Skocz do zawartości

Ceramika zatwardzająca wodę


Rimsky
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

Mam takie pytanie: sprawdziłem właśnie ceramikę którą mam w filtrze i okazuje się, że podwyższa twardość. Przed testem woda po jednej kropli robiła się od razu zielona (test zoolek) , a po dobie potrzebne były dwie kropelki.

No i teraz po pierwsze - jak to interpretować? Twardość zwiększyła się o 1 stopień czy 2? Bo różnica jest w jednej kropli, ale wiadomo że ten test nie jest w stanie pokazać zera, bo zawsze tą kroplę trzeba wkropić :)

No i drugie - po tym teście pogrzebałem w necie i wyczytałem, że nie tylko ja się z tym spotykam. A ktoś z Was może to testował? Jak jest u Was? Skąd się może to brać - z czego to dokładnie robią, że taki jest wynik testu? Nie jest to oczywiście wielka zmiana, bo mało stopni, no i na wodzie z wynikiem zero, ale jednak jest.

pozdro

 

aha, dodam że zwiększyło się tylko gh, a kh i ph nie.

Edytowane przez Rimsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Twardość zwiększyła się o 1 stopień czy 2? Bo różnica jest w jednej kropli, ale wiadomo że ten test nie jest w stanie pokazać zera, bo zawsze tą kroplę trzeba wkropić :)

To właśnie jest ten problem z testami przy zerowych twardościach. :)

Proponuję Ci sprawdzanie jeszcze przedłużyć a będziesz wiedział dokładnie czy ceramika Ci zatwardza wodę, czy to była pomyłka testu/jego niedokładność.

 

 

 

 

A ktoś z Was może to testował? Jak jest u Was?

Ja sam na szczęście takiej ceramiki nie miałęm okazji spotkać, ale mój znajomy już tak.

 

 

 

Skąd się może to brać - z czego to dokładnie robią, że taki jest wynik testu?

Każda firma ma swój "tajny" skład, ta zatwardzająca może zawierać jakieś związki wapnia.

 

 

 

Nie jest to oczywiście wielka zmiana, bo mało stopni, no i na wodzie z wynikiem zero, ale jednak jest.

Niby mało ale w dłuższym okresie, może Ci powodować niezłe zamieszanie w parametrach.

 

 

 

aha, dodam że zwiększyło się tylko gh, a kh i ph nie.

Na razie tylko ogólna, z czasem węglanowa a potem pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, wiele Kolego Mapecie nie rozjaśniłeś ;)

 

 

 

Niby mało ale w dłuższym okresie, może Ci powodować niezłe zamieszanie w parametrach.

Nie jest tak, bo w akwarium nie mam takiej wody - i istotnie zmiana parametrów zachodzi w stopniu minimalnym.

 

 

 

Proponuję Ci sprawdzanie jeszcze przedłużyć a będziesz wiedział dokładnie czy ceramika Ci zatwardza wodę, czy to była pomyłka testu/jego niedokładność.

Pomyłkę już wykluczyłem.

 

 

 

Na razie tylko ogólna, z czasem węglanowa a potem pH.

Jestem ciekawy skąd taka teoria, bo nie ma żadnych podstaw, aby tak twierdzić. Wzrostowi węglanowej sprzyja dwutlenek węgla, którego w badanej wodzie było niemało, zatem gdyby miała wzrastać to stałoby się to już teraz. Zwłaszcza, że minimalny wzrost twardości w akwarium dotyczy tylko gh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wzrostowi węglanowej sprzyja dwutlenek węgla
Oj chyba nie. ;)

 

Jeśli wzrasta tylko GH to możliwe, że to jakieś związki powstałe w trakcie produkcji ceramiki (jakieś siarczany albo coś) wpływają na twardość. Albo po prostu coś, co wcale twardością nie jest ale testy pokazują to jako GH. Taki urok testów, nie są to badania laboratoryjne i czasami dają się oszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba nie. ;)

Ależ oczywiście, że tak. Podstawy chemii się kłaniają. Skoro rośnie twardość ogólna bez udziału węglanowej to oznacza, że w wodzie obecne są np. węglany wapnia i magnezu. Aby wzrosła nam tw. węglanowa, potrzebne będą wodorowęglany, a powstać mogą one przykładowo w takiej reakcji: CO2+CaCO3+H2O =>  2HCO3- + Ca2+ , co za tym idzie, jeżeli ta twardość miałaby wzrosnąć to stałoby się już to przed przeprowadzeniem testów. Stąd stwierdzenie

 

 

Na razie tylko ogólna, z czasem węglanowa a potem pH.

Jest błędne.

