Skocz do zawartości

Wybór podłoża


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z akwarystyką zaczynam dopiero przygodę. Praktycznie każdą wolną chwilę spędzam w internecie, trochę jeżdżę po sklepach ale mam ograniczone możliwości bo mieszkam daleko od miasta. Niestety im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie.

Zakupiłam nowe akwarium Aquael Leddy 75x35x40, oświetlenie Led 16 W, filtr ASAP 500.

W tym tygodniu planuję zalać je wodą. Teraz zastanawiam się na wyborem podłoża, wiem, że jest ono uzależnione od obsady z którą również mam problem.

Bardzo podoba mi się coś takiego, szczególnie chodzi mi o kolor.

http://allegro.pl/brazowy-zwirek-kwarcowy-2-4mm-1-9kg-jakosc-i5137899970.html

Czy to dobry wybór?

Ryby chciałabym większe, kilka sztuk, duże wrażenie zrobił na mnie Ziemiojad Czerwonogłowy, Garbacz Hełmiasty, myślałam również o Piskorkach Kuhla.

W akwarium chciałam minimalną roślinność, większy korzeń, kokos z mchem.

Proszę o porady pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ziemiojad Czerwonogłowy, Garbacz Hełmiasty

Odpada, za małe akwa.

W takim zbiorniku większych ryb terytorialnych, niż 6-7cm nie ma sensu. Jeśli chcesz pielęgnicowate, nastaw się raczej na spokojniejsze pielęgniczki - a te potrzebują miękkiej i kwaśnej wody.

 

 

Bardzo podoba mi się coś takiego, szczególnie chodzi mi o kolor. http://allegro.pl/br...5137899970.html

Przerost formy nad treścią. Miałem farbowane podłoże - w moim przypadku czarne - lepiej i naturalniej wygląda zwykły piasek kwarcowy. Np. ZEW do piaskownic sprawdza się idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpada, za małe akwa.

W takim zbiorniku większych ryb terytorialnych, niż 6-7cm nie ma sensu. Jeśli chcesz pielęgnicowate, nastaw się raczej na spokojniejsze pielęgniczki - a te potrzebują miękkiej i kwaśnej wody.

 

 

Dziękuję za odpowiedź.

Co do wody trochę teraz poczytałam i jednak dam sobie spokój z pielęgniczkami, nie poradzę sobie z wodą. Zaleję zbiornik odczekam dwa, trzy tygodnie i zrobię testy. Wodę mam ze studni głębinowej i nie wiem jakie będą wartości.

Czy jest możliwa obsada z większymi rybkami ale mniej wymagającymi?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Liza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamów sobie testy kropelkowe GH, KH i pH (mogą być z Zooleka), naprzód też NO2 (też z Zooleka) i NO3 (tutaj już JBL/Sera) - będą potrzebne do zbadania wody (to pomoże określić co w ogóle możesz trzymać), a potem do monitorowania dojrzewania i prowadzenia akwarium.

 

Generalnie ze studni woda będzie twarda, co mocno ogranicza możliwości wyboru gatunków w tej wielkości akwarium. Z większych ryb przemyśl żyworódki - zmienniaki wielobarwne/plamiste, czy ksenotoki.

 

Moooże udałoby się w czymś takim urządzić zbiornik z rybami Tanganiki - parka/harem muszlowców, ale wtedy licz się z pustym akwarium, bo tylko to ryby terytorialne i wiele ich nie potrzymasz.

 

Ciekawą opcją jest ślepczyk jaskiniowy - sporej wielkości kąsaczokształtny (~7-8cm), nie potrzebuje światła, ani roślin. Takie akwarium to minimum, w którym bym ta rybę rozważył - poniekąd to tylko 75cm długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamów sobie testy kropelkowe GH, KH i pH (mogą być z Zooleka), naprzód też NO2 (też z Zooleka) i NO3 (tutaj już JBL/Sera) - będą potrzebne do zbadania wody (to pomoże określić co w ogóle możesz trzymać), a potem do monitorowania dojrzewania i prowadzenia akwarium.

