Skocz do zawartości

Dodatkowe oświetlenie do pokrywy. Pytania


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pokrywę do akwarium 300l (120x50x50) ze standardowym oświetleniem 2x30W.

Chciałbym dołożyć trochę W dla roślin. Chce mieć mało wymagające rośliny ale wydaje mi się że 2x30W to zbyt mało i mam plan dołożyć jedną lub dwie świetlówki T5.

I tutaj moje pytanie ile i jakie świetlówki najlepiej dołożyć, chodzi czy jedną czy dwie świetlówki i o jakiej mocy najlepiej?

I drugie pytanie, jakie świetlówki wtedy najlepiej zamontować chodzi o nazwy lub barwy? Oczywiście te dwie oryginalne T8 też idą do wymiany więc na jakie je wymienić i jakie nowe zamontować?

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz prosto i tanio - wszystkie świetlówki wymień na jakiekolwiek z oznaczeniem 865. Jeśli chcesz coś ambitniejszego, to pół na pół z jakimiś 8500K (np. sylvania grolux), ale nie jest to konieczne. Zakładając, że nie planujesz butli, ani nic takiego, to pewnie warto dążyć do czegoś koło 0,4W/l, czyli chcesz dołożyć drugie tyle. Mniej więcej zapewni Ci to dodatkowo jedna 54W (115 cm) T5 lub trochę z nadmiarem 2x39W (85 cm). Zaletą 54W jest jej większa długość, więc nie będzie niedoświetlonych boków akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz prosto i tanio - wszystkie świetlówki wymień na jakiekolwiek z oznaczeniem 865. Jeśli chcesz coś ambitniejszego, to pół na pół z jakimiś 8500K (np. sylvania grolux), ale nie jest to konieczne. Zakładając, że nie planujesz butli, ani nic takiego, to pewnie warto dążyć do czegoś koło 0,4W/l, czyli chcesz dołożyć drugie tyle. Mniej więcej zapewni Ci to dodatkowo jedna 54W (115 cm) T5 lub trochę z nadmiarem 2x39W (85 cm). Zaletą 54W jest jej większa długość, więc nie będzie niedoświetlonych boków akwarium.

Czy aby napewno tak prosto i tanio ?

 

Chyba się już zorientowałeś że założenia teoretyczne czasem nie pasuje do praktycznych .

Masz zbiornik 120cm więc nijak tam nie wkomponujesz świetlówek o tej długości .

W mojej 120-stce miałem aluminiową pokrywę z koroną i belką Aqua-Boro z dwiema świetlówkami

SYLVANIA GROLUX/ AQUASTAR 36Watt 105cm – świetlówki te są dosyć nietypowe więc i cena za nie

jest wyższa .

Za Grolux musisz liczyć od 50 do 70zł (w zależności czy wysyłka)

Za Aquastar musisz liczyć od 60 do 80zł (w zależności czy wysyłka)

Te same 30/45watt 90cm od 25 do 45zł

Do tego stateczniki -(raczej elektroniczne bez starterów)

 

Możesz wybrać opcję 105cm o mocy 36watt ale tu niewiele zyskujesz co do mocy i $

 

Dokładając kolejne dwie z tych samych co masz wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem .

Nie wiem jaką masz pokrywę ale jeśli to „wydmuszka” ta plastikowa + 90-siątki świetlówki to od razu Ci powiem że latem „ugotujesz” zarówno rośliny jak i rybcie ;-) .

Więc zostaje wziąć pod uwagę z dwa wentylatory (PC) 120mm 12V które odpowiednio umieszczone w pokrywie

coś dadzą .

Niestety pokrywy zamykane zatrzymują ciepło wew.

Śmiało mogłeś sobie kupić ładną podwieszaną aluminiową lampę z 4x54watt tu nie ma problemu z pomieszczeniem świetlówek 120cm i temperaturą .

Lub „spłodzić samemu - DIY” w tym kierunku taniej by wyszło ;-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie pół roku temu odeszłam od 6500K + 10000K i jestem bardziej zadowolona z 6500K + 8500K, więc jest to kwestia preferencji. Gdzieś można znaleźć porównanie jak wygląda akwarium oświetlone różnymi połączeniami barw. Zobacz sobie, co Ci najbardziej odpowiada, bo ile ludzi tyle opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam standardową pokrywę ze świetlówkami 90cm 2x30W.

