Skocz do zawartości

Zdychające Anentome Helena


raiders
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Mam problem ze zdychającymi helenkami   co dziwne padają tylko one .

W piątek robiłem zmianę aranżacji i podmianę wody i mam wrażenie ze w trakcie podmiany padły 4 sztuki !

 

Mój zbiornika to klasyczne 112L

Ph 6.6-6.8

GH 8

KH 4

PO4 1,5

NO3 10-20

fe 0,25-0,5

 

Dozuje co2 24/24 indykator JBL pokazuje kolor zielony 30mg/l

 

Nawożę solami

 

K2so4  25mg/tydzien  3.6mg dziennie

KNO3 10 mg tyg  1,4mg  dziennie

MgSo4x7H2O 10 mg tydzien 1.40 dziennie

KH2PO4 1.07 tydzien   0.15 dziennie

 

Raz dziennie 1ml symfroni złotej

 

W podłożu  jbl aquabasis  + kulki GT  na to żwir 1-2 mm

 

Do zbiornika przy podmianach leje  20-25L RO  + 5L  kranowitu

 

 

Z tego co wyszperałem w necie  to   problemem może byc :

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/zwierzeta-i-rosliny/rybki-akwariowe/anentome-helena-niewiedziec-czemu-zdychaja-42861.html

 

Co2  za dużo

Woda RO

K2so4 za dużo

Kulki GT -glina

 

obstawiał bym  u siebie potas i kulki ...   ale czy na pewno ? czemu tylko helenki padają   a  krewetki RC /ammano  ,otoski ,  danio margaritatus  trzymają się dobrze i najlepsze   zatoczek różowy który miał być kontrolowany przez helenki pasie się na ich truchłach :)  żaden nie padł .

 

Jakieś  sugestie ,uwagi ?

 

EDIT:  poprawcie babola w temacie zjadłem "c"

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czemu tylko helenki padają a krewetki RC /ammano ,otoski , danio margaritatus trzymają się dobrze i najlepsze
Helenki to ślimaki zakopujące się w podłożu.

*wkłada czapkę ze staniolu*

ManWearingTinFoilHat.jpg

 

Ryją, dostają się do kulek GT i 'skażonych' przez nie obszarów, które, jak wspominasz im nie służą, po czym wyłażą z powrotem do góry i zdychają, zasypując za sobą norkę z dowodami zbrodni popełnionej przez podłe kulki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dhuz w trakcie podmiany, po zmianie aranżacji a inne ślimaki żyją...

Jak by to było od zakopywania się to prędzej by padały helenki systematycznie, co jakiś czas  któraś sztuka a tu popełniły zbiorowe smaobójstwo.

 

Ja bym obstawiał na coś co było w wodzie z podmianą (może naprawiali w międzyczasie gdzieś coś czy czyścili rury) i akurat ten pierwiastek uderzył w helenki...

Nie mam helenek (w sumie nie mam żadnych ślimaków- jak dla mnie są one nosicielami pośrednimi pasożytów, więc nie funduję sobie niespodzianek), ale tak na chłopski rozum bardzo dziwna sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obstawiał na coś co było w wodzie z podmianą (może naprawiali w międzyczasie gdzieś coś czy czyścili rury) i akurat ten pierwiastek uderzył w helenki...

Ja bym się również do tego przychylił.

Swego czasu miałem podobny problem, padło u mnie 5szt. helenek i kilka kreweci RC w dwa dni po podmianie wody. Jak się później okazało miejscowy ZWIK wymieniał jakieś filtry w swoich stacjach i był potężny skok wartości Gh w kranie :wsciekly: . Od tamtej pory, stosuję zasadę - najpierw testy podmienianej wody, potem podmiana (bez wyjątku).

Dodam że zbiornik miałem na substracie JBL Aquabasis Plus, gdzie Helenki zakopywały się na długi czas, po czym wychodziły bez uszczerbku na zdrowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dhuz ma  to sens ale czy helenki zakopują się   2-3  cm pod  podłoże ? Kulki GT mam  jakieś 3-4 cm(z przodu z tyłu 5-6cm ) pod żwirem.