Przytoczona reakcja potwierdza, że z kolei stwierdzenie:

 

 

Oj chyba nie. ;)

Również jest błędne ;)

Edytowane przez Rimsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się na chemii nie znam, ale ten wzór to w druga stronę działa chyba. ;)

Jak masz luzem CaCO3 to leży na dnie, bo się nie rozpuszcza w wodzie więc nie może wykazywać twardości. Jak dodasz CO2 do wody z kamieniem na dnie to może i coś się rozpuści w wpłynie na KH, ale kto tak robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja wypowiedź jest nieco życzeniowa, ale niestety chemia nie działa tak jak my chcemy ;)

 

 

Jak dodasz CO2 do wody z kamieniem na dnie to może i coś się rozpuści w wpłynie na KH, ale kto tak robi?

Nie trzeba dodawać żadnego CO2, bo ono cały czas występuje w wodzie w ilościach całkowicie wystarczających do tej reakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie widzę, że nie chce zadziałać tak jak chcesz. ;)

Nie twierdzę, że nie masz racji, zwracam tylko uwagę, że Twoja teoria nie ma tu nijak zastosowania.

Skoro

Nie trzeba dodawać żadnego CO2, bo ono cały czas występuje w wodzie w ilościach całkowicie wystarczających do tej reakcji.

to dlaczego, pomimo

Wzrostowi węglanowej sprzyja dwutlenek węgla, którego w badanej wodzie było niemało,

i

Skoro rośnie twardość ogólna bez udziału węglanowej to oznacza, że w wodzie obecne są np. węglany wapnia i magnezu.

to

aha, dodam że zwiększyło się tylko gh, a kh i ph nie.

?

Jeśli ta ceramika zawierałaby mogące wpłynąć na twardość związki wapnia i magnezu, to twardość węglanowa powinna wzrosnąć. Skoro mamy wpływ na twardość ogólną to należy przypuszczać, że mamy do czynienia z rozpuszczającymi się w wodzie (tudzież pod wpływem wspomnianego dwutlenku) siarczanami lub chlorkami (tak skrótowo, bez drążenia szczegółów bo nie w tym rzecz).

Tak ja to widzę, bo jak już wspominałem, na chemii się nie znam.

 

E: Gwoli wyjaśnienia, zanim nasz "spór" osiągnie granice absurdu

Pisząc

 

Oj chyba nie.

miałem na myśli, że bez "wkładu" wapniowo-magnezowego sam dwutlenek nic nie pomoże.

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrostowi węglanowej sprzyja dwutlenek węgla, którego w badanej wodzie było niemało, zatem gdyby miała wzrastać to stałoby się to już teraz.

Czyżby na pewno mi się coś z chemią pomieszało?

Przecież od zawsze tak było, że im więcej podajemy COtym twardości węglanowe spadają a potem pH.

CO2 +H2O <--> H2CO3 <--> H++ HCO3-   Więc z reakcji dwutlenku z wodą powstaje kwas węglowy (a kwas chyba wiadomo jak działa) na końcu masz jak wygląda po rozbiciu i taki  wodór może się z czymś związać.

Odwrotna reakcja następuje , jak przestaniemy dawkować CO2 do wody i ono z niej "wyparuje".

 

 

 

CO2+CaCO3+H2O => 2HCO3- + Ca2+

 

Podstawy chemi mówisz... A nie czasami tam ma być H2 i wytłumacz mi skąd nagle ta dwójka przy wapniu, węgle były dwa teraz został jeden?

 

 

 

Nie trzeba dodawać żadnego CO2, bo ono cały czas występuje w wodzie w ilościach całkowicie wystarczających do tej reakcji.

Nawet w takiej ciepłej zupie jaką mamy w akwariach? Postaw szklankę gazowanej wody w lodówce i szklankę na szafce w kuchni po godzinie spróbuj i powiedz z której się bardziej ulotnił.

By tak było jak mówisz to dla roślin w gęsto zarośniętych akwariach i z dużym oświetleniem, nie trzeba było podawać węgla bo by było tego pod dostatkiem a ryby by się dusiły.

Czasami warto coś wziąć na chłopski rozum a nie opierać się na chemii.

Sam nie jestem chemikiem i mało co z tego rozumiem (może coś tam wiem) ale jak się na czymś nie znam nie zgrywam żadnego fifarafy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w takiej ciepłej zupie jaką mamy w akwariach? Postaw szklankę gazowanej wody w lodówce i szklankę na szafce w kuchni po godzinie spróbuj i powiedz z której się bardziej ulotnił.

 

Po godzinie to sobie bym mógł tę wodę co najwyżej wypić ;)

 

 

Przecież od zawsze tak było, że im więcej podajemy CO2 tym twardości węglanowe spadają

 

:eek: Czo ja czytam?!

Ze stricte chemicznego punktu widzenia może teoretycznie tak, ale:

 

Czasami warto coś wziąć na chłopski rozum a nie opierać się na chemii.

 

Nie w stopniu mierzalnym!

 

 

Podstawy chemi mówisz... A nie czasami tam ma być H2 i wytłumacz mi skąd nagle ta dwójka przy wapniu, węgle były dwa teraz został jeden?

 

Kolego, jest coś takiego jak indeksy ;)

 

 

Sam nie jestem chemikiem i mało co z tego rozumiem (może coś tam wiem) ale jak się na czymś nie znam nie zgrywam żadnego fifarafy...

