Jump to content

świetlówki T5 czy ledy?


Kleopatra
 Share

Recommended Posts

1. Wymiary akwarium: 56x30x40;

2. Oświetlenie: obecnie są zamontowane paski led w silikonie chyba 3528 jak się nie mylę, ok 4 metry, które po przeliczeniu dają około 19W światła,kolor biały zimny;

3 Zbiornik po restarcie w grudniu ubiegłego roku; podmiany co około 2 tygodnie jakieś 15 litrów +/- ; temp. 25 stopni;

4. Flora: anubias barteri nana, Echinodorus macrophyllus, żabienica hybrydowa nazwy nie pamiętam, Vallisneria asiatica, mech jawajski, trochę rzęsy;

5. Fauna: neon inessa 2x ( pozostałość po zbiorniku mojej teściowej), neon czerwony 7x, glonojad, pielęgniczka ramireza- para;

6. Nawożenie: CO2 z butli, kulki gliniano torfowe plus Tetra Crypto tabletki pod korzenie, Carbo i potas 1ml dziennie i Tetra Planta Min 2 ml co drugi dzień;

7. Podłoże zwykły żwir kwarcowy; dekoracje korzenie;

8. karmienie: raz dziennie dostają rozmrożoną dafnie lub zmielone serca z indyka z szpinaczkiem

9. Filtr wewnętrzny Aquael  uni filter 500 UV

 

Sedno sprawy, a mianowicie, przy obecnych paskach led zatopionych w silikonie rośliny żyją ale b. słabo rosną. Zastanawiam się czy dokupić do tego co jest obecnie w oświetleniu Led Tube z firmy Aquael 6W Sunny, czy też zrobić nową pokrywę i zamontować w niej świetlówki T5? a jak świetlówki to jakie i ile ich na ten baniak?

 

 

 

 

post-13417-0-82665600-1461929888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bo masz najsłabsze możliwe ledy - jeśli paski to tylko 5630/5730/7020, jakieś takie. Akwarium ma prawie 70l, jeśli oczekujesz spektakularnych efektów, to dodanie jednej led tube nie uratuje sprawy. W T5 potrzebujesz jakieś 30W (albo więcej, skoro już nawozisz wszystkim).

Link to comment
Share on other sites

Bo masz najsłabsze możliwe ledy - jeśli paski to tylko 5630/5730/7020, jakieś takie. Akwarium ma prawie 70l, jeśli oczekujesz spektakularnych efektów, to dodanie jednej led tube nie uratuje sprawy. W T5 potrzebujesz jakieś 30W (albo więcej, skoro już nawozisz wszystkim)

Po nawożeniu i dozowaniu CO2 żabienica hybrydowa rośnie w miarę, nawet podwoiła swój wzrost, anubias też daje radę, tylko reszta jakoś mizernie. z T5 tez u mnie na mieście problem, nigdzie nie ma, chyba że na zamówienie, jedynie t8 są dostępne; dlatego jak już pchać się w świetlówki to jakie dać? same dzienne? nie chcę cukierkowej poświaty.

Link to comment
Share on other sites

Ja preferuję 6500+8500 pół na pół, niektórzy mówią, że to dość cukierkowe, więc możesz woleć 6500+10000 wtedy jest dość niebieskawo. Chociaż jak już masz pokrywę z ledami to może warto po prostu pomyśleć o wymianie pasków na jakieś lepszej jakości ;-)

Link to comment
Share on other sites

ok, i jeszcze tylko jedno pytanie, jeśli chodzi o ledy, czy 2 metry tej 5630 wystarczy? z tego co czytałam na necie moc na 1m to ok 18W więc w sumie wyszło by ok 36W czy trzeba więcej, bo z tego co się orientuje dają one światło punktowe, czy trzeba więcej? Dodam, że mam je przykryte dodatkowo plexi bezbarwną, aby ograniczyć dostanie się wilgoci do minimum.  Więc jak mam odcinać klej to już lepiej zrobić raz a dobrze :)

Link to comment
Share on other sites

One dają jakieś 1000 lumenów na metr. Jak chcesz mieć mocne światło, to sensownie byłoby celować nawet w 50 lm/l, czyli jakieś 3500. Wychodziłoby bardziej 3-4 metry.

Oczywiście zakładając, że tych starych se pozbywasz.

Edited by yuurei
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...