Skocz do zawartości

Czy nie przesadziłem z rybami?


Breyger
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam:

Neon - 15

Brzanka - 5

Molinezja czarna - 4

Molinezja złota - 3

Skalar - 4

Danio - 5

Gupik - 3

Glonojad (nie pamiętam nazwy "fachowej") - 1

Labeo - 2

Przeźroczka -2

 

Akwarium to 200L

Czy nie przesadziłem z zakupem rybek? Tak mnie pokusiło. Nie mogłem się powstrzymać. Czytam teraz i powinno być delikatnie mniej. Cięzko mi tak wszystkie opisy ryb zestawić które z którymi mogą a które nie mogą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadziłeś. I nie 'delikatnie mniej' tylko dużo, dużo mniej.

 

Nie podajesz wymiarów akwarium, filtracji, ani parametrów wody. Ciężko będzie pomóc, jeśli mamy działać w ciemno.

 

Pokrótce:

JAKI glonojad, JAKA brzanka, JAKI neon, JAKIE danio?

 

"Labeo" to ryby, dla których w tym akwarium nie ma dość miejsca, większość 'glonojadów' też nie przypasuje. Chyba, że kupiłeś zbrojnika pospolitego - Ancistrus sp, dość popularnego kundelka.

 

Danio to ryby wód chłodnych (około 20 stopni), dobrze jest im zapewnić wodę raczej miekką, niż twardą.

Skalary potrzebują akwarium minimum 50cm wysokie, są rybami wód miękkich i kwaśnych, potrzebują temperaturę powyżej 25 stopni.

Neony czerwone, jak i Innesa są rybami wód miękkich i kwaśnych, te pierwsze wolą temperaturę powyżej, a te drugie poniżej 25 stopni. Wątpię, byś miał simulanse, więc je pominę.

Molinezje to ryby wód twardych i zasadowych, mogą żyć w zbiornikach estuaryjnych, a nawet słonowodnych. Temperatura około 24-26 stopni.

Brzanki to z reguły ryby wód miękkich, kwaśnych i chłodnych (~22 stopnie), ale są od reguły wyjątki, dodatkowo nie wiadomo, czy gatunek, który posiadasz, pasuje do akwarium wielkością. Ryba stadna, minimum 8-9 sztuk. Nie dokupuj zanim nie uporządkujesz obsady i nie upewnisz się, że mogą w Twoim akwarium być.

Przezroczki żyją w wodach średnio twardych, neutralnych lub lekko zasadowych. Temperatura w okolicach 25 stopni. Ryba stadna, minimum 8 sztuk w tej wielkości zbiorniku. Jeśli kupiłeś przezroczki, którym wstrzyknięto sztuczne barwniki, to nie nacieszysz się nimi długo, odradzam też (jeśli zdecydujesz się ich dokupić) na zakup sztucznie barwionych osobników. Po pierwsze finansuje to proceder męczenia ryb dla zarobku, po drugie jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto - naturalnie ubarwione przezroczki są dużo ładniejsze i zdrowsze.

 

Zdobądź testy, pozbądź się ryb, które nie powinny żyć w Twoim akwarium, następnie uporządkuj obsadę. W razie problemów z decyzjami, daj znać na forum. Na pewno nie możesz mieć większości tych ryb razem, bo ich optymalne warunki bytowania są różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium mam 100 x 43 x 45. 100 na pewno. Parametry wody będę miał za kilka dni. Filtracja to Filtr Eheim z ceramiką i tą gąbką. A jak poznać że rybką nie odpowiadają warunki? Są takie ospałe? 

Neony to innesa.

Glonojad to Zbrojnik Pospolity. 

 

PS: Dodam że wszystkie ryby żywo pływają, są według mnie ruchliwe i te co mają sie chować w zaroślach tak robią, te co mają się chować pod korzeniami tak samo, i te co mają pływać przy powierzchni czy na dole też. 

Edytowane przez Breyger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zbrojnik pospolity, to warunki takie, jak neony Innesa.

 

Ruchliwość, czy ospałość ryb ma niewiele wspólnego z prawidłowością ich chowu. Ryby Ci nie powiedzą, że warunki im nie pasują - one tego nie rozumieją. Zwyczajnie będą bardziej podatne na choroby długoterminowo, bo organizm zostanie wrzucony do wody, do życia w której nie jest przystosowany i mimo, że chwilowo 'da radę', to po jakimś czasie osłabnie. Dlatego właśnie tak wielu spotkasz mędrków, którzy Cię zapewnią, że przykładowo skalary można trzymać w 100l w twardej, zasadowej wodzie, bo oni tak trzymali i ryby się rozmnożyły, były aktywne i miały apetyt. A sama ryba wiele do powiedzenia nie ma, więc stara się żyć, na ile jej pozwolisz. ;) Dane, które Ci przedstawiłem możesz znaleźć samodzielnie na internecie w różnych zestawieniach. Jeśli uważasz, że wszystko w porządku, a 'optymalne warunki hodowli w akwarium' to bajki i można trzymać, jak i ile się chce, to temat jest raczej zbędny, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajki mnie nie interesują. Na co dzień jestem politykiem więc interesują mnie fakty. I chcę dla rybek najlepszych warunków. Dlatego właśnie pytam czy dobrze wybrałem.

Akwa miałem kiedyś jak miałem ok. 12 lat, ryby nie zdychały i nic złego im się nie działo. Minęło okoo 11 lat i chcę podejść do sprawy profesjonalnie. Dlatego też pytam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cieszy mnie, że chcesz podejść do sprawy profesjonalnie ;) Pierwszą rzeczą którą musisz zrobić to testowanie wody, ale o tym już wiesz. Bez tego nie pójdziemy dalej. Wiemy jedynie, że dla Skalarów i Labeo jest za mało miejsca i trzeba się ich pozbyć, ale to jeszcze nie będzie koniec porządków, bo czeka nas jeszcze dobieranie względem parametrów i temperatur.

To co teraz powiem to już kwestia gustu, ale większość osób zajmujących się akwarystyką twierdzi, że "zupa rybna" nie wygląda najlepiej. Idealnym rozwiązaniem na akwarium tej wielkości jest trzymanie 3-4 gatuków ryb maksymalnie, z czego jeden gatunek tworzy ławicę (np. Neony, 20 sztuk), drugi to ryby większe w ilości max kilka sztuk (np. Gurami), a trzeci to stado ryb dennych (np. Kirysy, 10 sztuk), jednak w przypadku ryb dennych wymagany jest piasek). Ale to tylko mała sugestia i czysto teoretyczne przykłady.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajki mnie nie interesują. Na co dzień jestem politykiem więc interesują mnie fakty. I chcę dla rybek najlepszych warunków. Dlatego właśnie pytam czy dobrze wybrałem.

Akwa miałem kiedyś jak miałem ok. 12 lat, ryby nie zdychały i nic złego im się nie działo. Minęło okoo 11 lat i chcę podejść do sprawy profesjonalnie. Dlatego też pytam. 

Bez problemu da się wszystko ogarnąć, ale niestety, musisz liczyć się z koniecznością zrobienia porządków w obsadzie, co może potrwać nawet kilka tygodni. Gdy dowiesz się, jakie masz w akwarium parametry, będziemy mogli powiedzieć coś więcej na temat jakie ryby możesz mieć, ewentualnie doradzić jak przygotować wodę pod ryby, które będziesz chciał. Jest multum gatunków do wyboru do każdego rodzaju parametrów, więc nie będzie najmniejszego problemu z ułożeniem nawet akwarium wielogatunkowego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...