 

Mapet woda leciała  czysta ,kryształ  jak by coś naprawiali  w moim ujęciu to leciała  by czarna woda przez najbliższe 10h  tak przynajmniej było dotychczas .Wątpię aby skład chemiczny wody zmienili  no ale wykluczyć tego nie mogę .

 

 

Mam jeszcze kilka helenek  będę monitorował  sytuację .

 

Dzisiaj robiłem  testy  wody RO  wyszło PH6 GH/KH zero   podmieniłem  20l w zbiorniku na czyste RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie cały czas leci czysta a wiem, że dwa razy w roku wymieniają (czy coś tam robią) filtry  zawsze jesień- wiosna i zawsze jest lekka zmiana parametrów wody.

Ciężki problem, większość to takie gdybanie i teoretyzowanie co to mogło by być.

 

Edit:

 

 

 

Dzisiaj robiłem testy wody RO wyszło PH6 GH/KH zero

Mocno masz chlorowaną wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przyjmuje się że czyste RO powinno mieć neutralne pH-7 ale jak widzisz masz niskie 6 (wiem że po natlenieniu się zwiększa do 6,4 ) mam identyko parametry RO.

Przed chlorem membranę chroni filtr węglowy (jeden z prefiltrów) który go neutralizuje, więc nic by jej się nie stało, dlatego pytam gdyż podczas reakcji węgla zawartego w prefiltrze z chlorem wydziela się kwas solny, który notabene zakwasza nam wodę.

Ja mam chlorowaną fakt, że nie dużo ale zawsze... ale jak u Ciebie nie chlorują to ten aspekt przytrucia helenek eliminujemy (wiem że na świeżą wodę zapewne nie podmieniasz ale taki aspekt przyjąłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, mają co jeść? Po drugie, przy takich twardościach i pH(mam takie same) populacja ślimaków mi zmalała jakoś tak przynajmniej 100 krotnie, Heleny też zdechły. Wcześniej miałem wszędzie zatoczki, po 2 miesiącach w miękkiej wodzie było kilkadziesiąt. Po 4 muszę się 10 minut przyglądać zanim jakiegoś znajdę.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, mają co jeść? Po drugie, przy takich twardościach i pH(mam takie same) populacja ślimaków mi zmalała jakoś tak przynajmniej 100 krotnie, Heleny też zdechły. Wcześniej miałem wszędzie zatoczki, po 2 miesiącach w miękkiej wodzie było kilkadziesiąt. Po 4 muszę się 10 minut przyglądać zanim jakiegoś znajdę.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Zobacz pierwszy post... zatoczek różowy ilość hurtowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Moja helenka wcale nie chciała jeść zatoczków :( Niestety zdechła, zatoczki bardzo się nią zainteresowały pośmiertnie ;)

 

W zoologu, w którym kupiłam helenę, była ona w akwarium razem z małym kopczykiem pustych muszelek po świderkach. Może za bardzo przywykła do tego gatunku i nie chciała mi już jeść zatoczków? Zatoczków nie ubyło wcale, a helenki już nie ma :( Dodam, że w akwa mam pokarm mieszany - ochotka suszona, SERA w płatkach wzmacniająca ubarwienie, Tropical Mikro-vit Hi-Protein, Tropical Supervit granulat i JBL NovoPrawn. Oczywiście nie wrzucam wszystkiego jednocześnie, mieszam po 2 rodzaje pokarmów na każde karmienie ;) Jednak helenka nigdy nic nie jadła z tego co opadło :( Także nie wiem, czy nie zdechła z głodu (aczkolwiek trzymała się 2 miesiące w akwarium, więc coś tam musiała jeść)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiała być inna przyczyna śmierci twojego ślimaka. Helena nie wybrzydza jak dziecko co ma jeść a czego nie. Poza tym ile tych zatoczków mogła wciągnąć jedna sztuka? Szybciej się mnożyły niż zdążyła je eksterminować.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...