się zmieściło.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@1 Jaka komoda?

 

@2 Starczy podkładka pod panele albo styropian.

 

@3 Na przejrzystość szkła. Od siebie mogę polecić producenta Myciok - akwaria robią z Guardiana, w większości przypadków cena taka sama, jak Wromak, a jakość wykonania wyższa. Jeśli możesz, kup 70x27x34 - fajne wymiarowo szkiełko i ładniej się prezentuje od 60x30x30, a to tylko 9l więcej brutto.

 

@4 Z gupikami przydennych nie potrzymasz. W takim akwarium możesz próbować trzymać krewetki Red Cherry lub pokrewne, ale problem z gupikami jest taki, że one na skorupiaki polują. W 50l + możesz już mieć 6-9 samców gupika lub układ 2+5, ale nie polecam trzymania samic, bo zaraz Ci przerybią zbiornik.

Link to comment
Share on other sites

1) taka komoda jak na zdjęciu bo to u dziecka a w pokoju ma stać. Jest  duża i masywna.

2) a jak nie będzie takiej podkładki to coś się może stać przy takim nie dużym litrażu? czy lepiej dmuchać na zimne.

3)  70x27x34 - fajne wymiarowo szkiełko i ładniej się prezentuje <-- i normalnie do tego pokrywę dostane :) ? Pytanie laika ale  nie znam się. 

4) A właśnie mi się marzyły jakieś ryby przydenne :( A czemu z gupikami nie da rady ? Inne wymagania mają czy coś ? Krewetki mnie nie rajcują. A np zwykle gupiki z Endlera można trzymać? Bo chciałam jeszcze jakieś inne  rybki oprócz gupików skoro już to ciut większe akwarium wywalczyłam :P 

post-24058-0-58198700-1469454065_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@1 Raaaczej da radę.

 

@2 Podkładka to kwestia kilku złotych. Pomoże wyrównać niedoskonałości blatu i ochroni akwarium przed naprężeniami. Nie warto ryzykować.

 

@3 O ile dobrze znalazłem, to Myciok nadal robi pokrywy na wymiar swoich akwariów, ja bym tutaj w ogóle dał szyby nakrywkowe i belkę/moduły, ale to już co kto woli.

 

@4 Inne wymagania ryb przydennych - Gupik potrzebuje wody twardej, praktycznie wszystko przydenne, co by mogło w takiej żyć, zaczyna się od 100cm długości zbiornika. Gupiki możesz trzymać z wszystkimi popularnymi rybami jajożyworodnymi. Gupik i żyworódka Endlera mogą się krzyżować, więc tylko same samce, jeśli nie chcesz mieszańców.

Link to comment
Share on other sites

Powiedz jaki jest budżet na całość to coś pomyślimy, co kupić, jaki filtr, oświetlenie. Od siebie na początek dodam, że warto wziąć akwarium z szybą prostą (łatwiejsze czyszczenie + nie załamuje nienaturalnie obrazu + naprawdę lepiej się prezentuje) i nieco wyższe niż standardowe 54, dlatego polecam 60x30x35 czyli 63 litry. Miałem 54 i po odjęciu zakładki na pokrywę i usypaniu podłoża zostało mi jakieś 23cm przestrzeni.. bardzo mało, a różnica w cenie żadna. Oczywiście to jeśli nie będziesz robić pod wymiar.

 

Druga opcja to wymiar ale wtedy nie musisz tak upierać się przy pokrywie, bo akwaria odkryte z belką oświetleniową prezentują się o wiele lepiej. Do tego lekko wystający korzeń ponad taflę - to jest to :D Jeden z przykładów: http://4.bp.blogspot.com/-WCj70Hb9KYQ/UCu4ywBDANI/AAAAAAAABos/vdVlqsqO0IQ/s1600/Piotr+Dymowski+akwarium.jpg

Od razu możesz tu zwrócić uwagę na szkło - jest to Opti White a więc bardziej przejrzyste, czyste, ale też droższe, klejone silikonem bezbarwnym.

Edited by mrkojiro
Link to comment
Share on other sites

Myślę  ze max 200 zł na akwarium i pokrywę chce przeznaczyć :) Najlepiej gotowa pokrywa z oświetleniem bo na montażu to się nie znam :P 

U mnie w mieście robią akwarium pod wymiar wiec to też nie problem. ale jak nie będzie pokrywy to chyba ryby będą wyskakiwać

No nic to zostanę przy gupikach :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...