Skocz do zawartości

[112] Tanganika pierwszy zbiornik pytania


Dyzio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich od jakiegos czasu obserwuje i czytam forum przyszedł czas aby cos na nim napisac i doradzic sie, na wstepie nie jestem pewien czy dobry dział wybralem, mam nadzieje że dobry ;)

Zakładam zbiornik 112 tanganike, będzie to moj pierwszy taki biotop, Na początku napisze co juz posiadam, a więc:

 

Filtr Eheim 2224 - wklady to grys koralowy i gąbka 

Grzałka Eheim 75 W

Tło plakat głębi oceanu 

Podłoze płukany piasek akwarystyczny 

Roslinność Aniubas nana i mikrozorium chce jeszcze nurzanca jakiegos

Oświetlenie: narazie zwykle żarówki 2x18w

Skały: piaskowiec i skaly koralowe oraz baryłki

 

Obsady jeszcze nie ma ponieważ akwarium jeszcze dojrzewa  beda to muszlowce

 

I teraz moje problemy...

Naoglądałem sie tyle aranżacji akwa że zgłupiałem nie mam wyobrazni jak to ladnie urządzic i gdzie połozyc żeby bylo ładnie a moze po prostu juz jest ładnie a ja kombinuje?? 

Druga sprawa wiem ze sa tacy co rośliny odradzają ale mi jednak podoba sie jak jest coś zielonego ;) i pytanie jak mocowac roślinnosc, czytalem zeby przywiazywac do skal ale nie jedno akwa ogladalem i byly tez takie ktore bylo normalnie posadzone, wiec juz nie wiem jak to jest... Nastepna sprawa czy wystarczy taki wylot filtra jak mam czy moze lepiej motac deszczownie?? jeżeli tak to jaka dluga musi byc na moje akwa (80cm) i czy montowac kamien z napowietrzaczem?? Kolejna wazna sprawa oswietlenie proste pytanie jakie?? Polecono mi power glo 30w teraz mam 2x18 czy jak kupie 2x30w to nie bedzie za duzo czy wtedy kupuje jedna i ma sie jedna swiecic?? dodaje zdjecie mojego akwa jak to na chwile obecną wyglada, licze na pomoc pozdrawiam ;)post-21925-0-77287300-1442869531_thumb.jpg

Edytowane przez Dyzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 beda to muszlowce

No to przede wszystkim poczytaj o nich ;) Chociażby... czegoś tu brakuje.

 

1- Aranżacja-  Moim zdaniem, zrób jeden rodzaj skał, kamienia, czy co tam i nie tak od linijki pod ścianą.

2. Anubias może być w podłożu, ale musi mieć kłącza na wierzchu / Microsorium żyłką do skałki, inaczej zgniją korzenie i roślina / A nurzaniec w piach. Mi wizualnie się aż tyle zieleniny w tanganice nie podoba. Może zostań tylko przy nurzańcu?

3. Wylot filtra powinien poruszać taflą, aby ją napowietrzać, wtedy nie potrzeba żadnych kamyków z bąbelkami. Więc, czy porusza? Oceń sam.

4. Co do oświetlenia, niech inni się wypowiedzą, ale moim zdaniem 2x30 to za dużo.

 

Ps. Tak jak nie lubię kolorowych zdjęć na tle, tak to tu pasuje :)

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mają być muszlowce to wrzuć muszle. Nawet takie winniczka. Oczywiście najlepsze były by Neothauma ale te są drogie i dość ciężko o nie. Światło, trochę za dużo. W tym biotopie wg mnie powinien być lekki "mrok". Jedna 30W świetlówka w zupełności wystarczy na ten litraż. Masz w pokrywie 2x18 i niech tak zostanie. Świetlówka ze światłem dziennym "cool white". Po bokach możesz przykryć tak, żeby światło padało na środek akwa a po bokach będzie ciemniej.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DawW dzięki za odpowiedź tafla wody się porusza jednak korci mnie ta deszczownia ale to już kwestia która nie wymaga pośpiechu, jeżeli chodzi o tło miało być ładne strukturalne ale jednak 350 zł to już sporo wahałem się nad czarnym tłem z korzeniami i skala albo to co jest i została głębia wody. Ze skałami jeszcze cos wymyśle... prawdopodobnie dokupie tego koralowca skoro juz go mam 

 

TLB jeżeli chodzi o muszle to wiem, wiem bedą bo jak inaczej ;) Czyli jak kupiłbym 1x30W to drugie miejsce na świetlówkę zostawiam puste tak? Ile czasu ma się teraz świeic światło w akwa?

Edytowane przez Dyzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przemyślałem zbyt jak kupowałem skały, ale trudno kiedyś się przyda, myśle ze dokupie tego koralowca ustawie inaczej, a w prawym kącie gdzie jest grzałka położe jeden na drugi, aby troche przysłonić urzadzenia i moze uda mi się wtedy wsadzic w skały roślinke..

 

PS. Irytuje mnie moj termometr bo wciaż spada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzymaj na stałe termometru. Ktoś mi poradził kiedyś, żeby używać go jak jest potrzeba i sprawdzaj temp.raz na jakiś czas. Uważaj na kładzenie kamieni jeden na drugim, lepszym pomysłem wydaje przysłonięcie nurzańcem.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, a więc doszły trzy skałki koralowca został jeden piaskowiec, drugi oraz kamienie wyciąnięte, zakupiłem nurzanca który przysłania grzałke, microsorium powędrowalo na skały rybki to muszlowce Neolamprologus multifasciatus oraz lelelupi orange, wiem muszli bedzie więcej.


Dbaj o pisownie. Nie pisz jednym zdaniem, używaj polskich znaków. Regulamin 6.1, akceptowałeś z chwilą rejestracji. /DawW/

post-21925-0-21759300-1443725486_thumb.jpg

post-21925-0-63638900-1443725490_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłeś parametry? tydzień temu założyłeś temat...po tygodniu NO2 zazwyczaj osiąga apogeum stężenia w baniaku. Nie wspominając już o pozostałych parametrach. Druga sprawa, to jeżeli tanga to raczej jedna roślina a przynajmniej jeden gatunek...tak wg mnie; ale:" de gustibus..."itd.

 

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skałki mało naturalne, ale to kwestia gustu - Tobie masię podobać :)

Jak już wspomniał TLB chyba za szybko wpuszczona obsada, tanganika z reguły dojrzewa dłużej niż większość biotopów - przynajmniej 4 tygodnie.

 

 

 

rybki to muszlowce Neolamprologus multifasciatus oraz lelelupi orange

Leleupi to szczelinowiec nie muszlowiec, więc potrzebuje sporo skał, jaskiń i zakamarków - ale to detal ;)

Troszkę ryzykownie dać leleupki do 112L z drugim gatunkiem. To dość agrsywne ryby i zwłaszcza w czasie tarła mogą robić niezły dym w akwarium. Zapytaj Pley'a, on coś może więcej Ci powiedzieć o leleupach bo je kiedyś trzymał i raczej nie będzie ich polecał do tego akwarium.

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leleupi są moim zdaniem na styk w tym akwarium, ale monogatunkowym przy czym ja osobiście gdy teraz miałbym do nich wrócić, to dopiero w 100cm zbiorniku. To dynamiczne, duże i agresywne ryby.

Akwarium nie jest dobrze pod nie przygotowane, ale o tym wspominał już Limak. 

Ja bym na Twoim miejscu zrezygnował z tego gatunku na rzecz jakichś Alto, które swoją drogą egzystują wraz z multikami w naturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...