Jump to content

Uzupełnienie obsady w specyficznym baniaku [96l]


Vexatus
 Share

Recommended Posts

Czas najwyższy zabrać się za zbiornik numer 5.  :razz:  Miałem zamiar zrealizować tego typu akwarium już w zeszłym roku, ale niestety sklep nie raczył zrealizować zamówienia i nie dostarczył szkła i na zamówienie wymarzonych ryb (B. cocina) było już zbyt późno...

 

Baniak zostanie całkowicie urządzony w ciągu kilku następnych tygodni specjalnie z myślą o dzikich bettaskach, a mianowicie B. coccina. Zdjęć aż do zalania nie będzie, żeby nie psuć niespodzianki. :razz:

 

Akwarium to 96-litrowy zbiornik o standardowych wymiarach 80x30x40 cm. Do tego standardowa pokrywa z świetlówką 15W lub 18W (nie pamiętam już, bo dawno kupiłem, a nie chce mi się tyłka ruszyć i sprawdzić) 6500K. Podłoże to około 10cm warstwa drobnego piasku z niewielką domieszką brązowego żwiru. Dodatkowo trochę tego żwiru zostanie jeszcze rozsypane miejscami jako wierzchnia warstwa podłoża.

 

Aranżacja opiera się na odpowiednio ułożonej warstwie podłoża oraz sporej wielkości korzeniach. Największy z korzeni ma kształt i rozmiar fenomenalnie dopasowany do zbiornika tej wielkości i rozmiarów (pozyskany dzięki uprzejmości kolegi, który specjalnie dla mnie wyłowił go z jakiegoś bagna). Pozostałe to części jakiejś grubej opadłej gałęzi, którą moja córka znalazła kiedyś na spacerze i przytargała w jednym kawałku do domu. :razz:

 

Oprócz tego nowością (jeśli chodzi o moje baniaki) mają być dość sporej wielkości kamienie. Piszę "mają być", a nie "będą", bo jak na razie układam i przestawiam co jakiś czas niektóre elementy hardscape'u i jeszcze nie jestem do nich na 100% przekonany. Zwykle kamulce + drewno to kiepskie połączenie, ale tutaj jak na razie wygląda to całkiem nieźle.  :razz:  Muszę to jeszcze przemyśleć.

 

Dodatkowe przeszkadzajki robiące tzw. klimat to spora ilość gałęzi i liści orzecha włoskiego oraz pokruszonych łupin kokosowych (specjalnie z myślą o tym kupiłem 4 dość duże kokosy).

 

Rośliny podzielone na 3 plany. Trzeci plan to Valisneria spiralis. Drugi plan podzielony między Hygrophila corymbosa i Sagitaria natan. Pierwszy plan ogólnie ma być wolny, ale miejscami po całym akwa (także z przodu) będzie się walać także Elocharis parvula. Tak czy inaczej po jakimś czasie wszystkie rośliny oprócz nadwódki zaczną atakować przednią szybę.  :razz:  Na korzeniach będzie dodatkowo nieco mchu - nie wiem jaki to dokładnie mech, bo się na nich nie znam :razz:

 

Obsada zwierzęca to przede wszystkim wspomniane wyżej B. coccina. Spokojnie powinien zmieścić się układ 2+4 albo podobny. Dodatkowo dno mają zasiedlić piskorki, a cały baniak dodatkowo będzie zainfekowany moimi kochanymi ślimakami.  :razz:  Od początku był taki plan i tego zamierzam się trzymać.

 

Jeśli ktoś ma jakieś sugestie albo pomysły to jestem otwarty na propozycje względem obsady - zastanawiam się czy jeste sens dorzucać tutaj jeszcze jakiegoś zwierza... 96 litrów to całkiem sporo - B. coccina są małe, piskorki zasuwają głównie po dnie i siedzą w kryjówkach, a ślimaki w sumie można pominąć. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł na jakiegoś dodatkowego zwierza pasującego do takiego układu to czekam na propozycje. :razz:

 

Na zakończenie dodam jeszcze, że dzisiaj pojechałem do jednego z zoologów po rośliny i przez przypadek natknąłem się na Pangio oblonga (czarne piskorki).  :razz:  Kupiłem od razu wszystkie, które sklep miał na stanie - niestety tylko 4 sztuki. Siedzą sobie teraz w zbiorniku kwarantannowym. Nie spodziewałem się, że znajdę tą konkretną odmianę.  :razz:  Potraktuję to jako znak, że czas najwyższy na dokończenie i zalanie tego akwa, co mam nadzieję nastąpi najpóźniej na początku sierpnia. :razz:

Link to comment
Share on other sites

Jeśli twoje betty mają wymagania typu miękko i kwaśno to może amandy? Świetne malutkie rybki. Corymbosa na 2 plan wydaje mi się słabym pomysłem, istny chwast który szybko zacznie zarastać front. Pomijając te propozycje ciężko się odnieść bez fotek więc czekam na rozwój wydarzeń.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

Razbory T. hengeli lub T. espei powinny się wpasować w ten klimat. :) W sumie to samo można powiedzieć o wszelakich mikrusach z rodzaju Boraras. Jak stawiasz na rzadkie gatunki, to Rasboroides vaterifloris, ale czy to w PL da radę dostać to już inna bajka. :D

Link to comment
Share on other sites

Dhuz dobrze radzi boraraski, ale ja bym poszedł w te najmniejsze tzn. Boraras brigittae. Parametrami się wpasowują, a w takim zbiorniku i przy pozostałej obsadzie to ławica 30 brigitek optycznie powiększy akwarium.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pomijając te propozycje ciężko się odnieść bez fotek więc czekam na rozwój wydarzeń.

 

Fotek nie ma i jeszcze przez najbliższy miesiąc nie będzie - akwa będzie zalane dopiero na początku przyszłego miesiąca.

 

 

 

Jak stawiasz na rzadkie gatunki, to Rasboroides vaterifloris, ale czy to w PL da radę dostać to już inna bajka.

 

Nie zależy mi na posiadaniu jakiegoś szczególnie rzadkiego gatunku tylko dla samego faktu posiadania. :razz: Chodzi mi głównie o to, żeby się zwierz wpasował lub choć bardzo zbliżył zasięgiem występowania do tej części Sumatry, w której żyją B. coccina.

 

 

 

Dhuz dobrze radzi boraraski, ale ja bym poszedł w te najmniejsze tzn. Boraras brigittae.

 

Te borneańskie maleństwa by się na upartego nadawały. :razz:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Tu daje linka do GBIF'owej listy gatunków karpiokształtnych na tamte rejony.

 

Dziękuję za link. Mam już taki mętlik w głowie, że obecnie plan wygląda tak: złożyć do kupy baniak >>> zalać baniak >>> zainfekować baniak ślimakami >>> wpuścić ryby dwóch wybranych gatunków i na jakiś czas zapomnieć, że może tam pływać coś jeszcze... Przedawkowałem ostatnio Sumatrę i Borneo... :razz:

 

Tak przy okazji - ktoś się orientuje czy poszczególne gatunki piskorków krzyżują się z sobą?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...