Skocz do zawartości

Prawidłowa kolejność wkładów filtracyjnych


Matek33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czytając sporo na forum zgłupiałem i sam nie wiem jaka powinna być prawidłowa kolejność wkładów filtracyjnych od dołu.

Zawsze byłem przekonany ze najpierw należy oczyścić wodę mechaniczne stosując od dołu gąbkę ( o większej przepuszczalności żeby znacząco nie zmniejszyć przepływu wody) następnie złoże biologiczne do prawidłowej filtracji biologicznej, rozwoju bakterii tutaj im lepsza porowatość tym lepiej?? Mowa oczywiście o ceramice lawie lub kermazycie i od góry gąbka + wata dla wyłapania najdrobniejszych zanieczyszczeń.

Jednak większość od samego dołu daje ceramikę i dopiero później gąbki znów ceramikę czy tam lawe bądź kermazyt dalej gąbki i watę.

Może ktoś mi wyjaśnić dlaczego tak a nie inaczej i jakie rozwiązanie jest lepsze i dlaczego????????

Stosując ceramikę od dołu zapycha się ona zanieczyszczeniami przez co zmniejsza się powierzchnia dla rozwoju bakterii czego następstwem jest nie wydajna filtracja biologiczna (ceramika nie działa w 100%) zgadza sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Eheim w filtrach z wyższej półki daje taki układ wkładów:

- prefiltr z gąbki,

- złoża na bakterie,

- wata.

 

U siebie (112l) stosuje taki i dorzuciłem jeszcze na koniec JBL Symec Micro włóknina z mikrowłókien.

Woda kryształ, parametry wody bardzo dobre.

W takim układzie moim zdaniem jest to dopiero pełny filtr i biologiczny i mechaniczny.

 

Próbowałem przez kilka dni z wyciągniętą watą i włókniną i czystość wody pogorszyła się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...