Skocz do zawartości

[240] Pomoc w obsadzie


5pirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie przez ostatnie 3 latka z kawałkiem obcowałem z Tanganiką, lecz po ostatniej "awarii" baniaczka i przemyśleniach, doszedłem do wniosku, że przy nowym szkle pójdę w inną stronę żeby trochę odpocząć od tego biotopu. Przed Tanganiką bywało różnie, ale najczęściej był miszmasz, czyli mieszanka ryb z różnych biotopów.

W obecnej sytuacji chcę się skupić tylko i wyłącznie na jednym biotopie tak jak to było w przypadku Tanganiki. Wybór padł na Azję.

No i tutaj będę potrzebował Waszej pomocy w doborze obsady. Kiedyś jak jeszcze się interesowałem innymi biotopami to mniej więcej wiedziałem jakie rybcie dobrać, a obecnie masę rzeczy pozapominałem i liczę na Was, bo być może pojawiły się jakieś nowości.

Generalnie chodzi mi też o dobór pozostałych rzeczy do tego baniaka czyli podłoże i roślinność.

Dane techniczne:
- akwarium proste 240L - 120x40x50
- filtracja Tetra EX 700 (nowy wirnik zakupiony) + wewnętrzny mechanik Aquaszut Turbo 750 z dużą gąbką
- grzałka 150W
- oświetlenie - tutaj też będę potrzebował pomocy, bo przy Tanganice nie było potrzebne duże oświetlenie

Z tego co już zdążyłem się zorientować, to Azja potrzebuje wody raczej miękkiej, więc zamówiony też został filtr RO, więc o parametry nie ma się co obawiać.

Moje pytania są następujące:

- podłoże - wiem, że raczej będę potrzebował piasek gdyż chcę mieć Piskorki, ale co byście polecali pod piasek dać żeby rośliny ładnie się uchowały? Czy jakiś substrat, żwirek itd ...

- rośliny - tutaj też temat rzeka dla na chwile obecną, kiedyś miałem sporo roślin ale obecnie praktycznie nic nie pamiętam, chodzi mi o rośliny w miarę łatwe w utrzymaniu jakie byście polecili, no i tutaj pojawia się kolejny temat czyli oświetlenie

- oświetlenie - pewnie będę szedł w T5 - tylko tutaj jaka moc będzie mi potrzebna na taki zbiornik i jakiej barwy byście polecali, no chyba że teraz LEDy są na czasie, ale pamiętam, że kiedyś były za słabe na akwarium

- no i na koniec obsada - jak pisałem wcześniej interesuje mnie Azja - w kręgu moich zainteresowań są: wszelakie brzanki, jakiś haremik np. Bojownika ale może być też inny gatunek, do tego na pewno będę chciał piskorki, no i coś by się przydało na dno jako ekipa czyszcząca. Wiem, że w przypadku Bojowników raczej odpada Brzanka Sumatrzańska bo może podgryzać płetwy, więc jaką inną brzankę albo w ogóle jakąś inną ławicę ryb do nich byście polecili? Jako ryby ławicowe BARDZO mi pasowała również opcja z Razborą Galaxy, nawet lepiej niż z brzankami. No i co najważniejsze to w jakich ilościach poszczególne gatunki w takim litrażu mogę trzymać, bo np. taka Razbora Galaxy jest zdecydowanie mniejsza niż brzanki, więc ich pewnie można więcej wpuścić.

To tak ogólnie w moim temacie, więc jak ktoś ma ochotę i czas to będę wdzięczny za wypowiedzi i pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rośliny - tutaj też temat rzeka dla na chwile obecną, kiedyś miałem sporo roślin ale obecnie praktycznie nic nie pamiętam, chodzi mi o rośliny w miarę łatwe w utrzymaniu jakie byście polecili

Rośliny azjatyckie nie są szczególnie wymagające. To wszelkiej maści Kryptokoryny, Microsorium ale żeby nie było zbyt nudno to może Hygrophilia Cheery Leaf, Hygrophila Corymbosa (na 2 plan), Rotale Rotundifolia i Walichii.

 

 

 

oświetlenie - pewnie będę szedł w T5 - tylko tutaj jaka moc będzie mi potrzebna na taki zbiornik i jakiej barwy byście polecali, no chyba że teraz LEDy są na czasie, ale pamiętam, że kiedyś były za słabe na akwarium

Teraz ledy dobrze sobie radzą, ale muszą to być power ledy, którymi możesz dowolnie manewrować (zakładasz ile chcesz i jakie chcesz, w konfiguracji jaka Ci się tylko podoba). Jeśli to będą ledy to musisz zrobić zdecydowaną przewagę barwy zimnej białej i dołożyć kilka czerwonych i kilka niebieskich. Myślę, że około 90W ledów byłoby optymalną ilością do powyższych roślin. Nie mam tylko pewności jak sobie poradzą z doświetleniem przydennych partii akwarium. 