 

Sugerujesz, że ja kogoś zgrywam? Napisałem tu, bo chciałem się dowiedzieć co może "siedzieć" w tej ceramice. Ale dowiedziałem się tylko, że nie znam się na chemii.

 

 

Skoro 'Rimsky', dnia 03 Paź 2015 - 12:56, napisał: Nie trzeba dodawać żadnego CO2, bo ono cały czas występuje w wodzie w ilościach całkowicie wystarczających do tej reakcji. to dlaczego, pomimo 'Rimsky', dnia 03 Paź 2015 - 10:16, napisał: Wzrostowi węglanowej sprzyja dwutlenek węgla, którego w badanej wodzie było niemało, i Cytat Skoro rośnie twardość ogólna bez udziału węglanowej to oznacza, że w wodzie obecne są np. węglany wapnia i magnezu. to 'Rimsky', dnia 01 Paź 2015 - 19:23, napisał: aha, dodam że zwiększyło się tylko gh, a kh i ph nie. ? Jeśli ta ceramika zawierałaby mogące wpłynąć na twardość związki wapnia i magnezu, to twardość węglanowa powinna wzrosnąć. Skoro mamy wpływ na twardość ogólną to należy przypuszczać, że mamy do czynienia z rozpuszczającymi się w wodzie (tudzież pod wpływem wspomnianego dwutlenku) siarczanami lub chlorkami (tak skrótowo, bez drążenia szczegółów bo nie w tym rzecz).

 

Wciąż zbyt upraszczasz sprawę. Wcale nie musi być w tej wodzie węglanu wapnia, żeby wzrosła nam twardość niewęglanowa :) Gdyby był, to rzeczywiście by nam wzrosła twardość węglanowa, ale widać, że go nie ma. Są za to najprawdopodobniej jakieś siarczany.

 

Tak ja to widzę, bo jak już wspominałem, na chemii się nie znam.

 

No tak :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawy chemii się kłaniają.

Skoro rośnie twardość ogólna bez udziału węglanowej to oznacza, że w wodzie obecne są np. węglany wapnia i magnezu.

Wcale nie musi być w tej wodzie węglanu wapnia, żeby wzrosła nam twardość niewęglanowa

 

 

A tak poza tym

 

Gdyby był, to rzeczywiście by nam wzrosła twardość węglanowa, ale widać, że go nie ma. Są za to najprawdopodobniej jakieś siarczany.

 

Zdaje się, że wspominałem o tym już w tym temacie

Skoro mamy wpływ na twardość ogólną to należy przypuszczać, że mamy do czynienia z rozpuszczającymi się w wodzie (tudzież pod wpływem wspomnianego dwutlenku) siarczanami lub chlorkami

Jeśli wzrasta tylko GH to możliwe, że to jakieś związki powstałe w trakcie produkcji ceramiki (jakieś siarczany albo coś) wpływają na twardość

 

Chyba nie tylko u mnie słabo z chemią.

Tak, ten post to czysta złośliwość z mojej strony, nie musisz odpisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten post to czysta złośliwość z mojej strony, nie musisz odpisywać.

 

Ależ oczywiście, że odpiszę, bo bardzo dobrze, że czytasz dokładnie moje posty i wyłapałeś ten błąd.

Rzecz jasna w zdaniu:

 

Skoro rośnie twardość ogólna bez udziału węglanowej to oznacza, że w wodzie obecne są np. węglany wapnia i magnezu.

 

powinno zamiast "węglany" stać "sole". Tak już niestety mam, że nieraz szybciej piszę niż myślę :)

Naturalnie, że węglany również są solami, ale tak jak wcześniej pisałem, nie ma ich w tej  wodzie (po wymoczeniu w niej ceramiki), gdyż zaszłaby wspomniana wyżej reakcja i wzrosłoby kh.

Skoro przyznajesz, że jesteś słaby z chemii to tutaj potwierdzenie https://pl.wikipedia.org/wiki/Twardo%C5%9B%C4%87_niew%C4%99glanowa

Twardość niewęglanowa, zwana też trwałą to rodzaj twardości wody, która jest wywoływana głównie przez sole wapnia i magnezu. Najczęściej są to siarczany dające trudny do usunięcia kamień gipsowy (np. CaSO4) oraz chlorki.

Zresztą sam o tym wspominałeś, a teraz jakby chcesz temu zaprzeczyć. Nie rozumiem :)

Ponadto https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99glan_wapnia :

 

Węglan wapnia (E170) – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i wapnia.

 

Oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodorow%C4%99glan_wapnia

 

Wodorowęglan wapnia [...] Powstaje w wyniku rozpuszczania węglanu wapnia w wodzie zawierającej dwutlenek węgla:

CaCO3 + H2O + CO2 → Ca2+ + 2HCO3-

[...]

Wodorowęglan wapnia występuje wyłącznie w roztworach i ma duży udział w twardości węglanowej wody.

 

Żeby nie było, że opowiadam farmazony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...