Skocz do zawartości

Pomiary skuteczności świetlnej różnych źródeł światła


piczu14
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Ostatnio miałem okazję zbadać skuteczność świetlną różnych źródeł światła, a oto wyniki pomiarów:

 

Rodzaj źródła (dane znamionowe) - Moc rzeczywista [W] - strumień świetlny [lm] - skuteczność świetlna [lm/W]

 

Żarówka zwykła matowa 100W - 96 - 880 - 9,17

Żarówka LED (starszy model) - 4 - 106 - 26,4

Fila 60W (reflektor) - 60 - 624 - 10,4

LED SMD 9W 800lm - 10 - 939 - 93,9

Żarówka zwykła przezroczysta 100W 1350lm - 104 - 1475 - 14,2 

Halogen 70W 1200lm - 72 - 1106 - 15,4

Energooszczędna 20W 1160lm - 26 - 1386 - 53,3

POLAMP sodowa 200W - 200 - 4031 - 20,2

 

             

 

 

Łatwo zauważyć, że najgorzej wypadają przy tym zwykłe żarówki żarowe, starsze modele LED też nie za ciekawie. Widać natomiast, że nowe żarówki LED biją na głowę pozostałe źródła światła (nie testowałem jedynie świetlówek, ale biorąc pod uwagę wartość wziętą z Internetu 45-104 lm/W – przyjmijmy 75), co przy ich coraz bardziej niższych cenach czyni je bardzo dobrym wyborem do oświetlania akwarium. Nie biorę pod uwagę widma barw, a jedynie moc wypromieniowaną w postaci światła. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele led zależy od jakości :) ja mam 120-150 lm z wata te starsze dają 100lm/W  sory ,ale bez brania pod uwagę widma twoja wiadomość w sumie nic nie daje na tym forum :). Bo według tego najlepsza będzie lampa sodowa ta żółta   :).

Edytowane przez Madk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sodowa żółta? Dlaczego? Przecież skuteczność świetlna wynosi 20lm/W, a LED'owej (coś takiego http://www.smd-led.pl/zarowki_led_e27.php?pro_id=384)to prawie 100lm/W. Przypominam, że nie są to wartości podane na opakowaniu a rzeczywiście zmierzone. To porównanie ma na celu pokazanie, jakie źródło światła da najwięcej światła w stosunku do pobranej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale w akwarium ma znaczenie.

Ma, ale i tak test Piczu wykazał wyższość led i one właśnie świecą światłem skupionym, co tylko potwierdza to że są najwydajniejszym obecnie źródłem światła.

 

Mam wrażenie Madku, że starasz się na siłę zdetronizować ten temat, ale brakuje Ci wiedzy i zdrowego rozsądku w tej kwestii.

Piczu zrobił kawałek fajnej roboty i nie szukaj wad w temacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma, ale i tak test Piczu wykazał wyższość led i one właśnie świecą światłem skupionym, co tylko potwierdza to że są najwydajniejszym obecnie źródłem światła.

 

Mam wrażenie Madku, że starasz się na siłę zdetronizować ten temat, ale brakuje Ci wiedzy i zdrowego rozsądku w tej kwestii.

Piczu zrobił kawałek fajnej roboty i nie szukaj wad w temacie ;)

Zrobił to samo co pisze na pudełkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pudełkach były tylko te informacje, które podałem. Widać i one często znacznie różnią się od rzeczywistych.

Co do samych LED'ów przeważnie każdy model ma do wyboru barwę białą ciepłą (3000-3500K według producenta) i zimną (6000-6500K). Zimna daje większy strumień świetlny niż ciepła co działa na naszą korzyść. Biorąc pod uwagę, że LEDy tanieją coraz bardziej, ich skuteczność oraz spektrum ulega poprawie (słyszałem o diodzie, która emituje całe spektrum światła dziennego) stawia akwarystów w coraz lepszym położeniu.

 

P.S. Przed chwilą znalazłem wykres spektrum LEDa ciepłego i zimnego. Wynika z niego, że ciepłe największy pik mają w zakresie światłą zielonego, zimne też mają go sporo ale najwięcej niebieskiego. Martwić może jedynie bardzo małe natężenie przy barwie czerwonej, ale na upartego można dołożyć kilka czerwonych ledów. 

 

Są plantacje roślin, gdzie oświetlenie składa się tylko z diod niebieskich i czerwonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosujac ledy jak najbardziej trzeba używać diod czerwonych. Niewiele, ale jednak. Białe nie mają pełnego spektrum odpowiedniego dla roślin. Poruszając tą kwestię zastanawiam się tylko czy jest sens używania dodatkowo diod niebieskich skoro białe mają już niebieskie widmo, a można też stosować diody 8500K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...