Skocz do zawartości

Biały nalot na razbora klinowa 125 L


Apsinka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowa na Forum. Od tygodnia szukam informacji o chorobie moich rybek. Proszę o pomoc w diagnozie.

 

1. Pojemność 125 L
2. 08.12.2015 / Dojrzewał tydzień ( na próbę były kupione 8 szt. razbory klinowe, reszta kupiona po ponad 3 tygodniach)
3. Mam takie akwarium, wszystko w jednym JUWEL model RIO 125
 Opis ze strony producenta:
- Oświetlenie- Belka oświetleniowa T5 80cm ze świetlówkami HiLite Day 2x28 W (590 mm)
- System filtracyjny - 1 x filtr Bioflow 3.0 z pompą Eccoflow 500 o wydajności 500 l/h
- Grzałka - 100 W
- Moc pompy - 5,5 W
4. 3 otoski (było 6), 4 ślimaki, 14 razbora klinowa (było 16)
5. Rośliny są jeszcze dość małe. Mam Eustralis sp., Cryptocoryne, jedna roślinka nie była podpisana, taka trawka, i nowa od 2 dni Egeria Densa.
6. Grzałka 100 W
7. Nie stosuję nawozów, mam bardzo żelazistą wodę. Pokarm Tetra płatki, ostatnio zmiana na granulki. 2 dni temu zastosowałam preparat Tropical CMF.
8. Paskiem mierzę, i wychodzą w normie. Tylko Cl czasami mam za wysokie, ale wodę mam ze studni głębinowej. No i mam tego żelaza dużo pomimo zamontowanych filtrów w domu. Przez co glony mają pożywkę.
9. 26-27. Właśnie podnoszę do 30.
10. Podmieniam wodę w sobotę około 50 l. A w środę w wodzie z akwarium (wylewam tak trochę do miseczki ok. 1-2 l) czyszczę filtr. Nic nie odmulam. Miałam problem  z glonami. I czytałam, żeby nie ruszać dna, bo wrócą glony.
11. Od 2 tygodni zaobserwowałam, że ryby zachodzą białym nalotem. Nie wszystkie. Po jednej. Najpierw jedna zdechła. Potem druga tak do tygodnia.
 Po 2 dniach na następnej zauważyłam sklejoną płetwę. Jest taka do dzisiaj. Nie zdechła i nie postępuje choroba. Za to inna ryba wczoraj miała na boku biały nalot a dzisiaj jest już cała biała (na zdjęciu).
W sumie zdechły 2 razbory. Zaczęło się od tego, że miałam nalot zielonego mchu, na wszystkim. Wlałam herbatę i znikło. Ale zdechły 3 otoski (pewnie za dużo jej wlałam, nie wiedziałam jak długo ją parzyć, Lipton). A po tygodniu pokazał się ten nalot. Martwe ryby usuwałam jak tylko je zobaczyłam.
Ryby są ruchliwe, jedzą normalnie, dopóki mogą dopłynąć. Bo jak tamtym zaszły płetwy całkiem to nie mogły dopłynąć do jedzenia. A na drugi dzień zdychały. Ta trzecia pewnie jutro zdechnie. Zrobiłam jej zdjęcie, ale chyba tego nie widać.

Nie wiem czy to pleśniawka czy Fleksibakterioza czy jeszcze coś innego. Jak się tego pozbyć.

Planowałam dokupić 4 pielęgnice. Ale muszę poczekać co się stanie z tymi rybami.

 

Po zastosowaniu tego leku Tropical CMF to tej chorej rybie powinno się poprawić? Jeśli to pleśniawki. Bo dzisiaj rano i teraz po południu ma tyle samo tego białego. No i jak stosować ten preparat tak jak na opakowaniu, czy macie jakieś inne metody.

post-23705-0-03803900-1452518671_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na zatrucie/poparzenie azotem. Piszesz, że akwarium dojrzewało tydzień. Jest to zwyczajnie niemożliwe, o ile nie zaszczepiłaś go w jakiś sposób istniejącymi już gdzie indziej koloniami bakterii. Sam fakt, że padają otoski, które są z obsady najwrażliwsze, może sygnalizować, że akwarium jest nie teges. Kup sobie testy kropelkowe na amoniak, NO2 i NO3. Jeśli ma odczyty większe, niż zerowe, to masz przyczynę zdychania ryb.

 

 

8. Paskiem mierzę, i wychodzą w normie.

Zdefiniuj proszę normę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na zatrucie/poparzenie azotem. Piszesz, że akwarium dojrzewało tydzień. Jest to zwyczajnie niemożliwe, o ile nie zaszczepiłaś go w jakiś sposób istniejącymi już gdzie indziej koloniami bakterii. Sam fakt, że padają otoski, które są z obsady najwrażliwsze, może sygnalizować, że akwarium jest nie teges. Kup sobie testy kropelkowe na amoniak, NO2 i NO3. Jeśli ma odczyty większe, niż zerowe, to masz przyczynę zdychania ryb.

 

Zdefiniuj proszę normę.

Tzn. Tam na opakowaniu są normy. I do tego przykładam. Paski mam EasyTest.

Zapomniałam napisać, że wlewałam na początku Tetra FilterActive, kultury bakterii. No i miałam trochę wody z roślinkami. Jak kupowałam. Długo było dobrze. I nie wiem, czy to przez tą herbatę się coś poknociło. Czy to coś innego tylko po prostu wyszło z czasem. Bo w sumie zaraziły mi się te stare razbory (były czerwieńsze), a te nowe (kupione chyba 28.12 są żółciejsze) trzymają się dobrze. W sumie to po tym zakupie zaczęły się problemy. Może coś przyniosłam z rybkami. A jeśli jest tak jak mówisz, że to azot. To co mam zrobić? Podmienić wodę? Zaczęłam już kurację CMF. Kontynuować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno kupię jutro. A jak na razie zrobiłam w tej chwili test i wyszło 0 stan NO3 i NO2.

GH wyszło na samym środku OK. czyli idealnie.

KH  też OK.

PH 7,6

Cl2 0

 

Czasami GH mam za wysokie. Pewnie przez to żelazo w wodzie. Po podmianie zawsze mi skacze a potem jest ok.

 

Jeśli to ma jakiś sens. Bo tak jak pisałam czasami mi wyszło że mam Cl, a chloru przecież w wodzie nie mam, bo ze studni głębinowej jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO nie ma. Kolejne dwie rybki zdechły, ale nie widzę objawów na pozostałych. Za to znalazł się czwarty otosek :) i urodził mi się nowy ślimaczek, normalnie taki malutki, a tak szybko się ślizga :))) słodziutki. Najwyżej zostaną same otoski i ślimaki. Jedna ryba ma taki wielki brzuch. Razbora i tak dziwnie pływa, jakby było jej ciężko z tym brzuchem. Mam ją przełożyć do jakiegoś słoika, ale grzałki nie mam i nie wiem czy w ciąży jest? One chyba pod liśćmi składają ikrę. To nie będzie chyba ciąża. Co ona zeżarła. Taki czarny ma ten brzuszek i widziałam, że wszystkie ryby robiły kapki oprócz niej. Czy ryby maja zatwardzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...