Jump to content

Problem z PH


bandejj
 Share

Recommended Posts

Więc zacznijmy od początku, akwarium ma 4 tygodnie od zalania, wielkość 450l substrat basic plus jbl (7 litrów) podłoże żwirek kwarcowy, oświetlenie 2x80w t5. Od jakiegoś tygodnia zamieszkują je krewetki rc, ślimak helenka, helmet i ampularia. Cykl azotowy zakończony już po 2 tyg. Jeśli chodzi o parametry 2 tyg temu miałem wysokie gh na pozmiomie 19 nie wiem skąd, ale ze względu na to, że dysponuje ro, zrobiłem podmianę i znacznie spadło do 14. 2 dni temu zrobiłem podmiane 150litrów na czyste ro ponieważ mam zamiar wpuścić kiryski, ramirezki i piskorki. Gh znów spadło i wynosi 10 kh-7 a test ph zooleka nadal pokazuje ciemnoniebieski kolor co oznacza, że około 8 (niestety nie mam szablonu i porównuje ze zdjęciem z neta) O co tutaj chodzi? Podłoże i skałki jakie mam w akwa sprawdzałem już w wodzie ro i one na pewno nie zatwardzają. Na powierzchni wody widzę coś takiego: czyżby to miało jakiś wpływ? W niedzielę mam zamiar wpuścić rybki .

post-23936-0-97223800-1463729938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zbijaj dalej KH, 7 to wciąż dość wysoko, zeszłabym do 4-5, wtedy można manewrować, samo zbicie KH nie gwarantuje znacznego spadku pH, powoduje tylko, że masz możliwość je zbić. Możesz chcieć nie dodawać czystego RO, a RO przepuszczone przez torf.

Link to comment
Share on other sites

Co do tych wartości to liczymy krople wpuszczone czy krople wpuszczone od momentu zabarwienia wody? Bo to jednak różnica 2 wartości. Ro przez torf? tzn jeden z wkładów wymienić na torf czy później już po uzyskaniu?

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie krople od samego początku liczysz. Jak już przepuścisz wodę przez RO, to taką KH=0, GH=0 przepuszczasz przez torf i momentalnie spada pH :D

Edited by yuurei
Link to comment
Share on other sites

Wszystkie krople od samego początku liczysz. Jak już przepuścisz wodę przez RO, to taką KH=0, GH=0 przepuszczasz przez torf i momentalnie spada pH :D

No ok, ale jak przepuszczam ?:D w sensie do wiadra torf i woda ro? Z reszta po takiej podmianie to ph powinno troszkę się chyba zmniejszyć a ja większej różnicy nie widzę. Myślałem, że może jakiś wkład w filtrze, ale tam mam gąbkę, wełnę, lawę x2 i ceramikę. Skąd się to bierze ?  :wsciekly:  :wsciekly:  :wsciekly:  :wsciekly:

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem z nieznajomosci chemii, pH, buforow itp. Pomierz dokładnie parametry to będzie Ci łatwiej. Wsadziłes sporo kasy w akwarium dołożyć jeszcze parę złotych na testy ze skala barwna ;), poczytać zanim wpuscisz ryby jest taniej i mądrzej. Woda ma za duzo buforu. Nie widzę dokładnie co tam jest na wodzie ale to albo film bakteryjny albo sole wapnia. Przy takim gh to raczej nie wapń.

Stabilizacja pH zajmie Co jeszcze kilka dni. Raczej bym poczekał z rybami...

 

Edited by michal_n
Link to comment
Share on other sites

Bo woda przy KH = 7 naturalnie będzie miała pH około 7,8. Ja bym na Twoim miejscu zbił GH do jakichś 5, a potem zakwasił jakimś mocnym kwasem(tylko nie stężonym) nieorganicznym. Przy czym próby prowadzić na wodzie do podmianek. Dodam, że pomiary tego co się właściwie stało najlepiej prowadzić nawet po dobie od dodania kwasu. Bodaj w kalkulatorze zulixa jest tabelka do przybliżonych obliczeń.

Link to comment
Share on other sites

Mam testy jbl combiset tylko tam test ph jest ogolny tzn przedzial 3-10 więc jest mało dokładny dlatego kupiłem zooleka 6-8, ale niestety nie mam szablonu i po zdjęciu w necie widzę, że jest podobne do 8.Chemii żadnej nie stosowałem do akwarium , jedynie nawozy dla roślinek azot, potas,carbo, fosfor i żelazo. O co chodzi z tym buforem? 

Link to comment
Share on other sites

Kwas po dodaniu przeraguje z węglanami(kh) i PH znacząco się nie obniży bo nie będzie w wodzie jonów H dodatnich. Więc KH zachowuje się jak bufor. Kiedy węglany się skończą pH nagle spada bardzo ostro w dół bo nie ma co już buforować jonów wodoru.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

W pierwszym poście jest napisane żwirek kwarcowy, to mnie zmyliło. Zwracam honor :)

Co do tego torfu to poczytaj pod hasłem armatka torfowa. Spodziewaj się potem, że woda zrobi się żółta.

Co do lania kwasów nieorganicznych, to nigdy tego nie stosowalem, ale wydaje mi się, że one bardzo podbiją przewodność wody - musisz poszukać jak wyglądają wymagania ryb pod tym względem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...