Skocz do zawartości

Krasnorosty na roślinach ? Co to Jest ?


NeS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od sierpnia 2015 wystartowałem akwa. Na wstępie chcę powiedzieć, że nie mierzyłem parametrów wody więc nie mam zielonego pojęcia jaka jest. Zbiornik standardowy 80x35x40 112 litrów. Oświetlenie to 1 x T5 24 W - świecę 10 h na dobę, od 11:00 do 21:00, światło z okna nie pada bezpośrednio na akwa. Filtracja FZN3 pół gąbki pół ceramiki.

 

Obsada:

 

10x neon Inessa

10x prystelka

2x zbrojnik pospolity

2x gurami mozajkowy

 

Dostałem od znajomego pakiet roślin na start:

 

hygrophila polysperma

Hediotis salzmani

hygrophila pantanal

Nurzaniec strzałka

 

Po czasie pojawił się problem brązowych "pędzelków" jak na zdjęciach poniżej. Poza tym tylko nurzaniec rośnie i to chyba aż za bardzo. Reszta roślin marnieje - jak na fotkach. Nowe liście są jasnozielone, szybko robią się przeźroczyste i odpadają. Pojawiają się też dość duże glony zielone na szybach.

 

Nie chcę podawać CO2 ponieważ mieszkam w kawalerce i po prostu nie mam miejsca na to.

 

1. Czy dołożenie oświetlenia (jakiego?) załatwi słaby wzrost roślin ?

2. Jak pozbyć się pędzelków ?

3. Czy carbo w płynie coś pomoże ?

4. Może po prostu poszukać mniej wymagających roślin ?

 

 

 

post-23517-0-77216500-1452453129_thumb.jpg

post-23517-0-90533200-1452453151_thumb.jpg

post-23517-0-24262300-1452453165_thumb.jpg

post-23517-0-82351200-1452453180_thumb.jpg

post-23517-0-43076000-1452453196_thumb.jpg

post-23517-0-87735400-1452453211_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiany raz na 2 tygodnie ok 20 litrów wody, odmulam dość dokładnie przy każdej podmianie. w tygodniu bez podmian dolewam ok 5 litrów odparowanej wody. Woda oczywiście odstana. Mniej więcej co tydzień płuczę rurkę od filtra bo przeważnie obumarłe liście wciąga i zmniejsza przepływ.

 

Nie wiem czy to dobry dział, czy nie powinno być w dziale z roślinami, w razie czego proszę o przeniesienie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się podmieniać raz na tydzień, chociaż pewnie będzie ciężko z czasem.

1. Co z dołożeniem oświetlenia ? Pomoże przy tych roślinach kolejne 24W ?

2. Czy carbo w płynie ma jakiś sens ?

3. Czy odmulanie jest potrzebne a może szkodliwe przy każdej podmianie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 x 24W w 112l daje radę, miałem taki układ u siebie (jak się sprawdzało masz w moim podpisie).

Taka granulacja podłoża słabo się sprawdza moim zdaniem, za dużo się w nim syfu zbiera, a krasnale to lubią. Polecam piach, łatwo z niego usuwać zanieczyszczenia.

Rośliny oprócz światła potrzebują też nawozu, a tego chyba brak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże to żwir ze sklepu budowlanego, może jest go trochę za mało nawet. Co sugerujesz ? Mogę go przykryć cienką warstwą czegoś drobniejszego ?

 

Jaka propozycja jeśli chodzi o dołożenie światła ? Gotowy zestaw z allegro do "przypięcia" do obecnej świetlówki ? Zależy mi na jak najmniejszych kosztach.

Nawozu nie stosuję żadnego dlatego pytam o carbo, znajomy chyba nic więcej nie sypie i u niego te roślinki idą jak burza. Rozumiem, że przy chęci nawożenia muszę kupić testy żeby zmierzyć czego brakuje a co jest w wodzie ?

 

Myślałem, że da się mieć ładne akwa bez większych nakładów finansowych, chyba się jednak pomyliłem :) Teraz trzeba się zastanowić czy iść w mało wymagające rośliny czy inwestować w to co jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...