 

Generalnie ze studni woda będzie twarda, co mocno ogranicza możliwości wyboru gatunków w tej wielkości akwarium. Z większych ryb przemyśl żyworódki - zmienniaki wielobarwne/plamiste, czy ksenotoki.

 

Moooże udałoby się w czymś takim urządzić zbiornik z rybami Tanganiki - parka/harem muszlowców, ale wtedy licz się z pustym akwarium, bo tylko to ryby terytorialne i wiele ich nie potrzymasz.

 

Ciekawą opcją jest ślepczyk jaskiniowy - sporej wielkości kąsaczokształtny (~7-8cm), nie potrzebuje światła, ani roślin. Takie akwarium to minimum, w którym bym ta rybę rozważył - poniekąd to tylko 75cm długości.

Dziękuje bardzo:)

Idę czytać o rybkach o których napisałeś i o innych propozycjach obsady na forum, jeszcze jedno pytanie kiedy mam zrobić pierwsze testy?

pozdrawiam lizka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę pod kątem GH, KH i pH testujesz po pobraniu próbki z ujęcia, które chcesz stosować. NO2 i NO3 zaczynasz testować w 2-3 tygodniu dojrzewania akwarium po zalaniu.

Znalazłam badania wody z sanepidu mojej studni głębinowej, wiec jest tak:

pH - 8,19

Amoniak mg/dm³ - 0,11

Azotany mg/dm³ - 0,30

Azotyny mg/dm³ - 0,008

Twardość ogólna mg/dm³ CaCO3 - 96

Twardość ogólna mval/dm³ - 1,92

 

Z tego co rozumiem, woda jest zasadowa i miękka?

Edytowane przez Liza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... wodę masz 'miękką' i zasadową. :P Ciekawi mnie KH. Przydałoby się zbadać testami kropelkowymi, bo póki co to parametry raczej pod Malawi, a w takim szkiełku na ten biotop za mało miejsca jest. 0.5 pH niżej i możnaby pomyśleć o ślepczykach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... wodę masz 'miękką' i zasadową. :P Ciekawi mnie KH. Przydałoby się zbadać testami kropelkowymi, bo póki co to parametry raczej pod Malawi, a w takim szkiełku na ten biotop za mało miejsca jest. 0.5 pH niżej i możnaby pomyśleć o ślepczykach.

ślepczyki mi się nie podobaja:(

Zrobię tak zaleje i urządzę zbiornik, zrobię testy podam parametry i wrzucę zdjęcie. Jeszcze trochę poczytam i zobaczymy.

pozdrawiam liza

Edytowane przez Liza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wode 'ze studni' masz poprowadzoną przez kran, to zawsze możesz kupić sobie filtr RO i szykować sobie wodę, jaką tylko potrzebujesz.

Mąż mnie zabije, nie dość, że cały czas siedzie w necie to jeszcze koszty cały czas wzrastają.

Poza tym przy miękkiej wodzie nie powinnam używać piasku czy żwiru wapiennego?, tylko  żwiru kwarcowego, jak to piszą na allegro że nie zmieniają parametrów.

Co zrobić żeby obniżyć pH wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie planuje Malawi/Tanganiki, nie używa się piasków wapiennych, a żwiry w akwarium to w większości przypadków niewypał. Piasek starczy taki do piaskownic - np. ZEW z obi. Mam u siebie i nie zamieniłbym w sumie na żaden inny.

 

pH możesz obniżać wywarem z szyszek - ale nie wiesz, czy u Ciebie to coś da, bo jeśli masz wysokie KH, to... no nie poszalejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie planuje Malawi/Tanganiki, nie używa się piasków wapiennych, a żwiry w akwarium to w większości przypadków niewypał. Piasek starczy taki do piaskownic - np. ZEW z obi. Mam u siebie i nie zamieniłbym w sumie na żaden inny.

 

pH możesz obniżać wywarem z szyszek - ale nie wiesz, czy u Ciebie to coś da, bo jeśli masz wysokie KH, to... no nie poszalejesz.

