Skocz do zawartości

Akwarium 100x40x40 6mm


Kojot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć  posiadam akwarium 100x40x40 6mm ze wzmocniami, od 2 tygodni jestem szczesliwym posoadaczem belki 4x39 i jest tylko jeden problem,  wzmocnienia  są  nie estetyczne i strasznie się brudzą.. Nie chce tu niczego propagować ale czy akwarium wtrzyma bez wzmocnień? butle co2 mają cisnienie robocze 50-100 atm a cisnienie próbne jest pewnie koło 250 rozrywające pewnie jeszcze ze 100 więcej pytanie jak to się ma do akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W standardowej butli (popularna szóstka)masz ciśnienie poniżej 50 atm poza tym raczej wątpię w próbę przy 250 atm. Tak czy siak nie widziałem jeszcze butli ze szkła. Wzmocnienia są tam nie bez przyczyny, jak się ich pozbędziesz to prawdopodobnie będziesz musiał kupić sobie drugie akwa xd

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

WitoldM,  Pracuje w PSP i mam styczność z butlami na powierze, stalowymi oraz kompozytowmi, które mają cisnienie robocze 300 atm próbne 450atm a rozrywające nie pamiętam ale cyrka 600atm więc nie masz w co wątpić,  np moja butla co2 w tym momencie ma 160 atm i jakoś nie wybuchła.. wie, że nie ma się czym chwalić, zawór nie wywalił a szkoda mi spuszczać. Co do butli ze szkła, przytoczyłem ciśnienia w butli tylko dla przykładu,  normy z reguły są dalekie od realnych wytrzymałości.  Ale boje się ryzykować ze szkłem,  chyba skorzystam z rady ahr.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do butli: zapas ciśnienia rozrywającego nie jest po to, żeby go wykorzystywać świadomie, jest po to, by uwzględnić wszelkie niedoróbki, wady materiału (i ewentualne chwilowe wzrosty ciśnienia, jakby coś nie wyszło przy napełnianiu). Innymi słowy są pewne szanse, że sporo poniżej ciśnienia rozrywającego butla się sypnie, ale ciśnienia robocze dobiera się tak, żeby szansa na rozerwanie była prawie zerowa.
Tak samo ze wzmocnieniami - grubości szkieł i konieczność stosowania wzmocnień są dobrane tak, aby przy zbiorniku pełnym wody prawdopodobieństwo wypadku było prawie zerowe. Może być tak, że jak usuniesz wzmocnienia to nic się nie stanie, ale prawdopodobieństwo wypadku gwałtownie wzrasta. Mówiąc wprost - nie usuwaj wzmocnień, chyba że chcesz po nocach się zastanawiać czy dzisiaj nie pęknie.
Zapasy nośności nie są po to, żeby je wykorzystywać, są po to by uwzględnić pewne niedoróbki, gorsze partie materiału, chwilowe naprężenia wynikające np. z tego że ktoś się lekko oprze o akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc poziom wygięcia szyby w moim akwarium (112l 80x35x40 6mm bez wzmocnień) obstawiam, że przy 100cm długości szkło długo by się nie zastanawiało nad pęknięciem.

Wzmocnienie to istotny element, swego czasu pojawiła się partia bodajże 240l szkieł (chyba Wromaka), które miały źle docięte wzmocnienia i szyby pękały dokładnie w miejscu jego zakończenia (szyba jakby się przełamywała o wzmocnienie).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...