Co do temperatury w lato to jestem tego świadomy, dlatego też niema problemu jeśli chodzi o zamontowanie wiatraczków(już kiedyś takie montowałem w 120-stce).

I teraz mam dylemat bo rzeczywiście zmierzyłem dzisiaj wszystko i świetlówka 115cm się tam nie zmieści...

I teraz tak, to że mam 2x30W to zostanie ale co dołożyć? Przypominam że na początek zależy mi na mało wymagających roślinach.

*Czy dołożyć świetlówkę T5 90cm- 45W i wtedy bym miał 0,35W/l.

*Czy może dać 2x39W T5-85cm, ale wtedy będzie już 0,46W/l.

*A może dołożyć T8? np. 2x30W 90cm? I wtedy by było 0,4W/l?

Co najlepiej dołożyć i wtedy jakie barwy świetlówek zastosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "strzelaj z kija" dołuż 2x45 watt i tak nie świecisz ciągle całą mocą w roślinnym .

Podłącz to sobie na oddzielnych włącznikach będziesz miał jakąś reg mocą i barwą swiatła .

Jak Cię glony dopadną włączysz 2 lub 3 z zestawu nawt jak wyjmiesz jedną 45w i dasz w to miejsce 

30w o barwie mniej przyswajalnej przez rośliny np najtańsze świetlówki o barwie 2700k / 4000k 

to lumenów ubędzie a kolory skorygujesz resztą .

Z czsem dokupisz Co2 wymienisz te dwie 30-stki na 45w i będzie "zielona dzicz" spokojnie akwarystyka to 

cierpliwość ;-)

(sory za byki nie cierpie tabletów)

Edytowane przez Grześ_95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żeby dać 2x45W ale włączane osobno to muszę dać dwa osobne stateczniki

 

Cześć

Tak dokładnie ale nie jest to skomplikowana sprawa , finansowo również nie jest źle.

Spokojnie na statecznikach masz narysowany prosty schemacik podłączeń zaletą

stateczników elektronicznych jest brak starterów mniej się grzeją .

Do tego jak dobrze pokombinujesz to zamontujesz je poza pokrywą (wnętrze) coś na podobieństwo

lamp UV-C .

Edytowane przez Grześ_95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zasilacz ma napięcie wyjściowe takie samo jak napięcie zasilania wiatraka to podpinasz wiatraki równolegle, a wydajność prądowa zasilacza powinna być większa niż suma prądów obciążenia. Nie polecam kupować zasilacza na styk.

 

With mobilephone sent.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem takie 8x8cm zamontować.

Ma ktoś może schemat takiego podłączenia? Jaki zasilacz jest potrzebny?

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Cześć ,

Naprawdę wyobrażasz sobie trzy wiatraki osiemdziesiątki wyjące na 12v w pokrywie ?

A ich wydajność przy niewielkich śmigłach , pamiętaj że to nie „PC” i taki wentylator nie będzie

dmuchał w kawałek radiatora 80x80mm .

Rób jak sądzisz ale masz „dar w komplikowaniu sobie życia” , masz „kawał” pokrywy co Ci

nie pozwala zamontować dwóch czy czterech na prawdę o wiele cichszych w pracy wentylatorów 12mm które „puszczone nawet na 6V zrobią więcej roboty niż 80-dziesiątki na 12v .

Bez zbytnich kombinacji bierzesz najtańszy stary zasilacz z „PC” wycinasz co zbędne (ilość kabli)

po złączeniu jasno zielonego kabelka z czarnym zasilacz włącza się i masz do dyspozycji 150 czy 200watt.

W połączeniu z prostym regulatorem napięcia nasz płynne sterowanie oświetleniem nocnym czy inne,

przewody w zasilaczach : Zielony+Czarny ON / OFF ,

czarny/żółty 12v ,  czarny/czerwony 5v ,  czarny/pomarańcz 3,3v w sam raz na oświetlenie nocne 

czy właśnie wentylatory .

post-21256-0-81700300-1459320198_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nie ma problemu w zamontowaniu 2 czy 3 wentylatorów 12mm. Tak po prostu pomyślałem tylko o 8 myślałem że aż takiej różnicy nie ma między nimi. A możesz podać jakiś schemat dokładny jak zainstalować te wentylatory w pokrywie? W sensie jak je podłączyć?

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...