Dzisiaj kupię test i napiszę wieczorem. Zobaczymy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, ale nie podoba mi się... :)

Zakupiłam już tamten ale o drobniejszej granulacji....

pozdrawiam


Dzisiaj kupię test i napiszę wieczorem. Zobaczymy.

niestety nie udało mi się dziś tych testów zakupić, ale jutro kolejna próba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... wodę masz 'miękką' i zasadową. :P Ciekawi mnie KH. Przydałoby się zbadać testami kropelkowymi, bo póki co to parametry raczej pod Malawi, a w takim szkiełku na ten biotop za mało miejsca jest. 0.5 pH niżej i możnaby pomyśleć o ślepczykach.

Witam

Dzisiaj wybrałam się na giełdę akwarystyczną i zakupiłam potrzebne mi rzeczy, poza tym to co zobaczyłam i podejście sprzedawców przeszło moje wyobrażenie. Ryby w słoikach, oczywiście wszystko można mieć, jakie testy? kto chce się w to bawić? ważna jest tylko kasa i jak największy utarg.

Dziś zalałam akwa, kupiłam rośliny podobno małowymagające, zrobiłam testy.

NO3,NO2-0

GH- 6

KH-6

pH- 6,4-6,8

Edytowane przez Liza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne pH, KH i GH jesteś pewna? Rzadko trafia się woda, w których są równe, ale może faktycznie :) Co do NO2 i NO3 to w świeżo zalanym akwarium takie będą, za parę dni zaczną skakać ;)

Witam

Kupiłam testy paskowe, studnia jest głębinowa 35 m, wyniki z sanepidu są trochę inne wiec nie wiem już sama

Ładne parametry. Na giełdzie to standard. Zastanów się teraz nad obsadą - żwir wyklucza ryby przydenne i kopiące - sumokształtne, piskorzowate, pielęgnicowate.

To ja Was proszę o obsadę, nie chce ryb, którym nie będzie u mnie dobrze, mam cudowne psy rasy Flat Coated Retriever i od 5 lat szynszyle i teraz akwarium.

pozdrawiam

Poza tym zainstalowałm filtr i wszystkie rośliny fruwają w wodzie czy tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testom paskowym dałbym bardzo ograniczony kredyt zaufania, ale może faktycznie masz względnie miękką wodę.

 

 

 

To ja Was proszę o obsadę
Dodaj kilka większych otoczaków jako ozdoby, wtedy jako obsada może być: Kardynałek x15, Przylga chińska x2, Wielkopłetw wspaniały samica x1. Podkreślam, że samica wielkopłetwa, bo samce rosną dwa razy większe od samic i dla nich potrzeba dużo obszerniejszego zbiornika.

 

 

Poza tym zainstalowałm filtr i wszystkie rośliny fruwają w wodzie czy tak ma być?
Nie, właśnie poznałaś dlaczego lepszy do sadzenia roślin jest piasek. :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?

 

 

Testom paskowym dałbym bardzo ograniczony kredyt zaufania, ale może faktycznie masz względnie miękką wodę.

 

 

 

Dodaj kilka większych otoczaków jako ozdoby, wtedy jako obsada może być: Kardynałek x15, Przylga chińska x2, Wielkopłetw wspaniały samica x1. Podkreślam, że samica wielkopłetwa, bo samce rosną dwa razy większe od samic i dla nich potrzeba dużo obszerniejszego zbiornika.

 

 

Nie, właśnie poznałaś dlaczego lepszy do sadzenia roślin jest piasek. :P

 

 

Dziękuje za odpowiedź

Chodzi mi o to że rośliny na dole są ok ale, na górnej części bujają się i ma wrażenie, że wszystko woda kręci się w koło.Czy filtr jest za nisko czy zbyt wysoko?

Rybki zaraz sprawdzę, jeszcze raz dziekuję....

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą sie bujać, filtr będzie robił prąd wody, do którego rośliny się ugną/dostosują, lub je przesadzisz w spokojniejsze miejsce.

obsada bardzo mi sie podoba :), teraz planuje jechać na giełdę za dwa tyg, zrobię testy i napiszę. Filtr ma działać 24/h i oświetlenie 8/h czy tak? Poza tym mam jeszcze duży korzeń, który niby miał tonąć ale niestety tak nie jest.

 

Edytowane przez Liza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...