T5 natomiast użyłbym w konfiguracji 2x54W i obie 6500K. 3x39W byłoby ciekawą opcją i pozwoliłoby dobrze pomieszać barwy np z 8500K czy 10000K ale te świetlówki są krótkie i trzeba wtedy dodatkowo doświetlać boki. 

 

 

 

podłoże - wiem, że raczej będę potrzebował piasek gdyż chcę mieć Piskorki, ale co byście polecali pod piasek dać żeby rośliny ładnie się uchowały? Czy jakiś substrat, żwirek itd ...

Oczywiście drobny piasek i kulki gliniano-torfowe pod rośliny. Powinno w zupełności wystarczyć a rozwiązanie bezproblemowe i bardzo tanie. 

 

 

 

no i na koniec obsada

Bojownik dość mocno ogarnicza możliwość doboru obsady. Ja bym z niego zrezygnował, a już na pewno z haremu. Danio Perłowe o którym wspomniałeś to bardzo małe ryby i wydaje mi się, że w takim litrażu mogą się trochę zgubić. Może 20x Razbora Klinowa jako ławica? Bardzo ładnie trzymają się razem. Jako większe ryby może harem Gurami Mozaikowego? Wytrzymałe ryby, a wybarwiony samiec wygląda przepięknie. 

 

To oczywiście luźne propozycje ale starałem się możliwie azjatycko podejść do tematu ;)

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj sobie trochę trudu, bo to ma być twój zbiornik :)

Gdybym dzisiaj stawiał taki baniak poszedłbym w mniejsze pielęgnice z CA, jak niektóre Cryptoheros czy Guianacara. Bez problemu mógłbyś też wtybrać coś z Thorichthys, Gymnogeophagus czy mniejszych Geophagusów. Zaprzyjaźniony portal jest kopalnią wiedzy na temat tych gatunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówisz o czym takim:

 

https://youtu.be/ri43fF0jUxI

 

To jestem jak najbardziej za!

 

Kiedyś pamiętam bardzo podobała mi się pielęgnica Nikaraguański, ale chyba za dużą jak na to szkło no nie?

 

Swoja droga to co to za pielęgnica w tym filmiku?

@Dhuz - rzadkie mogą być bo bardzo lubię ciekawostki, tylko ze dostępność zerowa takich rodzynkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2:38 - wydaje mi się, że w środku jest samiec a. baenschi/a. inka, a w prawym narożniku może być m. altispinosus. Jeżeli mam rację, to przy zakładanych przez ciebie parametrach raczej są poza zasięgiem - preferują dużo niższe ph, a te pierwsze to juz skrajne.

Myślałem raczej o czymś takim z CA 

[filmik kolegi z forum - ma nadzieję, że głowy nie urwie :)]

lub

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pooglądałem nieco filmików z CA i podoba mi się klimat tego biotopu (kamloty, korzenie/gałęzie, piach, trochę zielska i lekko przybrudzona woda), całość tworzy fajny klimat.

 

Z ryb które by mi pasiły to: Miodowa, Meeka, Eliota, Salvini i generalnie pewnie jeszcze by się parę znalazło ale z nazw jestem cieniutki. Do tego Mieczyki tak jak pisałeś, i czy coś jeszcze da radę czy nie ma co więcej ekperymentować?

 

I jeszcze kwestia wystroju. Jakie najlepiej korzenie i gałęzie oraz liście dawać żeby nie były groźne dla zdrowia ryb. No i jaka jest procedura, tzn czy trzeba je jakoś wyparzyć zanim się włoży, czy tylko przemyć, bo np. liście są delikatne tym bardziej ususzone bo raczej takie się wrzuca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw na 1-2 gatunki pielęgnic i stado jakichś rozpraszaczy. Jeżeli ma to być akwarium biotopowe, to a dno raczej nic nie dokładaj, bo ryb typowo dennych jest w tym biotopie jak na lekarstwo, a poza tym w tej strefie zbiornika - szczególnie w czasie tarła - rządzą pielęgnice.

Na temat preparacji korzeni, gałęzi i liści znajdziesz sporo wątków w sieci. Generalnie liście (buku, dębu) dobrze jest zbierać po pierwszych przymrozkach, wtedy mogą być zrywane nawet prosto z drzewa. Ja zawsze zalewam je wrzątkiem, czekam kilka godzin aż zatoną i wrzucam do zbiornika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...