Skocz do zawartości

Podłoże? Ziemia, piasek, żwir, substrat.


Matek33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po dłuższej przerwie planuje odpalić swoje 200l akwarium jednak zanim to zrobię chciałbym odpalić na rozgrzewkę 30l (40 x 30h x 25), a wiec do rzeczy jeśli chodzi o akwarium 30l to oświetlenie będzie pochodzić z dwóch naświetlaczy 10W 6500K wyjdzie około 47Lm/l wody filtr kaskada 600l/h . Ryb nie planuje, akwarium typowo roślinne , rośliny wymagające  zarówno ukorzenione jak i czerpiące wartości odżywcze ze słupa wody. No i tu w końcu pytanie jakie podłoże zastosować naczytałem się o tych podłożach jak głupi i zgłupiałem :P  sam ni wiem co zastosować.

 

1) Myślałem o ziemi ogrodowej bez nawozów (najzwyklejszej) + kulki Gt w ziemie + żwir czarny bazaltowy o frakcji 2-3mm,

2) Piasek + kulki Gt w ziemie + żwir czarny bazaltowy o frakcji 2-3mm,

3) żwir czarny bazaltowy o frakcji 2-3mm + kulki Gt w miejsca gdzie będą wymagające rośliny

4) Po prostu substrat + żwir czarny bazaltowy o frakcji 2-3mm + po jakimś czasie 2-3miesiace kulki Gt w miejsca roślin wysoko wymagających

 

Nie wiem czy ma to jakiś najmniejszy sens ładowanie kulek Gt w ziemie ?? Bo ziemia sama w sobie mimo ze najzwyklejsza i bez nawozów to jednak sama w sobie ma wartości odżywcze tym bardziej na początku przez pierwsze miesiące istnienia akwarium?? Jeśli się mylę to mnie poprawcie ;)

 

Jak z glonami przy zastosowaniu ziemi? Słyszałem ze zbiornik podczas dojrzewania jest bardzo niestabilny a w późniejszym czasie ni stad ni znikąd może wystąpić atak glonów wywołany właśnie ziemią? Jak z klarownością wody rozumiem ze wszelkie przesadzanie odpada w trakcie pracy akwarium ( no chyba ze delikatne wyciąganie i odcinanie korzeni)

 

Warstwę ziemi około 2cm należy przysypać warstwa żwiru około 6cm? Rozumiem ze ziemia nie może się dostać do słupa wody...

 

Jeśli chodzi o piasek oczywiście zwykły tani  z OBI :D jaka warstwa? Żeby nie wydostawał się na żwir ? 3cm piasku + na to 6cm żwiru będzie okej???

 

A może nie kombinować i zastosować tak jak dotychczas żwir i w to kulki Gt czy tam pałeczki?

 

Jeszcze zostaje sprawa substratu rozumiem ze tutaj byłby złoty środek kupić dobry substrat typu ADA czy jak tam się to nazywało i mieć po problemie tylko właśnie czy jest warto ładować tyle kasy w podłożę które tak naprawdę może być ( ziemią z kulkami Gt)???  Jeśli rzeczywiście jest na tyle dobre to myślę ze był bym w stanie zapłacić za takie podłoże,   mowa tu oczywiście o podłożu do akwarium zasadniczego 200l pewnie koszt był by tu spory zakres 300-400zł + tylko czy warto wydawać kasę . Osobiście nie lubię być naciągany i wydawać wartość sumy za produkt który nie jest w ogolę tego wart. 

 

No i teraz co byście wy doświadczeni akwaryście mi doradzili?? Podłoże na które się zdecyduje (mam nadzieje ze wy mi w tym pomożecie) będę stosował "testował" :PP w akwarium 30l które później chciałbym ( jeśli wszystko będzie przebiegać bez większych "nasileń") zastosować w akwarium zasadniczym 200l odnośnie światła w 200l będzie około 0,8W/l tradycyjnego przelicznika oczywiście butla jest CO2 + mikro makro do słupa wody.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ziemię, to polecam jednak przykryć ją piaskiem - mniej się przedostaje substancji do słupa wody, lepiej ją przygniata. Kulki w gruncie rzeczy możesz dodać do ziemi, nie wiem, czy przyniosą jakieś wymierne efekty, ale kosztują grosze, a może troszkę pomogą :) Substraty... niektórzy chwalą, niektórzy wyklinają, na pewno na ziemi można postawić równie piękne akwarium, więc chyba nie warto przepłacać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mogę Ci napisać o podłożu jakie od ponad trzech tygodni mam eksperymentalnie w akwarium :

Niedaleko mnie prowadzą głębokie wykopy , znalazłem hałdy piachu gliniastego oraz ilastego z jakiegoś powodu sypali osobno .

Wziąłem dwie duże doniczki balkonowe na samo dno wrzuciłem po cztery kawałki twardych kawałków

gliny ziemie ogrodową zmieszałem z wyżej wymienionymi piaskami , niemal w równych ilościach

potem dodałem jeszcze trochę samej ziemi .

Zasypałem glinę warstwą około 4cm na to piasek 3cm i 1cm żwirku 1-3mm w to powbijałem głęboko

pałeczki nawozowe (do kwiatów doniczkowych)

Rośliny szaleją , Eleocharis parvula (ponikło maleńkie) nie protestuje nawet „mały heniek” na tym robi spore postępy .

Pamiętaj by ziemie przysypać grubą warstwą piasku ziemia nie może się przedostawać do słupa wody ,

żwirek dałem by ryby nie przemieszczały , wykopywały piasku .

post-21256-0-08743200-1460766835_thumb.jpg

post-21256-0-64861400-1460766880_thumb.jpg

post-21256-0-79370800-1460766961_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...